Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-15, 12:41   #1
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Salut,
Vreau sa cumpar pentru sotie o masina si am de ales dintre aceste doua modele:
-Peugeot 206 cc 1.6 HDI
-Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Ce parere aveti aveti,care dintre ele este mai fiabila tinand cond ca masina va fi adusa din germania cu cel putin 120.000 km in bord.
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 14:28   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

1.3 CDTI este motorizare Fiat. alternatoare picate īntr-o veselie cānd ți-e lumea mai dragă, īn rest nimic spectaculos.
amāndouă mașinile mi se par groaznice, dar parcă opel-ul e mai rău.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 14:34   #3
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Categoric 206 CC prin prisma motorizarii.
Subscriu,groaznice masini din punctul de vedere al unui barbat.Dar cum femeile au alta optica in privinta esteticului....
onucku is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 14:44   #4
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Ma intereseaza in special problemele la fiecare marca in parte,puterea motorului si aspectul masini nu este un factor decisiv pentru mine.
In special masina ar trebui sa mai tina 30-40k maxim fara sa bag bani in ea,exceptand consumabile sau alte nimicuri.
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 27-02-15, 18:13   #5
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Pai asta nu.ti poate garanta nimeni! Ca o sa te tina 30-40 mii km fara sa bagi un sfant.

Fara sa fiu misogin, tu realizezi ca astea's masini de femei, conduse cel mai probabil de femei? Cat de bine crezi ca au fost conduse, intretinute?

Lasand asta de o parte, nici o masina, chiar si noua, nu.ti garanteaza asa ceva. Trist, dar adevarat.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 27-02-15, 21:35   #6
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Nu vreau sa imi garanteze nimeni,am si spus ca "ar trebui sa mai tina"...tocmai daia am si postat aici sa imi impartasiti experientele voastre cu aceste 2 motoare si sa pot lua o decizie mai usor.
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 28-02-15, 14:51   #7
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Ambele motoare sunt bune. Peugeot sau, grupul PSA, fac cele mai bune motoare diesel. (per ansamblu). 1.3-ul ala de la opel(fiat) merge si el bine, consuma putin. Tigra e usoara, deci nu munceste f tare.

Vezi la Peugeot, la modele mai vechi in general (toate 206-urile), apar probleme cu puntea spate. Singura rezolvare, inlocuirea. si face cat 1/3 din masina. Ar mai fi si vesnicele probleme de senzori ABS si alte electronice.

Mergi pe Opel. Piese mai ieftine si masina generatie mai noua.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 01-03-15, 19:46   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
1.3-ul ala de la opel(fiat) merge si el bine, consuma putin. Tigra e usoara, deci nu munceste f tare.

Tu ori glumesti, ori vorbesti ca sa te afli in treaba.

Tigra e usoara?...are 12xx kg in pana mea...crezi ca e o greutate ok pt un motor 1.3 de 70 hp?
Face suta in aproape 16 secunde....si asta e extrem de periculos pentru incepatori, sau doamne ce nu prea le au cu masinile (nu sunt misogin).

206cc este o variata muuuuuuult mai buna si sigura.
Consumul este aproape identic, si ai si acceleratie buna, si nici nu te omori cu ea in depasiri cu aia 109 cai.

Repet, o masina cu motor slab este mult mai periculoasa pentru incepator/doamne (repet, fara sa fiu misogin). Are sanse muuult mai mari sa provoace un accident cu un 1.3 diesel decat cu un 4.0 benzina.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-03-15, 21:27   #9
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Reconditionarea puntii spate cu piese noi la 206 e 1000-1200 lei.Pentru ca DA,se reconditioneaza devenind practic noua.Daca asta inseamna o treime din valoarea masinii....
Nu e vorba de partizanat aici ( conduc un 307 cu aceeasi motorizare,1.6 HDI,110 CP + remap )....personal nu-mi place CC-ul.Dar cunosc motorul.Vanos,rafinat,fiabil,consum redus.
Si pentru mine e suficient
Cat despre probleme specifice Pug 206 - puntea spate,cu o proiectare defectuoasa.Dar daca e ținuta din scurt,daca e gresata,schimbat rulmenti periodic - 40000-50000 km si nu se cara greutati cu ea e in regula.Am mentionat si costul reconditionarii in caz de probleme mai sus.
O alta problema la Peugeot in general e partea electrica.
Cu toate astea,eu cu 307 ,logodnica cu 206 hatch nu am avut probleme electrice in ultimii 2 ani,de cand avem masinile adica.
Vorbesc in cunostinta de cauza,nu din auzite ca altii.De aceea iti recomand ca intrebarile sa le pui pe forumurile monomarca - in cazul de fata Opel si Peugeot.

Last edited by onucku; 01-03-15 at 21:47.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 02-03-15, 00:45   #10
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Omul spunea clar ca vrea o masina care macar 30-40 mii de km sa nu ii ceara bani de reparatii.

Ceea ce din start inseamna ca nu ar de ce sa se inhame la o masina mai veche cu probleme cunsocute si costisitoare precum cea cu puntea si cele cu senzorii - care, adunate, piese cu manopera fac ceva bani pe care omul nu e dispus sa-i dea (+ ce altele mai necesita dupa atatia ani - discuri, amortizoare, articulatii, s.a.). Cel putin nu si cand are si o varianta mai potrvita, "safe" pentru cerintele sale.

De acord ca motoarele de Peugeot sunt reusite, bune, fiabile, economice. Dar cam atat este de laudat la Peugeot. Ei nu mai fac "masini" de la mijlocul anilor '90. Ca modele 206 s-au vandut en-gros nu inseamna ca acest lucru se datoreaza masinii in sine(caci nu exceleaza la niciun capitol) ci mai degraba unor campanii de advertising, marketing genial de bune facute de catre cei de la Peugeot. Acum, parca incep sa-si mai revina cu noul 308.

Opel-ul e mai nou, atat fizic cat si ca model in sine. Motorul ala mai mic atrage dupa sine si taxe mai mici(nu negati, ca stiti cat conteaza acum). Motorul e destul de reusit.

Iar cat despre argumentelea duse in sustinerea faptului ca o masina puternica e mai putin periculoasa decat una mai putin puternica..

@JDV
DA, de acord cu tine la modul ipotetic, teoretic.
Tine de tine daca stii cat te tine masina si iti poti calcula corect, responsabil depasirile pe care urmeaza sa le efectuezi, rpecum si orice alt soi de manevra care implica direct puterea masinii. Daca este inconstient, si nu ai idee despre ce vbeam eu mai sus, da, mori ca prostul. (si nu conteaza ca ai 70 sau 300 de cai). Mai multi zmei cu masini puternice mor si omoara oameni nevinovati pentru ca fac cascadorii cu masinile lor puternice in care-si pun prea multa baza.
Si apoi, vbim de o masina ce urmeaza a fi condusa de o doamna. Chiar crezi ca exista vreo tipa, care foloseste masina pt a merge la munca, piata, la scoala dupa copii, care chiar se gandeste vreodata la ceea ce ai spus tu?
Nu-l vad ca un argument viabil in versus-ul de fata in concluzie. De o discutie la bere, da, foarte probabil.. dar atat.


Tot sustineti ca nu sunteti partinitori(@onucku), dar pe bune acum..ati alege masina cu probleme cunsocute, costisitoare in favoarea uneia mai noi din orice pdv?

Am mers cu ambele masini si tigra-ul mi se pare mai bun din multe puncte de vedere(poate unele tin de subiectivism,dar fie):
- design interior si exterior mai din zilele noastre. interior mai aerisit, modern - materiale o idee mai buna. bordul de 206 imi urla a masina din finele anilor '90)
- corsa mi-a parut mai spatioasa, pozitia de la volan ceva mai buna
- exteriorul: + pt tigra
- antifonare, suspensii, tinuta de drum mai placute la tigra.
- cea pe care am condus-o eu avea motor pe benzina. cu 1.3cdti am mers atat pe corsa C cat si pe corsa D. Iar pe corsa D(apropiata ca masa) se misca foarte bine in oras. Dar usor galagioasa. Usor.

Nu am detinut si nu voi detine niciodata vreo masina Peugeot sau Opel. Pentru ca nu imi plac. Le gasesc mai multe minusuri decat plusuri. In schimb am condus destule si am avut experiente cu ele(masini ale apropiatilor sau de la firma). Despre problemele de la Peugeot-uri am auzit de la un prieten care detine un service auto specializat pe aceasta marca(am spus intr-un post anterior ca puntea face 1/3 din masina; asta a fost raspunsul lui cand am fost la el cu un 206 2.0hdi din 2000 pe care dorea sa-l achizitioneze un coleg). De aceea tind sa cred ca nu vorbesc doar pentru a ma afla in treaba. Iar pe de alta parte, intotdeauna incerc sa fiu cat mai obiectiv in afirmatii. Prefer ca atunci cand este vorba de masini, sau mai bine spus de alegerea uneia, sa gandesc cu capul si nu cu inima. Mai ales cand totul costa bani si nu cred ca ne dau pe niciunul afara din casa.

In concluzie, desi intr-un mod mai subtil sau mai putin subtil, mi-ati spus ca sunt pe dinafara, mai tarziu in posturi, prin argumentele aduse ati spus in mare ceea ce am spus si eu, sau altfel spus, ati confirmat argumentele aduse de mine intr-un fel sau altul. Omul vrea o parere sincera, tinand cont de conditiile impuse de acesta.

Sfatuiesc initiatorul topicului, pe langa documentarea aprofundata pe forumurile dedicate(desi si acolo se mancanca mult bors), sa mearga si sa testeze cate una dintre fiecare cele doua masini supuse la versus. Eu am mers cu amandoua si spun cu mana pe inima(nu pot sa spun "cu mana pe tample") Opel Tigra.

Best regards.

Last edited by andreiu21ct; 02-03-15 at 00:53.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 13:17   #11
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

toată lumea cunoscută de mine cu motorul de 1.3d de la fiat s-a plāns că sunt proaste. faza e că sunt puse și pe o grămadă de mașini, deci sunt destul de comune.

cel mai caz concret o bună prietenă, mașină Opel de firmă cu acest motor, mașina cumpărată de către ea de la firmă (fiind mașina ei de servici), cāt timp era a companiei a picat alternatorul, a fost īnlocuit de Opel pe garanție, apoi cānd a luat ea mașina, avānd cam 90-100k km deja īntr-o seară a trebuit s-o tractez că a lăsat-o īn mijlocul drumului. alternator mort, bateria a murit la scurt timp. de 2 ori īn 100k km nu mi se pare ok, deși nu e o reparație exagerat de scumpă.

mai am și alte exemple cu acest motor fiind de căcat pe punto-uri și pe alte opel-uri, īn schimb nu am īntālnit pe nimeni care să fi deținut așa ceva și să nu fi avut nici o problemă, să fie complet mulțumit.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 13:55   #12
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Habar n-am de Opel, oricum nu mi s-au parut niciodata masini de luat in seama, dar la peugeot 206 e asa

1. Se verifica puntea spate (adica se desface), daca nu sunt probleme se trece la urmatoarele verificari.
2. Se verifica blocul de lumini sa functioneze exact si fara joc in manete.
3. Se verifica sistemul de decapotare al masinii, sa functioneze, sa nu aibe probleme electrice, mecanice si de etanseitate.

Astea ar fi principalele probleme.

Apoi, un 206 de Romania,habar n-am la alea din afara, la 120k bagi bani in articulatii. Deci de preferat ar fi sa te uiti sa fie inlocuite sau sa se prezinte intr-o stare buna.

In rest, verificari uzuale, la caroserie, motor, tester, istoric in service-uri, etc.

La oricare din cele doua pune deoparte in primul an minim 500e, pentru ca o masina veche e o masina veche si nu stii cum a fost intretinuta si aia care isi tin masinile in puf, ori le pun la vanzare cu un pret mare, ori nu le vand.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 15:01   #13
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

@ Bong - e vreo masina de care clientii sa fie vreodata multumiti pe deplin? Toate au hibele lor, mai ales cand vbim de diesel-uri.

@ Both of you.. unul zice ca nu fiat ca moare alternatoru'(da' ca totusi nu.i scump si se intampla odata la 10 ani in ritmul unei femei) si au alte probleme-n draci(Dar exemple ciuciu) iar celalalt recunoaste o lista de probleme care costa si care pot ridica si o serie de alte probleme, de natura electrica si complicate, pe langa faptul ca vor fi si costisitoare.(pe langa faptul ca deja vezi din ce in ce mai putine ca's vechi si multe deja au devenit 208-uri - da, dupa casare)

SI CU TOATE ASTEA RECOMANDATI PEUGEOT-ul?!

Vai de capul meu....

Last edited by andreiu21ct; 03-03-15 at 15:03.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 15:10   #14
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Pai ai dat 2 variante. De ce ti s-ar recomanda altceva?

Daca vrei masina sa n-ai batai de cap ia una mai recenta sau noua
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 15:14   #15
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Peugeot 206 cc 1.6hdi vs Opel Tigra Twin Top 1.3 CDTI

Pana acum inclin balanta spre Opel,totusi problemele frecvente la opel sunt mai putin cunoscute si mai putin costisitoare.In principiu pot elimina din ele cu o mai atenta analiza a masini la cumparare(gen;volanta,distributie,ulei in antigel,etc)
Si in special Opel-ul este mai avantajos si la consum,asigurare,taxa de inmatriculare,impozit....
Si dupa cum am repetat,puterea motorului nu conteaza,nu ma avantajeaza cu nimic acei 110cp de pe Peugeout,masina va circula 100% in oras,pentru exterior exista alta masina(deci eliminam depasirile periculoase din ecuatie).
La design tot spre opel as merge(gusturile nu se discuta)arata mult mai modern si nu prea se gaseste pe toate drumurile ca peugeot-ul.

La o scurta privire pe 'mobile' deja am gasit ceva interesant.

http://www.mobile.de/ro/marcă/opel/m...206031032.html
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -