Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-14, 15:03   #16
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Masina 3000 euro

Probleme intinzator lant, probleme garnituri culbutori si pompa vaacum, probleme simeringuri supape, probleme senzori valvetronic. Pot continua. Variante care depasec cu mult bugetul am si eu o gramada..si nu e n42 cea mai buna cu siguranta
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 22-11-14, 16:16   #17
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Masina 3000 euro

Prea multe probleme caracteristice pentru motorul N42.Este o alegere buna Seatul.Spor la cautari !
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 03:44   #18
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Masina 3000 euro

Mai lasti ma frustrarile acasa, romanu cam moare de grija altuia.
Alt topic care ajunge la "ba pe-a ma-tii"

Ce va tot freaca grija de ce bani are altu nu inteleg, fiecare a avut oportunitatile lui in viata, am prieteni care iau mult mai putin ca mine si nu ii descosider le sunt prieten, nici nu le zic cat iau eu nici daca intreaba.
Fiecare cu banii lui si cu alegerea lui, am prieteni care conduc masina de salariu pe cativa ani si am prieteni care conduc masina de jumate de salariu, de ce m-ar intereseaza pe mine ca unu isi rupe de la gura sa-si ia masina si altu nu-si ia masina de "valoarea" lui?

@redbanana - din cate retin tu nu ai zis "vreau o masina de 1500 din afara tarii neincluzand taxe, revizie etc", ai aruncat asa "bestbuy la 1500".
Si eu as fi fost tentat sa-ti atrag atentia la costurile ulterioare achizitiei, pentru ca in Ro sunt semnificative raportat la valoarea asta de 1500, daca era vorba de 7-8-10.000 nu-ti mai zicea nimeni nimica pentru ca se subintelege ca un 500-1000 in plus n-ar fi mare lucru: cand zici 7000 sau 7500 tot pe acolo dar cand zici 1500 sau 2000 e diferenta de 33% si in general o problema pentru cineva care are bugetul asta.
Personal vad masina de banii aia doar daca nu ai mai multi sau uite ca mine am luat o a doua masina mai ieftina pentru ca stiu ca va merge foarte putin si daca nu merge nu ma nenoroceste. Dar in nici un caz nu am ales-o ca fiind cea mai buna la banii aia ci pe cu totul alte criterii.
Sincer sa fiu nici eu nu te cred ca dispui de mai mult dar nu e treaba mea.
Daca e asa cum zici tu ca faci bani dupa aia, du-te in targ cu banii pe care-i ai i-ati ce masina iti place si asta e, la vara te faci mare si iti iei "beamveu" de trei mii.

Scuze de off si deturnare dar ma zgarie pe chelie chestia asta despre "curtea vecinului"
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 03:49   #19
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Masina 3000 euro

"Salut colegii,titlul spune totul,daca ati avea suma asta,ce masina ati alege?" ai zis tu.

In general nu ma uit nici cine scrie, mai mult la ce scrie, doar daca vreau sa vad ce a scris inainte sau daca incerc sa urmaresc un sir de idei. Cu atat mai putin ma uit de unde e.
In plus ce scrie acolo nu inseamna automat ca vrei masina pentru acolo, poate e pentru altcineva, eu mi-am uitat globu de cristal acasa si umplu golurile de informatii cu ce e cel mai probabil. Apropo chiar tu ai zis ca era vorba de doua masini.

Am cerut si eu pareri de vreo 2-3 ori pe aici, mereu mi-am urmarit interesul si am spus tot ce mi se parea important pentru achizitia respectiva : pentru ce fel de persoana e masina, unde va fi condusa si care sunt calitatile care primeaza.

Asa bestbuy e cam greu: ce e pentru mine best buy e pentru altu o porcarie sau un lux nejustificat prin prisma costurilor
La aproape aceeasi bani eu mi-am luat e46 tata logan nou, invers era total nepotrivit: tata n-avea bani de intetinere eu vroiam avantajele e46-lui chiar daca implica niste riscuri.

Chiar nu ma intereseaza cati banii faci si nici cum ii cheltui, pentru forumul asta conteaza sa dai informatii complete despre masina cand vrei o parere.
In alta oridne de idei nu te umfla in pene: cat timp iti muncesti banii tot sarac esti, si eu mi-i muncesc nu sunt mai breaz.
Fac acum mai mult decat in cele mai umede vise din "tinerete" dar se duc de nu-mi vine sa cred, in plus, daca brusc nu mai pot sa muncesc, nu stiu pe unde scot camasa.

Nu te supara dar se vede ca nu stai de mult pe acolo sau ca esti foarte tanar, pui foarte mult accentul pe cat faci tu in comparatie cu altii. poate asa-i pe acolo, eu pe unde am fost nu prea se discuta de cifre asa usor.
E usor doar cand discuti cu unu de pe acelasi "drum" cu tine si asta ca sa vezi ce te poate astepta in viitor (ori sai zici lui ce il asteapta) sau in alta situatie cand sunt pe acelasi "palier" dar la companii diferite. Atunci e ok sa spui cifre concrete pentru ca oricare poate schimba compania la un moment dat, dar nu e ok sa te dai rotund, crede-ma ca se poate rupe caruta oricand, am vazut oameni cocotati pe piramide de ziceai ca nu mai au o grija in viata care s-au dus la vale si nu erau ca noi, simpli angajati.

P.S. daca faci 3500 pe luna (in fiecare luna) ia-ti si tu o masina de un salariu macar, daca nu de doua.

Dar ceva nu se pupa aici cu:
Quote:
Originally Posted by RedBandana View Post
Fraiere io lucru jumate de an si imi iau e46 cabrio cu motor de 3 mii
Pai in 6 luni ar trebui sa sari peste toate e-urile si sa treci la "f".

Last edited by RVL 2000; 16-12-14 at 03:52.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 04:35   #20
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Masina 3000 euro

asa se intampla cand ajunge internetul in toate satele )))
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 13:42   #21
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Masina 3000 euro

Ca bine zici
Vad si pe la mine, fel si fel de obositi veniti "din afara" acu' de sarbatori cu masini de 1500E cu noroiul pe ele pana la geamuri, cu fesuri de cioban in cap si cu impresii de afaceristi. Ce folos...ca ei tot ciobani raman(desi nu-i prea corect sa ii fac ciobani ca aia macar au o meserie destul de grea).
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-12-14, 20:27   #22
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Masina 3000 euro

Tot un focus as cumpara, dar in stare mai buna .
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 25-12-14, 21:19   #23
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Masina 3000 euro

Eu nu..ma gandesc la un mondeo mk3 1.8 125 cp..ca tot am marit putin bugetul.

Nici leonul nu l am scos din calcule, dar as vrea o masina mai puternica.

Sarbatori fericite
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 27-12-14, 12:35   #24
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Masina 3000 euro

Mai puternic = consum mai mare, esti pregatit pt. asta? De ce sa mergi(in oras) cu 12% cand poti merge cu 9? Daca ar fi fost ceva mai deosebit(pt. distractie) atunci da, iti poti asuma si un consum de 15-20%
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 09:22   #25
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Masina 3000 euro

NU e cazul sa generalizezi. Nu toate Fordurile sunt masini proaste. Daca a fost intretinuta prost, poate fi un cazan, corect. Dar nu arunca cu noroi in tipul asta de masini, pentru ca la multe capitole mananca alte marci consacrate din gama lor pe paine. Vezi la Top Gear intr-o emisiune mai veche, de prin 2001 parca, cand a testat Jeremy Clarkson un Ford Focus de 1.6 benzina ce "masina proasta" i s-a parut in comparatie cu cele din clasa ei.

On topic: Daca mergi pe Mondeo 1.8 125 cp, la consum cred ca o sa fie peste Leon, dar e totusi cam alta clasa. Generatia veche de Zetec 1.8/115 cp, pe Mondeo Mk II papa cam 12/12,5 L urban. Asta de 125 cp, probabil fiind generatie mai noua, e mai decent la consum zic eu.
De Leon Mk 1 pot spune ca e o masina destul de inchegata, iar la aspect e chiar reusita.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 09:43   #26
NTZ03

Stage 5
 
NTZ03's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,115
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: Masina 3000 euro

Aceeasi intrebare am avut-o si eu .Ia-ti un bmw e46 inscris si sa fie 318i.Consum 8 in oras si 5.4 in afara .Vroiam si eu o bora benzinara dar mi s-au parut destul de scumpe.Nu te teme de pretul pieselor ca nu e prea diferit de cel al altor masini.
NTZ03 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 10:00   #27
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Masina 3000 euro

Asa bun e consumul la e46? 318i, e36 consuma 11-12 in oras mers cu el decent...
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 10:14   #28
NTZ03

Stage 5
 
NTZ03's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,115
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: Masina 3000 euro

Daca auzeam de la altcineva poate ziceam ca minte.Dar cand eu si inca 5 prieteni care au tot e46 318i avem acelasi consum inseamna ca nu sunt simple aberatii.
NTZ03 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 10:37   #29
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Masina 3000 euro

Nu am zis ca aberezi, am presupus si eu ca detii asa ceva. Ce sa zic, e f ok consumul. Mai mult imi mananca mie polo...
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 30-12-14, 11:59   #30
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Masina 3000 euro

Despre ce motorizare vorbim ? FL sau NFL ?
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -