Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-14, 13:17   #1
naimanioan
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 0
Default pareri despre prima mea masina

Buna vreau un sfat prima mea masina 3500E as vrea un golf 4 1.6 sau un audi a3 ce ziceti dar vreau de la voi si alte pareri . Va multumesc.
naimanioan is offline   Reply With Quote
Old 21-11-14, 13:29   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: pareri despre prima mea masina

Si eu sunt in situatia ta.. cam acelasi buget si cam la aceleasi masini m-am uitat si in principal m-am hotarat catre seat leon mk1.

De ce? pentru ca e singurul dintre cele 4 (golf, bora, a3, leon) care s-a fabricat cel mai mult.
Asta inseamna ca pot gasi lejer un model din 2004, 2005 ba chiar si 2006, adica masina mai noua, km mai putini si fiind pe final de fabricatie majoritate problemeleor specifice rezolvate.

Pe cand A3 poti gasi maxim 2003, golf si bora maxim 2004. Si alea cam greu, majoritatea pe piata sunt 2001-2002 si peste 200.000 km.

In rest masinile sunt identice pe partea tehnica, mai conteaza si care iti place. Mie la interior imi place mai mult Leon decat Golf&Bora, de exemplu.

Sau poate eeai posibilitatea (eu nu prea o am) sa suplimentezi bugetul cu 1000E si sa cauti un golf 5. Alta generatie, alta masina.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 21-11-14, 15:30   #3
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: pareri despre prima mea masina

Ce dilema existentiala, vw vs audi, e ca si cum ai zice dacia vs renault.
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 21-11-14, 17:43   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: pareri despre prima mea masina

Sau Seat

@Bryan
Pui prea mare accent pe anul de fabricatie, si pentru 2 ani, faci rabat la calitate.
Din grupul VAG, Seat foloseste cele mai ieftine materiale...am zis ieftine, nu proaste, si vinde cele mai ieftine masini.

Masina o iei dupa o verificare amanuntita, nu dupa anul de fabricatie...ca poti sa compari un A3 din primul an si un Leon din ultimul, dar poti avea surpriza ca Leonul sa fie o roaba. Conteaza intretinerea.

Iti dau un exemplu...un prieten si-a cumparat un E36, exact..pisicuta...cazan...galeata, cu 60 de milioane. Are peste 20 de ani masina aia, si ghici ce....am vazut mai multe golfuri/seaturi/audi cu mai multe probleme si batai in bord decat masina aia.
Totul tine de intretinere, nu de an.
Audi A3 o sa gasesti destule in banii astia, iar Golf poti sa te uiti deja dupa TDi.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-08-15, 19:56   #5
naimanioan
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 0
Default Re: pareri despre prima mea masina

]Buna vreau un sfat prima mea masina 1500E fiat punto 2003 sau opel astra acelas an .sau alte opinii .va multumesc
naimanioan is offline   Reply With Quote
Old 08-08-15, 21:56   #6
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: pareri despre prima mea masina

Alte opinii ? Mai strange bani !
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -