Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-15, 20:27   #1
AWU

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 4
Default Sfaturi achiziţie maşină !

Salut !
Am 18 ani, am categoria B şi aş dori să-mi cumpăr prima mea maşină. Pānă acum am mai mers cu maşini de la prieteni, elementele de bază le ştiu. Bugetul este de maxim 2500 de Euro. Maşina o cumpăr pentru a face naveta săptămānal la facultate şi pentru a mă folosi de ea zi de zi.
Īn principiu caut o maşină la care piesele de schimb să fie accesibile fie ele noi sau SH, un motor de maxim 1600cc benzină (Peste sunt destul de mari impozitele la primărie).
Tind spre motoarele pe benzină pentru din ce am auzit la diesel există anumite probleme cu injectoarele, la cele care sunt cu pompă mecanică sunt şi alte probleme şi tot aşa. Ce am mai auzit e că la cele pe benzină dacă sunt ţinute cu schimburile făcute la timp sunt chiar foarte fiabile.
Cam asta a fost tot, aştept păreri şi mulţumesc anticipat celor ce vor răspunde !
AWU is offline   Reply With Quote
Old 30-03-15, 00:16   #2
Cosmin1994

Stage 1
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 11
Default Re: Sfaturi achiziţie maşină !

Salut.Te sfatuiesc sa te interesezi de golf 4 1.9 diesel(nu prea conteaza cati cp are),vw polo 6n2 1.4benzina sau 1.4diesel,vw lupo 1.4diesel sau 1.4benzina,opel astra g 1.6 8v,seat ibitza.
Cosmin1994 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-15, 20:37   #3
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Sfaturi achiziţie maşină !

Baga-te la un Opel Corsa, sunt masini foarte fiabile, consuma foarte putin, chiar si 1.7 turbo diesel, care pe modelul asta rupe.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 30-03-15, 21:55   #4
GRG

Stage 1
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 13
Default Re: Sfaturi achiziţie maşină !

Honda - Civic Hatchback VI - 1.5 VTEC-E 114 Hp o gasesti la 2000 de euro inscrisa si cu taxa platita. Iar restul banilor iti ajung sa ii faci o revizie (consumabile, distributie etc) + acte pe numele tau sau pe al unuia din parinti. Este foarte fiabila si economica daca mergi pana in 2500 de ture in modul economic.
GRG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -