Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-07, 00:15   #1
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Ma intereseaza ce parere aveti. Ce ati alege dintre un clio symbol 2001 1.4 si o solenza 2003 1.4 (ori alta optiune de ~5000 EU, masina de dupa 2000)? Ma intereseaza nu neaparat parerile subiective, gen "asta e mai frumoasa", ci parerile "asta se conduce mai usor, e mai confortabila, consuma mai putin, e mai fiabila" etc. Mentionez, daca este cazul, masinile sunt SH. Si inca ceva, aveti idee daca motorizarile si cutiile sunt setate diferit de la o masina la alta, afectand perfomantele dinamice/fiabilitatea si/sau consumul ?

PS: mai revin eu cu intrebari pe parcurs ce-mi vin in minte . Multumesc anticipat !
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 16:19   #2
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Eu iti recomand sa aduci o masina nerulata in tara, si ingrijita.

Strict dintre cele doua modele la care te-ai referit tu, eu as merge pe clio, desi in banii astia gasesti ceva mai nou de 2001. Sunt aproape identice ca motorizare, platforma si cutie, dar imaginea de marca conteaza, si cand o sa vrei sa o vinzi mai departe, iei mai multi bani pe clio decat pe solenza. Cauta bine, poate in 5000Euro gasesti si un logan daca ai noroc.

Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta
nookie is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 00:14   #3
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Mc. Revin cu o intrebare ...: ajung 5000 EU pt o astra G care sa fie adusa de afara ?
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 19:46   #4
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

ajung, intra pe www.mobile.de si cauta, dar vezi ca se mai adauga si taxa de prima inmatriculare pe care o poti calcula aici www.automobiletv.ro
nookie is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 21:53   #5
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Mc de raspuns. Stiu de mult timp de mobile.de si folosesc calculatorul de taxe de pe autovit. Si eu imi pot da seama cam in ce suma ajunge un astra G aici...in MARE....dar nu stiu FIX. Mai ales ca pe mobile...uneori nici nu stii ce sa crezi...pana mea.

PS : mai este si drumul. + de asta trebuie sa te duci undeva la fix.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 21:54   #6
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Ma intereseaza ce parere aveti. Ce ati alege dintre un clio symbol 2001 1.4 si o solenza 2003 1.4 (ori alta optiune de ~5000 EU, masina de dupa 2000)? Ma intereseaza nu neaparat parerile subiective, gen "asta e mai frumoasa", ci parerile "asta se conduce mai usor, e mai confortabila, consuma mai putin, e mai fiabila" etc. Mentionez, daca este cazul, masinile sunt SH. Si inca ceva, aveti idee daca motorizarile si cutiile sunt setate diferit de la o masina la alta, afectand perfomantele dinamice/fiabilitatea si/sau consumul ?

PS: mai revin eu cu intrebari pe parcurs ce-mi vin in minte . Multumesc anticipat !
eu unul am un clio 1.5 dci 82 cp si in mare parte sunt multumit de el si ca performanta si ca fiabilitate etc.partea mai nasoala este ca reviziile sunt ceva mai scumpe , dar nu cine stie ce.
din cate stiu eu cutia de viteza difera la clio fata de slz , sn si logan.tu pentru ce vrei masina ?! curse , mers zi de zi ?
__________________
--------------------------------
Renault Clio 1.5 dci
Renault Megane II 1.9 dci
Renault Clio Sport 2.0 16v

--------------------------------
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 21:56   #7
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

In niciun caz curse. Ma intereseaza pt mersul de zi cu zi...o data la munte, o data la mare...pana in 15000 km pe an. Sunt intr-o dilema totala. Unchi-meu imi recomanda solenza...
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 22:02   #8
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
In niciun caz curse. Ma intereseaza pt mersul de zi cu zi...o data la munte, o data la mare...pana in 15000 km pe an. Sunt intr-o dilema totala. Unchi-meu imi recomanda solenza...
pai daca e asa....la clio ai un bartai portbagajul ( 4-500 de litrii daca nu ma insel ) , pe cand la slz e ceva mai micut...consumul e cam acelasi...
Solenza 8.5/5.6/6.8 l/100km urban/extra-urban/combined
Clio 8.8/5.6/6.8 l/100km urban/extra-urban/combined
o alta parte nasoala ar fi ca piesele sunt ceva mai scumpe la clio...nu stiu exact in ce masura.sfatul meu ar fi sa iei un clio totusi , e mult mai sigura decat slz.
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 22:09   #9
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Ihim. Merci. La clio-ul tau diesel, poti sa imi spui cat costa reviziile si cand se fac ? Stiu ca este un raspuns destul de amplu, asa ca merci anticipat.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 23:04   #10
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

as mer pe mina la logan este mai nou!!!!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 23:08   #11
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Ihim. Merci. La clio-ul tau diesel, poti sa imi spui cat costa reviziile si cand se fac ? Stiu ca este un raspuns destul de amplu, asa ca merci anticipat.
pai...reviziile , facute la service autorizat , meridian vest , cu piesele lor + manopera in jur de 6 mil...in piesele astea intra filtru de aer , filtru de ulei , filtru de motorina , filtru de polen si ulei.la penultima revizie , la care am schimbat si placutele de frana am dat in jur de 8 milioane...destul de multicel zic eu.dar este diesel...la benzina nu depaseste 3-4 milioane revizia...poate si mai jos...dar evident , te poti duce cu piesele cumparate de tine ,sau iti poti face tu chestiile astea foarte usor acasa...si scapi mult mai ieftin.cea mai scumpa piesa e filtrul de motrina , care la ei la service e 3.5 mil...dar cum ziceam , la benzina e altceva
reviziile se fac cam la 15.000 km sau un an.ceva de genul astsa...eu schimb uleiul la 7.500 , dar revizia completa o fac la 15.000
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 23:10   #12
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

@FIGHET: loganul ar fi 2004, clio 2001 si solenza 2003. Diferentele de ani nu sunt foarte mari. Iar la clio gradul de finisare este putin mai ridicat.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 23:14   #13
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@FIGHET: loganul ar fi 2004, clio 2001 si solenza 2003. Diferentele de ani nu sunt foarte mari. Iar la clio gradul de finisare este putin mai ridicat.
mda...sunt diferente , dar nu foarte mari...acum depinde , tu defapt vrei clio symbol sau clio bicorp ?
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 23:26   #14
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Clioooo...nu stiu...prima data am zis symbol...acum zic si bicorp...ramane de vazut. Care sunt diferentele ?
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 23:39   #15
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Un clio sau o dacie ? sau altceva ~5000 EU

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Clioooo...nu stiu...prima data am zis symbol...acum zic si bicorp...ramane de vazut. Care sunt diferentele ?
pai toate clio symbol fabricate pana in 2006 au un alt bord...modelul de bord de la prima varianta de clio II, ala fara face lift.modelele de symbol fabricare dupa 2006 au acelasi bord cu clio bicorp si e ceva mai dragut.mult mai bine finisat , alte materiale folosite , etc.
diferentele dintre clio symbol si bicorp sunt destul de maricele...clio bicorp e o masina mult mai sportiva decat symbolul.e o diferenta enorma la amortizoare si stabilitate , in favoarea bicorpului.dar la bicorp portbagajul este mult mai mic.avantajul este ca daca pleci singur sau cu inca o persoana poti rabata bancheta din spate si ajunge la 1000 de litri , dar daca ai pasageri si in spate...e o problema.acum depinde de tine...tu iti stii socotelile
59AFA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -