Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-15, 19:10   #1
CozRad87
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 0
Default Sfat achizitie auto "de familie". Buget 3000 Euro.

Salutare domnilor! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi in directia achizitionarii unei masini de familie in bugetul de 3000 euro, buget care sa cuprinda si o eventuala taxa de mediu daca este cazul.
Mentionez ca nu locuiesc intr-un oras mare deci nu o merg prea mult in regim "de oras" cu aglomeratii si tot ce mai cuprinde. Masina o sa fie mai mult folosita in regim de "plimbare" iesiri in weekend, vizite, etc.
Dupa mai multe ture prin mediul virtual am ajuns la urmatoarea lista scurta, in ordinea preferintei: Renault Laguna II, Renault Megane II, Peugeot 307 si Ford Focus...toate in varianta "break". Ce parere aveti in general despre aceste modele? Care au probleme arhicunoscute? Pe care dintre ele am sansa mai mare, daca am, sa o gasesc in bugetul asta fara a fi nevoie de investitii majore dupa achizitie? Tot din punct de vedere al bugetului unde am sansa sa gasesc, in general, o masina decenta, in anunturi online, in targuri(recomandari?), sau mai am o varianta o cunostiinta in Belgia, in aceasta varianta din buget se mai scade 500 euro transportul pe platforma pe langa taxa de mediu...
Daca tintesc prea sus cu bugetul dat, cu scuzele de rigoare, sunt la prima masina, dati-mi alte exemple mai potrivite dupa coordonatele comfort, spatiu si un pic de stil...
CozRad87 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-15, 17:31   #2
albertobu

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitie auto "de familie". Buget 3000 Euro.

Salut! Nu stiu Fordul cum e, dar piesele pentru masinile frantuzesti sunt destul de scumpe. Cel putin la Renault. Fa niste comparatii de piese pentru o frantuzeasca si o nemteasca, de exemplu, sau o japoneza. Eu am 2 romanesti facute de Renault, o Supernova si un Logan 1.5 DCI si uneori ma uit si nu-mi vine sa cred cum pentru o masina facuta in 2001 dau pe o piesa Renault mai mult decat daca mi-as lua aceeasi piesa pentru un Mercedes din 2008. Deci, parerea mea, daca te orientezi la ceva, renunta la cele frantuzesti. Repet, e doar parerea mea. Ceilalti colegi de forum ma pot aproba sau dezaproba, dar eu asta gandesc. Evident, tot parerea mea, dupa cum am vazut la ce am eu, piesele pentru masinile frantuzesti sunt ceva mai slabe calitativ decat cele nemtesti. Si nu vorbesc de cele "de garaj", ci de piese originale. Cred ca in jurul sumei de 3000 de euro gasesti ceva destul de bunicel cu taxa platita, pentru a evita niste drumuri si niste posibile complicatii in plus.
albertobu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-15, 17:35   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Sfat achizitie auto "de familie". Buget 3000 Euro.

Laguna II este o masina care deja nu mai are pret. Exista un motiv pentru care o masina mare, cu dotari cat incape, are, in strainate, pret de bicicleta si chiar asa ruginesc in parcuri auto. Renault este o masina pe care o cumperi noua sau deloc, zicea un amic
Peugeot : o mai apuca zdranganiturile dar in principiu, eu o notez peste Renault.
Ford : depinde de motorizare, Daca are injectia Deplhi e probabil sa faca probleme. Injectoare, bla bla. Sunt arhicunoscute. Daca nu, e OK.
Acum, daca o sa cauti fiabilitate, recomand Ford. Daca vrei dotari, ceva lux si alte prostii, atunci Renault dar sa nu coste luxul prea scump
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 10-08-15, 17:20   #4
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfat achizitie auto "de familie". Buget 3000 Euro.

Pentru Megane 2 -
Piese TRW - 85 lei o bieleta directie, 65 lei un capat de bara,50 de lei un Pivot. 27 lei Litrul de Ulei ELF recomandat pt cutia de viteze. 100 de lei un tampon antibalans "pe original".

Ce-i asa de scump?
Sunt piese si la 40 de lei...dar le schimbi odata cu fiecare ulei

Pentru ford focus - are un prieten un focus pe motorina , fabricat in 2003. Masina aia nu are moarte... si-a batut joc de ea in toate felurile, o are de 6 ani si inca merge cu ea. 270 mii km, probabil au fost dati candva inapoi


La diesel te omoara consumabilele mari ( la orice marca de masina). Un ambreiaj si o volanta cu masa dubla eventual....costa destul, raportat la pretul masinii. Eu am refuzat un Mitsubishi Colt pentru ca ma ajungea kitul de ambreiaj + volanta la un 1800 de lei, fara manopera.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 10-08-15 at 17:26.
jemis90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -