Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-14, 18:10   #16
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Mie inca mi se pare mare consumul in oras de ~9 la un motor de 1.6 pus pe o masina de 1050kg.
In ce proportie corespund piesele de la seat cu cele de la vw? Dar la skoda? Sau o diferenta de pret intre ele?...
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 07-12-14, 18:53   #17
gojira

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nu e un consum mare cel de 8-9? Mi se pare ciudat ca ai aproape acelasi consum si in oras si afara.
E consum mare, n-am zis că-i mic. Oricum, nu e exact, l-am calculat în funcţie de drumurile pe care le fac în general, n-am făcut un consum propriu-zis, cu rezervorul plin, 100 km, pe urmă iar plinul. Calculat la cât bag benzină şi câţi km fac cu benzina respectivă. Că rutele mele nu prea diferă.

Iar ăsta de oraş e apropiat şi pentru că nu locuiesc în Bucureşti. Probabil colegii de-acolo consumă mai mult.

Oricum, cum spuneam, a crescut după ce am pierdut catalizatorul. Tipul motorului e Z16XE, iar motorul ăsta are o chichiţă la partea asta, şi anume catalizatorul e legat direct de galeria de evacuare. Aşa că pentru schimbat, aveam nevoie de toată bucata, galerie + catalizator. Nouă, toată treaba, costă în jur de 2700 de lei, iar produs sub licenţă vreo 1700. Cu second hand n-am prea avut noroc, am găsit vreo două, dar amândouă erau pe ducă la rândul lor. La alt tip de motor, unde catalizatorul era, cum e la multe altele, după galerie, pe toba intermediară, unul nou costa în jur de 400 de lei. Date fiind datele problemei, am preferat să merg fără, singurul impediment fiind creşterea consumului.
gojira is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 03:41   #18
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Observ ca tot mai multa lume este interesata de provenienta banilor
De ce sa iti iei aceeasi masina mai noua cu 5-6 ani ?
1. Siguranta a crescut.
2. Consumul si performantele sunt mai bune la aceeasi capacitate. 1.4 Polo 6n 60cp, 1.4 Polo 6n2 75cp + consum mai bun, etc.
3. Confortul creste (design mai placut, alte materiale, etc).
4. Ai sanse mai putine sa ai rugina, sa iti cada piese de pe masina.

In 2500 nu iei nici un BMW, numai un senzor daca ti se duce, un injector sau o turbina o sa coste (o singura bucata) cat ai dat pe jumatate masina. Ca sa nu mai vorbim de cele 12 brate de pe puntea fata care trebuie schimbate cu totul din cate stiu. Adica cel putin 2.000lei.

In 2500 eu mai degraba as cauta un Golf 4 1.6 sau 1.9TDI, insa slabe sanse sa gasesti si din ala.
hai sa nu exageram totusi, ce senzor e 1000 de euro?!? Injector daca esti mana-larga sau nu stii dai 1700-1800 de ron nou.
Eu care sunt orecum mana-larga cand e vorba de masina (mai schimb si chestii care inca mai merg) am vrut sa schimb dar doar duzele pentru ca altceva n-are rost dar nici astea nu le-am schimbat daca pe banc au iesit foarte bine si cu valori apropiate unul de altul.

Turbina da costa 1000 de euro daca ai ghinion maxim in sensul sa-ti pice instant dar in general nu asa se intampla daca ai si tu un pic grija , de exemplu sa schimbi filtru epurator (la modelul in cauza - non fcl, e foarte important sa-l schimbi) si daca o lasi sa se raceasca dupa ce ai omorat-o.
Pretul bratelor a scazut mult de cand am schimbat eu - acum gasesti seturi (brate +bucsi) myele la 1000 Ron, ma rog daca vrei lemforder dai 5-600 pe un brat.

Bine, nu sustin achizitia e46 diesel la banii astia (cred ca nici nu e posibil) dar sa fim corecti.

Fiecare ar trebui sa-si fac temele - sa citeasca si sa tot citeasca, la prima masina, nu era pe lista mea,am vazut-o, am ales-o cam pe loc si a fost ok 9norocul incepatorului), la asta am citit luni de zile inainte si nu m-a surprins cu nimic negativ.

Oarecum la subiect cu masina veche si de clasa superioara zic ca e cam asa: cine are sa-i traiasca, cine nu sa nu-si doreasca, adica nu mi-as da masina actuala pe un 1.6i cu 5 ani mai nou dar daca as fi sa cumpar nu stiu ce as alege, cunoscand modelul asta foarte bine poate as alege tot BMW pentru ca stiu la ce sa ma uit dar o alta echivalenta nu cred.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 06:58   #19
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

La ce BMW ati numarat voi 12 brate pe puntea fata?!? Ca E46 are cate 1 pe fiecare parte, E39 cate 2... Pe spate sunt mai multe, dar parca 5 pe o parte si oricum acolo pica doar niste bucse.

Last edited by john17; 10-12-14 at 07:02.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 07:28   #20
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Nu stiu ce pica, ce nu, dar bratele prietenii mei le inlocuiesc anual la Seria 3 e46 si ii costa minim 1.500lei.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 08:21   #21
popeyeSTI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 10
Default laguna 1 ~2500e

inmatriculata?
popeyeSTI is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 21:49   #22
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Mi-a cam fugit gandul de la BMW, oricat de mult as vrea, chiar daca nu pica chestii scumpe, nici cele "ieftine" nu pot zice ca ar fi ok daca ar pica.
Mult ma tenteaza actual un Polo. Mai mult decat Corsa.
Sunt diferente mari intre Polo 6n2 si 9n? Ca si fiabilitate, consum, condus....intretinere.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 22:14   #23
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Nu stiu ce pica, ce nu, dar bratele prietenii mei le inlocuiesc anual la Seria 3 e46 si ii costa minim 1.500lei.
Poate ca prietenii tai merg foarte mult si/sau dau in gropi mult.
1500 de lei dai daca vrei lemforder, eu am lemforder brate si bucsi myele hd, tocmai am fost la o verificare pe elevator si va vine sa credeti sau nu mi-au spus ca sunt ok, nu trebuie schimbat nimic . Au cel putin 2 ani , tre sa ma uit pe facturi ca nu mai stiu sigur.
intr-adevar atat m-a costa dar acum gasesti si lemforder mai iefine.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-14, 06:44   #24
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Le dau eu brate Meyle cu 1000 lei perechea! Desi pretul ar fi mai mic
john17 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-14, 07:20   #25
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Postati si voi ontopic? numai despre bmw ati inceput sa vorbiti.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 11-12-14, 18:30   #26
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Pai chiar la postul anterior ai zis de BMW, ca nu mai vrei, eu ti-am zis de preturi pentru ca aici stiu cum e treaba, daca vrei pot sa aberez despre polo din auzite si folclor ca alte surse nu am.

On topic sa zic ca personal nu mai vreau sa aud de 1.4 decat daca vorbim de masini sub 1000kg, de ex mai bine 1.6 de 80CP decat 1.4 de 90



@jony eu am zis de brate lemforder 1000, si bucsi mari meyle HD (de care apropo sunt multumit) sau am zis de kit brate+bucsi myle HD ~1000ron.Oricum astea-s la prima stigare, poate gasesti mai ieftin.
Stai linistit ca n-a numarat nimeni 12 brate, mai gresesti cand tastezi vad ca si eu am tot sris myele in loc de meyle.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-14, 21:55   #27
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Scuze RVL, pentru john am zis mai mult asta.
Nici eu nu sunt adeptul motoarelor mici pe masini grele sau a motoarelor de 1000cc.
Fratele meu a avut un polo 6n cu motor de 1.3. Si pe langa faptul ca avea consum de 6-6.5 in oras si 5 in afara tragea si destul de ok.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 22:44   #28
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

UP!
In medie cam la cati km se schimba distributiile, rulmentii, bucsele, etc la polo 6n2/9n, opel corsa c, logan?
Cam la ele am ramas sa ma gandesc si sa vad ce gasesc ok cand am banii in mana.
Dintre toate, cam cu loganul as fi cel mai sceptic. Dar l-as gasi cam cu cel mai putin nr de km. Ceva pareri despre el? Per total mie nu imi place, am condus si 1.4 si 1.5 si 1.6 si nu imi place ca masina. Totusi imi poate da cineva ceva argumente bune ca ar merita sa il iau in considerare sau sa renunt la el?

P.S: De hyundai accent, gets sau chevrolet kalos stie cineva ceva? Ca si fiabilitate si costuri de intretinere.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 23:55   #29
gojira

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Distribuţia pe curea se schimbă pe la 60-70.000 km sau 4-5 ani, dar diferă în funcţie de motor. Cea pe lanţ, nu se prea schimbă. De la 150.000 km în sus, dacă dă semne de oboseală.

Eu am schimbat Opel Astra 1.6 cu Logan 1.2, nou, e drept, dar nu am nici un regret.

Loganul e maşină sinceră. Ieftină, nu-ţi oferă mare confort, dar te duce din punctul A în punctul B. Sunt destul de fiabile, dacă iei taximetriştii cu 1.4 mpi la întrebări, o să auzi nişte rulaje de rămâi mască. Au început să apară şi dezmembrări specializate pe Dacia, aşa că piese vei găsi. Dar na, că nu-ţi place, revenim la ce te-am întrebat pe prima pagină. Că dacă vrei maşină cu care să te deplasezi cu cheltuieli minime, găseşti, dacă vrei să-ţi placă în mod deosebit, sunt şanse să nu te poţi deplasa cu ea. În general nu prea împaci şi capra şi varza. Că şi mie mi-ar sta fundul mai bine într-un Mercedes sau Audi, dar nu-mi permit cheltuielile de întreţinere pentru aşa ceva, aşa că am făcut un compromis, pentru că cel mai important pentru mine e să fiu sigur că pot ajunge unde am treabă cu costuri reduse, nu confortul.
gojira is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 00:17   #30
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie masina, buget ~2500e

Pai cam din cauza costurilor reduse de intretinere am renuntat la bmw si altele. Ramasesem doar la astea micute, motoare mici de 1.2-1.4 si cat mai noi (un 2003-2004). Mi se par si foarte instabile loganurile pe langa motoarele lenese si zgomotoase + inconfortabile...
Inca oscilez. Poate daca mi-ar pica pe mana un logan bun si intretinut la pret mic...cine stie, l-as lua. Motorul de 1.5 e fiabil? Stiu ca e ok consumul si puterea..
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -