Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-14, 12:36   #31
gojira

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

1.5 dCi are costuri de întreţinere mai mari decât benzinarele, dar costuri de ruaj mai reduse. Problema cu el e că sunt şanse mai mari să-ţi pice ceva costisitor decât la 1.4 de la un număr de km în sus. Injectoare, pompă injecţie, turbină. Comportamentul e asemănător, 1.4 e mai sprinten prin oraş, 1.5 mai sprinten în afară. Eu unul compar 1.2-ul meu cu un 1.5 pe care l-am condus o perioadă. În oraş, nu văd mare diferenţă, în afară da. În plus, un motor diesel are nevoie de o încălzire mai bună în timpul iernii, nu prea poţi să te pui în maşină şi să pleci imediat după prima cheie. La benzină, n-ai problema asta.

Cât despre "instabilitate", faci un compromis. Suspensia moale şi garda mai înaltă contribuie la ruliu şi la senzaţia oarecum neplăcută la viteze mari, când simţi maşina mai instabilă, dar chestiile astea se împacă de minune cu infrastructura proastă de prin România. Gropi, borduri, denivelări, le treci fără probleme, pe când maşinile mai joase se cam împotmolesc în ele. Loganul e departe de a fi maşină cu afinităţi sportive. Gândeşte-te că Loganul are "ground clearance", adică garda de la cel mai jos punct până la pământ de 155 mm, aproape cât Rav 4, care are cam 160 mm. Pe gând, un Golf, de exemplu, are între 90 şi 100 mm. E normal ca Golf-ul să se simtă mai lipit de şosea, dar şi când îl hârşâi iarna pe coclauri, te cam doare inima.
gojira is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 12:50   #32
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Interesant cu garda la sol, nu stiam.
Era bancul ala cu duster...ca in loc sa repare drumurile,au inceput sa faca masini cu garda la sol mai mare ) cam asa e vad.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 27-12-14, 13:12   #33
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Nimeni nu mai recomanda nimic? Am mai citit pe net de corsa c si cica sunt cam stricacioase .
Ce parere aveti de motorul 1.9 tdi, model alh? Am avut un golf 3 cu motorul asta cam 1 an de zile si m-a foarte multumit. Am dat-o din cauza asigurarii prea mari (bulgaria). Din ce stiu este foarte fiabil motorul iar de consum si putere m-am convins.
Sa caut un golf 4 cu motorul asta? Nu stiu de ce dar gasesc multe la preturi mici, mai mici decat benzinarele. De ce? Doar din cauza kilometrilor mai multi?...
Cam cat ar fi asigurarea pentru un golf 4? Trece de 500 ron pe an? Pe numele unei persoane de 52 de ani.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 27-12-14, 17:45   #34
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Quote:
Originally Posted by jORDyZ0r View Post
Nimeni nu mai recomanda nimic? Am mai citit pe net de corsa c si cica sunt cam stricacioase .
Ce parere aveti de motorul 1.9 tdi, model alh? Am avut un golf 3 cu motorul asta cam 1 an de zile si m-a foarte multumit. Am dat-o din cauza asigurarii prea mari (bulgaria). Din ce stiu este foarte fiabil motorul iar de consum si putere m-am convins.
Sa caut un golf 4 cu motorul asta? Nu stiu de ce dar gasesc multe la preturi mici, mai mici decat benzinarele. De ce? Doar din cauza kilometrilor mai multi?...
Cam cat ar fi asigurarea pentru un golf 4? Trece de 500 ron pe an? Pe numele unei persoane de 52 de ani.

Ai grija cu Golfurile ieftine. Si-a luat cineva 1.6 16v in doua usi. Adusa din Germania cu 1900 de euro si deja a bagat 500 de euro in ea. Si mai are.
Are ceva dotari, clima, trapa, suspensie sport, DVD2DIN (sau asa ceva) si toba sport, parca si jante.
Dar geamul soferului nu mai urca, cutia de viteze se misca (un tampon ceva undeva), si caseta de directie. Asta din ce am vazut eu
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 27-12-14, 23:20   #35
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

De picat la orice masina poate sa pice ceva. Chiar daca e noua sau daca are 10-15 ani vechime. Putea sa dea pe el 2500e si tot sa aibe probleme. Nu neaaparat pretul face o masina buna sau proasta. Fiecare model are problemele ei specifice. Restul problemelor ce apar tin de proasta utilizare a acestora sau ghinion. Daca ar fi sa ma iau dupa tot ce scrie pe net , ar insemna sa nu-mi mai iau masina pentru ca toate se strica. Nu a existat niciun model sa nu se fi stricat 1 singura masina.
Eu vreau sa iau ceva fara mari probleme specifice si intretinuta...si apoi sa sper sa am noroc de ea
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 28-12-14, 12:49   #36
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Pretul face masina. O verifici cat poti si apoi te duci in service la verificare.
Nu poti sa compari masinile de 2500 de euro de pe OLX cu cele ale pasionatilor de pe forumurile monomarca care sunt cu 1000-1500 de euro mai scumpe.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 28-12-14, 14:58   #37
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Poti sa o duci si la mama verificarilor, si a doua zi sa pice ceva.
Eu la a-klass am dat avans dar era sambata, am pastrat masina in curte si cand sa mergem cu ea luni sa dau banii si sa facem actele, unul din fereodo-urile de pe spate s-a desprins, desi mai avea destul ferodo era de cand masina.

Si mai stiu exemple de genul.

Asta e cu varsta materialul oboseste.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-15, 19:26   #38
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Conteaza la orice masina si varsta si calitatea. Nu poti avea o masina si noua sinde calitate si la un pret f mic fiecare alegere cu neajunsurile sale .
ce parere aveti de skoda fabia? Vad ca ma.incadrez pentru onfabia din 2000-2003 , motorizarea de 1.4mpi...
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 14-01-15, 00:27   #39
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

UP! Nimeni nu mai zice nimic? Fabia? Logan? Ford fiesta? Polo?...
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 17-01-15, 19:06   #40
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Nu mai zice nimeni nimic? Din cate sapaturi am facut eu, am aflat de fabia ca motorul 1.2 e f prost, consuma mult...iar de 1.4mpi cica nu ar fi nici ala prea ok. In rest masina pare ok, consumabile ieftine, fiabila... Alte pareri?
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 18-01-15, 10:06   #41
Aylee

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 13
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

am eu prieten cu skoda fabia 1.4 mpi, in 90,000km absolut nici o problema pe partea de motor
Aylee is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -