Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-15, 06:22   #16
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: masina la bani putini

Eu ti-as recomanda Punto, primul model e destul de reusit, nu prea au rugina iar piesele sunt destul de ieftine.Am avut 2 modele de punto MK1 si au fost foarte ok.Cel de 1.1 are injectie monopunct dar isi face treaba iar daca are rotile din talon si nu altele prea mari care sa incarce masina va consuma ok.
Opel Astra F nu cred sa gasesti in banii aia care sa nu aiba rugina la pasajele spate iar Ford Ka din ce am vazut eu le ia rugina la clapita de la benzina si aripi spate.
Punto e destul de incapator si te poti descurca cu el, nu vei gasi cu A/C in banii aia cred dar macar sa fie un SX care sa aibe servo + geamuri electrice.
O alta varianta buna ar fi Honda Civic EG3, insa nu cred sa gasesti una la banii astia fara rugina.
babone is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 08:20   #17
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: masina la bani putini

Quote:
Originally Posted by ranonim57 View Post
mai mult nu am..
Aprob ce zice Bryan...totusi daca nu ai mai mult de ce insisti sa iti iei ceva ? E obligatoriu in zilele noastre sa ai masina daca nu ti`o permiti ?
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 10:33   #18
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: masina la bani putini

De unde sti ca nu si-o permite?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 11:19   #19
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: masina la bani putini

prin faptul ca are 18 ani, niciun venit, si dispune de doar 600 de euro ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 12:00   #20
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: masina la bani putini

Asta asa e
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 13:04   #21
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: masina la bani putini

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Omu`a zis ca vrea masina in care sa nu bage prea multi bani...daca ii arati tu o Dacie fara rugina, o cumpar eu de 2 ori...am avut, stiu despre ce vorbesc. SZ si SN sunt niste masini de tot cacatul, in afara de motor, nu gasesti nimic, dar nimic de doamne ajuta la masinile astea. Sunt zgomotoase, ruginesc, plastice infecte care se lasa si scartaie, pline de apa la prima ploaie, facute prost. Repet, am avut, nu vorbesc aiurea.
Cea mai buna variata la banii astia este Astra F sau Ford Ka....chiar daca e nevoie sa bagi niste bani, macar piesele sunt super ieftine, si gasesti la dezmembrari din plin.
Tu ai avut SN, nu-i acelasi lucru cu SZ. Ti-am mai spus asta dar vad ca nu ma crezi. Sunt destule solenza fara rugina, care merg bine, care au fost intretinute si nu au 300.000km. In solenza nu intra apa! Iar omul la banii astia are nevoie mai mult de motorul masinii decat de masina in sine ca sa zic asa. Degeaba e ford ka mai masina ca solenza daca nu se va putea folosi de ea fara sa aiba griji. O solenza buna mai circula garantat 5ani fara investitii, numai ca nu gasesti la 600E si nu e nimeni asa de prost incat sa o dea degeaba. Eu daca as avea o solenza nu as da-o la schimb de exemplu pe un ka sau pe un golf3 de 20 de ani si 300.000km chiar daca is mai masini.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 14:12   #22
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: masina la bani putini

ia-ți fra un trabant 601 !
găsești unu în stare foarte bună în banii ăștia )
dacă ești atent îți rămân bani și să plătești taxa (170 eur) s-o înscrii pe numele părinților, nu pe al tău, să fie asigurarea ieftină.
cu unu ok mergi 75-80 viteză de croazieră. ai 18 ani, nu-ți trebuie mai mult, iar piesele sunt ieftine la un nivel pe care nici un posesor de nici o altă mașină nu-l visează. cu cu 200-250 ron schimbi TOT ce e considerat consumabilă pe mașina respectivă (filtru aer, ulei cutie, bucși, tot ce înseamnă garnitură pe mașină, saboți noi) etc etc etc, dacă e reglată bine (nu e complicat și culmea găsești oameni pricepuți care te ajută pe o bere în toate colțurile țării) consumă vreo 7l la suta de km în oraș. când aveam 601 așa îmi consuma. 1l de ulei de 2 timpi îți ajunge pentru vreo 30L de benzină...și evident nu tre să-i faci schimbul de ulei că e în 2 timpi.

ca idee...un set nou de segmenți e 60ron.

și, ca idee, că se discuta mai sus, un amic de-al meu și-a luat vara trecută un opel astra f 1.8 16v GSI fără probleme, fără rugină, cu taxa plătită pe 700 eur de pe OLX, deci dacă ai răbdare se pot face multe.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Last edited by Bong; 23-03-15 at 14:15.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 14:51   #23
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: masina la bani putini

scrisit, tu reprezinti tiparului romanului autentic, analfabet, dispus sa comenteze chiar daca in cea mai mare parte a timpului spune niste aberatii sau nu gandeste ce spune, comenteaza doar sa se afle in treaba si sa se simta bine ca a ragait si el ceva. In mod normal nu`mi aplecam atentia asupra ta si a celorlalti ca tine, majoritari de altfel in tara asta oribila, dar totusi poate te mai abtii si tu si ai vreo retinere data viitoare cand vrei sa scrii ceva pe`aici.
Scuze de offtopic.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 18:21   #24
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: masina la bani putini

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
scrisit, tu reprezinti tiparului romanului autentic, analfabet, dispus sa comenteze chiar daca in cea mai mare parte a timpului spune niste aberatii sau nu gandeste ce spune, comenteaza doar sa se afle in treaba si sa se simta bine ca a ragait si el ceva. In mod normal nu`mi aplecam atentia asupra ta si a celorlalti ca tine, majoritari de altfel in tara asta oribila, dar totusi poate te mai abtii si tu si ai vreo retinere data viitoare cand vrei sa scrii ceva pe`aici.
Scuze de offtopic.
Iti dau un sendvis? Vad ca ti-e cam foame.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 23-03-15, 18:51   #25
ranonim57

Stage 1
 
ranonim57's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 14
Default Re: masina la bani putini

nu ma grabesc ,in fiecare zi ma uit pe olx la masini ..
momentan conduc loganu' parintilor pana imi gasesc si eu o masina ..
ps ,uitati aici trabant <3 https://olx.ro/oferta/trabant-ID2KIPb.html#6e243abd98

Last edited by ranonim57; 23-03-15 at 19:20.
ranonim57 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-15, 22:02   #26
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: masina la bani putini

E cool trabantul...oricum ar arata el. Ocelari de soare si deja e funny )

Poate cumperi eventual ceva neinmatriculat, mai astepti 3 luni (nr rosii)..eventual mai mergi inca 2 luni cu transport in comun. Daciile nu au taxa platita, deci acte...mai greu.

Corsa B, Ford KA, Ford Fiesta, Clio Mk1,Fiat Seicento,Fiat cinquecento.Pui pe numele parintilor si platesti 220 lei asigurare/6 luni. Presupun ca la banii astia nu ai mofturi de genul sa aiba AC,7 geamuri electrice si interior din piele crem cu masaj la oua....

Nu te descuraja, eu sunt la a 3-a masina, iar pe fiecare din ele unii le-ar fi aruncat. Corsa B- 2 ani circulat cu MINIME cheltuieli (1 set pivoti,capete de bara,bujii), Rover 25 -2,5 ani ( capete de bara +probleme cu electromotorul, dar 150 de lei a costat piesa - deci ieftin) iar acum am un Clio Mk1 la care nici macar nu am completat uleiul - masina merge Impecabil si la 120km/h ,de 6 luni cu 0 lei cheltuiala pe reparatii.

Un set de placute de frana pt masinile de la sus e ~50 de lei, un pivot la fel, un capat de bara la fel, o bieleta de directie la fel. Sunt piese chiar si la 30 de lei ( noi). Ulei pui semi-sintetic cu 75 lei/4l. Le intretii cu banii de cola pe 1 luna.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 27-03-15 at 22:07.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-15, 13:58   #27
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: masina la bani putini

corsa, punto, lupo, astra f, si multe alte masinute de genul asta...

Dacie mi-as lua doar daca m-ar manca tare sa am o dacie sa o fac bibelou. E mult inferioara fata de masinile de varsta ei...indiferent ca vorbim de 1310, nova, supernova, solenza.

Eu mi-as lua o masina neinmatriculata(preferabil recent adusa, gasesti multe), scos numere rosii....si strangi bani de taxa de mediu...
adrianpaul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -