Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-15, 20:43   #1
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Un sfat de la posesori daca se poate:D

Salut!
Intentionez sa imi cumpar o masina in urmatoarele saptamani dar nu sunt hotarat ce anume sa imi cumpar. Voi alege una din:

1. Ford focus mk1 1.6 16v
2. Fiat stilo 1.6 16v
3. Opel astra g 1.6 16v

Astept parerile voastre despre consum , fiabilitate , costuri intretinere...

PS: Oricare dintre ele le vreau in 2/3 usi
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-15, 20:51   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Quote:
Originally Posted by EuGen32 View Post

PS: Oricare dintre ele le vreau in 2/3 usi
Mult spor la sters pragurile zilnic, la julituri pe coltul usilor si la scaune trantite. Stiu cum e
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-02-15, 22:17   #3
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

poi nu imi fac masina taxi )
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 07:38   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

De Fiat si Opel nu zic nimic pentru ca nu sunt posesor.
De Focus 1.6 16v iti zic pe scurt una-alta:
- consuma destul de multisor in oras (eu am cam 9,5/10 L la 100 km urban); consum extraurban undeva in jur de 7, dar daca mergi usurel scoti sub 7 linistit.
- atentie la rugina: pasajele spate, zona trager-ului, praguri si puntea spate;
- motoarele Zetec SE fabricate pana in 2003 au tendinta sa se dea pe ulei, nu exagerat; la cele din generatia de la 2003 incolo au mai remediat problema;

Acum si de bine:
- motorul se misca foarte bine, mai ales pe caroseria 3 usi; ai 1154 kg si 100 cp;
- la piese are preturi normale, nu exagerate;
- in cazul meu, in aproape 2 ani de cand o am nu am schimbat decat 2 bucsi pe spate (vreo 40 ron amandoua), bielete antiruliu (aprox. 35 ron bucata);
- datorita suspensiei independente, masina se simte in largul ei pe drumuri virajate, chiar condusa tare;
- chiar daca e 2/3 usi ai loc suficient, portbagajul e incapator pentru clasa ei;
- e o baza buna de plecare pentru modificari.

Acum asculta si proprietari de Fiat si Opel, ca sa iti faci o idee si sa iei masina care iti place mai mult.
Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 17:22   #5
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Consumul de 10 in oras nu e mult...acum depinde despre ce oras vorbim...
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-15, 17:28   #6
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Quote:
e o baza buna de plecare pentru modificari.
Intradevar se modifica frumos si destul de usor...dar si celelalte sunt destul de "tunabile".

Ma atrage fiatul pentru ca are cele mai multe dotari si arata bine...dar am citit destule pareri negative despre motorul 1.6 16v
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 08:14   #7
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Pareri negative vei gasi despre toate trei. La fel cum vei gasi si pozitive. Fiecare din cele trei masini are atu-urile ei si dezavantajele ei. Si tot pe cea care iti place din inima o sa o iei, indiferent de ce zicem noi sau alta lume pe alte forumuri de specialitate. Un prieten foarte bun are un Punto din 2001. Merge bine, dar calitatea materialelor, mai ales la interior e sub Ford si Opel. Si mi se pare mai mica la interior decat Opel si Ford. Precizez ca el are motorul de 1.2, nu 1.6 cum vrei tu. Si acum 2 ani a avut ghinionul la o plecare mai brutala sa crape cutia. Un pinion efectiv a zburat bucatele prin carcasa cutiei, facand o gaura de cativa cm. A trebuit sa-si ia cutie. Nu generalizez. Asta e un caz aparte. Poate Fiaturile in general sunt chiar masini foarte bune.
Numai bine!
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 15:37   #8
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Quote:
Originally Posted by EuGen32 View Post
Consumul de 10 in oras nu e mult...acum depinde despre ce oras vorbim...
Probabil vorbeste de un oras nu prea aglomerat,daca ar vorbi de Bucuresti probabil ar avea un consum de 14-15%,daca vrei consum mic,garantat NU FORD,iti vorbesc din propia experienta.

Ford Focus 1.6 benzina(2007) un mediu de 10% in oras si pe o Fiesta 1.4 benzina(2005) consum de 8,5-9% in oras.
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 18:29   #9
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Orice masina pe benzina nu cred ca scoate in Bucuresti mai putin de 10. Doar daca iesi noaptea si mergi incet...mai ales daca prinzi orele de varf sub 12 nu scoti nici cu 1.4 (golf 4 1.4 consum in ore de varf de 12)
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-15, 13:55   #10
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

La Ford am zis consum de 10 L urban in Buzau, si nu la ore de varf. La ore de varf cand prind trafic intens se duce in 11. Recunosc, nu este cea mai economica masina la benzina, dar macar are "viata" in el motorul spre deosebire de alte motoare asemanatoare ca cilindree si cai putere. In Bucuresti probabil ar sta undeva la 12,5-13,5, zic cu aproximatie.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 00:41   #11
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

O sa creada Andi ca il urmaresc pe forum

Ford a zis el, are, eu nu stiu
Fiat, cred ca despre mine vorbea, e 1.2 16v 80 cp, destul de sprintenel, consum mic, taxe mici si destul de fiabil daca ai grija de el. Nici in ziua de azi nu stiu ce s-a intamplat mai exact cu cutia, povestea scurta, pofta mare de condus, mers tare in oras, plecat tare la semafor , dupa 5 metri puff, bam , poc, cutie sparta
Masina circula , e in familie de ceva ani buni, a suferit si tratament mai putin prietenos din partea mea , si inca merge, nu cum zice lumea ca iti iei fiat si gata

Astra G, tocmai ce am vandut una, folosita 6 luni, multumit, mai putin de consumul de ulei, am bagat 6 litri, deci un litru pe luna . Problema comuna la opelurile din generatia lor cu motoarele ecotec si nu numai.
Deci daca iti iei opel, mai mult ca sigur o sa stai cu bidonul de ulei dupa tine Am un vectra, aceeasi problema doar ca nu asa deranjanta, e in limitele date de producator :P
La opel ai avantajul pieselor ieftine in general. Dar in ziua de azi gasesti pentru toate marcile piese ieftine daca vrei,
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-15, 07:48   #12
EuGen32
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 0
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Eu m-am cam hotarat sa imi iau totusi un ford. Fiabilitate destul de mare , are viatza in ea , consumul nu ma sperie(o sa imi pun gpl dacava fi nevoie)
Ms tuturor! O sa pun cateva poze dupa achizitie
EuGen32 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-15, 21:25   #13
mzistvan
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 0
Default Re: Un sfat de la posesori daca se poate:D

Salutare!!!

Sunt nou pe acest forum si sper ca postez in locul potrivit, daca nu va rog nu-l stergeti!!
Intrun final m-am hotarat ca i-mi dores o Skoda O2 facelift din 2010-2011 an de fabricatie, bugetul ar fi in jur de 11 000 euro.... dar ce sa fie diesel sau benzina????
Eu locuiesc in Brasov, masina in proportie de 90% as folosio la oras... nu fac mai mult de 10 000-12 000km pe an. Eu m-am orientat spre motorizarile de 1.8T 160 cai si 2.0TDI 140 cai
Rugamintea mea este daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi si opinii(in special de la detinatori modelelor) de consum , fiabilitate, servisari ,piese si probleme in timp.... Ce motorizare m-ar avantaja si de ce!!!

multumesc anticipat
Isti
mzistvan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -