Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-15, 09:12   #1
Ruffus

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Question Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Bunaziua! Sunt in cautarea unei masini, mentionez ca am permisul de un an de zile, timp in care m-am acomodat cu traficul, parcarile etc...Eu m-am orientat catre aceste doua modelei: Honda civic 1.4 benzina 90cp an:96'-99' sau Golf 3 1.9 TDI 90 sau 110 CP an 95'-98'. Voi ce parere aveti? Amandoua le-as gasi la un pret intre 1000 si 1500 euro inmatriculate. Voi ce parere aveti? Am citit destul de multe lucruri bune despre amandoua masinile si chiar nu stiu ce sa aleg...Daca aveti si alte modele care se incadreaza in pretul maxim de 1500 euro inmatriculate sunt binevenite...singura conditie este ca nu as vrea sa imi dati exemple de fiat punto opel corsa sau altele cu motoare de 1.0 sau 1.2...matiz, tico..dacia...as vrea totusi o masina care sa aiba un motor decent.

Va multumesc si sper sa ma ajutati!
Ruffus is offline   Reply With Quote
Old 03-02-15, 10:18   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Momentan pe piata, o masina mai buna care sa se incadreze intre 800-1500e nu exista care sa bata Golf 3 1.9 TDi.

Piesele sunt extrem de ieftine, chiar si cele noi
Consuma cu pipeta
Este usor de intretinut
Gasesti usor piese, si cu 10 milioane iti iei alta masina pe care o poti dezmembra
Nu arata rau
Interiorul este ok
Motorul decent ca si putere
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-02-15, 11:05   #3
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Aha.. si cam cu cati bani il treci pe numele tau ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 03-02-15, 11:53   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Te-ai oprit fix la cel mai neimportant aspect...
Poate sa stea si pe numerele proprietarului...sau pe Bulgaria. Atat timp cat ai procura, nu vad de ce trebuie sa platesti atat doar ca sa ai numele tau trecut pe o coala.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-02-15, 13:28   #5
Ruffus

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Am tot studiat piata de cateva saptamani si am observat numai lucruri bune de golf 3 tdi...

"Aha.. si cam cu cati bani il treci pe numele tau ?"-Bryan

Nu inteleg ce ai vrut sa zici? Masina nu va fii trecuta pe numele meu oricum, pt ca nu vreau sa dau statului bani de pomana...va fii trecuta pe numele unuia dintre parinti ambii de peste 40+ de ani si 10+ de permis...
Ruffus is offline   Reply With Quote
Old 03-02-15, 18:36   #6
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Daca nu esti pasionat de Civic si nu iti iei un 1.6 v-tec de 160cp ce-l duci in 8000rpm, atunci n-are rost.

Iti recomand un G3 1.9diesel care are consum mic, varianta de 90 sau 110cp. La civic oricum mi se pare ca n-ai diesel.

Eu m-as uita si la Audi 80 1.9TDI
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 07-02-15, 20:48   #7
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Decat diesel de 20 de ani calarit de fel si fel de tarani(nu ai de unde sti prin cate maini a trecut; da stiu e rezistent etc etc dar daca crapa fix la tine?) mai bine orice masina pe benzina cu motor de 1.4-1.6 tot de 20 de ani si tot golf 3 ca sa fie dupa preferinte. Decat sa mai o masina cu 10milioane pt motor cum zicea JDV, mai bine ii bagi banii aia in benzina. Dar...pt ca mereu este un "dar" nu vei avea consum de 4.5% si nu vei putea alimenta de la "baieti"
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-02-15, 09:11   #8
Ruffus

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Default Re: Honda Civic Sau Golf 3 Sau ?

Exact cum spui si tu, masini la fel de rezistente dar cu minusurile lor...
Ruffus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -