Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-15, 14:44   #1
mufasa

Stock
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 1
Default Achizitie autoturism istoric

Stima la toata lumea !
Ma bate gandul sa achizitionez o masina clasica americana (1970-1985). Ca marca nu ma pricep sunt flexibil, dar singura cerinta este sa fie convertible si s-o pot inscrie ca vehicul istoric. In momentul de fata mi se par interesante Cadillac Eldorado, Buick LeSabre sau Riviera, Pontiac GrandVille sau BonVille, ceva de genul asta.
Am rugamintea la cei care au cunostiinte in domeniu sa ma lamureasca putin cu privire la :
1. Stiu regula ca modelul trebuie sa fi iesit din fabricatie cu minim 30 de ani in urma ca sa fie vehicul istoric, dar daca respect asta pot intampina vreo dificultate in acest sens ?
2. Daca se rezolva pct.1, impozit 0, taxa 0, dar se plateste acciza daca este import (UE sau SUA)? Ce alte taxe se mai platesc ?
3. Am vazut ca exista destule optiuni si prin UE la preturi comparabile cu SUA (unde cu paritatea $ ... ). Avand in vedere deranjul si transportul relativ scump merita SUA sau credeti ca e mai bine sa ma gospodaresc prin Europa ?
Multumesc anticipat si orice alt sfat/comentariu pertinent e binevenit.
mufasa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -