Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-15, 10:41   #1
cibernicu
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 0
Default Honda Civic sau Accord?

Va salut. Vara aceasta urmeaza sa achizitionez in mod cert o Honda. Nu o voi conduce mult prin oras (Bucuresti), sa zic 7 km maxim pe zi, si nu in fiecare zi. Va fi o benzinara, 140 sau 156 cp, motor 1.8, respectiv 2.0, manuala. Consumul nu as dori totusi sa treaca de 12-13 urban. Mentionez ca nu prea umblu prin zone aglomerate al Bucurestiului cu masina, prin urmare cred ca puteti lua in considerare un trafic mediu sa zicem, nicidecum bara la bara !
Am un buget de 9.000-10.000 euro si nu ma pot decide intre un Civic Sedan de prin 2009 sau un Accord acelasi an sau 2008 (nu CL!), fie el dotarea elegance sau executive.
La Civic ma incadrez categoric in bani, preturile invartindu-se pe la vreo 7-8.000, iar la Accord sunt la limita, vorbind cu mai multi vanzatori, negociate le pot scoate pe la un 9.500. Mentionez ca imi place mai mult Accord-ul, mai mult spatiu, dotari etc, dar imi e frica de costurile de exploatare care (NU STIU, si va rog sa ma informati corect) dupa parerea mea ar fi mai mari decat ale unui Civic.
De asemenea, am inchiriat multe masini de-a lungul timpului de la o cunostinta care le aduce din Germania, sunt client fidel, masini aflate in stare f buna ! Vara aceasta urmeaza sa faca un drum pana acolo pt. a se uita daca ii mai face vreo masina cu ochiul si l-am intrebat daca poate sa se uite si de o masina pt mine. Acesta a fost de acord si ar putea sa mi-o si aduca, nu doar sa ma anunte si sa ma duc eu s-o iau. Am incredere in el, sa precizez. Am verificat cam toate masinile inchiriate de la el dupa lovituri sau reconditionari, inclusiv cu niste prieteni tinichigii si mecanici.
PRIN URMARE, dupa toate mentiunile facute: CIVIC SEDAN 1.8 140 CP sau HONDA ACCORD 2008-2009 (CU) 2.0 156 CP ? DIN GERMANIA SAU DIN ROMANIA? Va multumesc anticipat !
cibernicu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-15, 21:39   #2
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Honda Civic sau Accord?

Pai la 10 mii iti iei Civic Type R si ai la dispozitie un I-vtec de 200 de cai. Senzatie, nu alta. Asta daca tii neaparat sa iei Honda. Si o poti gasi la noi, nu mai bati drumul pana in Germania, taxe, drum, etc.
model collector is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -