Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-14, 12:20   #16
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

lord_wader te-ai gandit ca cei 6.000 de euro sunt doar pentru a cumpara o masina iar pe langa acei bani mai am 1.000-2.000 euro pentru o revizie ?
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 17:35   #17
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by rizen View Post
6.000 Euro pret fix nu dispun de mai multi bani. Prefer ca masina sa nu fie sub 2003-2004.
Lord nu s-a gandit si nici eu, deoarece tu asta ziceai in postul anterior ! Dispui de 6000 fix, nu ai mai mult !
Si daca ai, intretinerea o sa te coste mai mult decat masina.
Pentru mine poti sa iti cumperi 760Li ca nu din banii mei intri in faliment, ci din bani lu' taticu.
PS: Daca il pui pe tatal tau, impozitul sub nici o forma nu va fi mai mic, deci tot 2.200-2.400lei o sa dai pe an pentru un motor de 3.000diesel !
Poate tatal tau nu era informat in legatura cu aceasta chestie. Si ai 19 ani, la 18 ti-ai luat permisul, cand ai si avut tu masina de te-ai saturat sa o conduci ? Asta ar insemna sa iti schimbi masina in fiecare an. Si cel putin eu nu mi-as fi luat un asa motor, deoarece este destul de periculos. Si cred ca trebuie sa incepi de la cat mai putini cp si sa tot cresti treptat, insa cu gandul la buget. Ai multe avantaje daca faci acest lucru insa nu stau sa iti zic aici, deoarece nu despre asta vorbim aici. Tu vrei sa iti iei doar o masina, nimic mai mult.
In 6000 gasesti destule masini incepand de la Alfa Romeo, pana la Volvo (in ordine alfabetica). Tu sti cat poti suporta la o masina intretinerea, taxele, etc. Eu deobicei sunt obisnuit cu oameni care au 6000euro sa zicem si care vor o masina normala, nicidecum nu se arunca la un X5 3.0 benzina.
Sau daca te uiti la taxa de inmatriculare esti sigur ca ai bani sa o si inmatriculezi ? Daca ii ai de exemplu si ai 6000euro pe un model din 2004, daca adaugi taxa de inmatriculare poate ai ajunge la un Seria 7 inmatriculat din 2009 , sau esti genul care vede un S600 din 96 si-l cumpara cu 1500euro ca nu are mai mult, dar uita ca ii trebuie tot magazinu cu ulei pentru a satura acel mastodont la un schimb de ulei.
Tu decizi si sti cam ce marci iti plac, cam ce tip de caroserie. In 6000euro eu nu recomand sub nici o forma sa te uiti in clasa superioara, in clasa suvurilor si chiar in clasa mare sa nu te uiti. Maxim clasa medie (A4, Seria 3, C-class, Passat, etc).
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 19:52   #18
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Poti sa ma informezi ce impozit ar trebui sa dau pe motoarele 1.9 , 2.0 , 2.5 , 3.0 diesel toate. Iar in legătura cu ce am zis cu impozitul mersi ca mi-ai zis dar la asigurare sigur se poate ce am zis pentru ca asa face un prieten de al meu.
rizen is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 21:55   #19
Alex4Fun90

Stage 2
 
Alex4Fun90's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 74
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Nu esti in stare sa cauti cat se plateste un amarat de impozit pe google si vrei 7-ar ...
Alex4Fun90 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 21:59   #20
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Am zis doar de impozit. La asigurare poti.
La impozit gasesti calculator online.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 22:04   #21
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Lightbulb Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by Alex4Fun90 View Post
Nu esti in stare sa cauti cat se plateste un amarat de impozit pe google si vrei 7-ar ...

Septar, manele, trening, lant de haur, shase mii pt shase cai frumosi si mai vrei si search pe google ? Tare multe vrei tu domnu' Alex ! =))
Ma scuzati, dar in acest topic ceva nu-i ok la mijloc.
Persoana de 19 ani, o avut deja masina si nu sti cat e impozitul la 1.9, 2.0 cand el o avut mai mult ca sigur 1.9TDI pe golf. Apoi vrea motor de 3000 si nu sti cat e impozitul, merge pe premiza ca: AM 6000 Euro, vad un Bentley, il cumpar insa nu ma gandesc la taxe, impozite, intretinere, nimic. .
Cred ca se poate inchide pana se hotaraste respectivul ce doreste. Daca tot sunt aici vreau sa ajut cumva... insa nu in acest mod.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 22:07   #22
Alex4Fun90

Stage 2
 
Alex4Fun90's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 74
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Septar, manele, trening, lant de haur, shase mii pt shase cai frumosi si mai vrei si search pe google ? Tare multe vrei tu domnu' Alex ! =))
Ma scuzati, dar in acest topic ceva nu-i ok la mijloc.
Persoana de 19 ani, o avut deja masina si nu sti cat e impozitul la 1.9, 2.0 cand el o avut mai mult ca sigur 1.9TDI pe golf. Apoi vrea motor de 3000 si nu sti cat e impozitul, merge pe premiza ca: AM 6000 Euro, vad un Bentley, il cumpar insa nu ma gandesc la taxe, impozite, intretinere, nimic. .
Cred ca se poate inchide pana se hotaraste respectivul ce doreste. Daca tot sunt aici vreau sa ajut cumva... insa nu in acest mod.
Consider ca-ti pierzi vremea cu baiatul asta ...
O seara buna-ti doresc , salutare
Alex4Fun90 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 01:34   #23
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Septar, manele, trening, lant de haur, shase mii pt shase cai frumosi si mai vrei si search pe google ? Tare multe vrei tu domnu' Alex ! =))
Ma scuzati, dar in acest topic ceva nu-i ok la mijloc.
Persoana de 19 ani, o avut deja masina si nu sti cat e impozitul la 1.9, 2.0 cand el o avut mai mult ca sigur 1.9TDI pe golf. Apoi vrea motor de 3000 si nu sti cat e impozitul, merge pe premiza ca: AM 6000 Euro, vad un Bentley, il cumpar insa nu ma gandesc la taxe, impozite, intretinere, nimic. .
Cred ca se poate inchide pana se hotaraste respectivul ce doreste. Daca tot sunt aici vreau sa ajut cumva... insa nu in acest mod.
Te miri asa tare?
Avem un coleg care se dadea victima pe aici ca, vezi-Doamne, ma iau de un copil de 14 ani dar cu ceva timp inainte ne povestea experienta lui de cand era student...
mai cosmetizeaza omu' pe ici pe colo "sa fie bine"

On topic impozitul la 2.0 e in jur de 200
Spre rusinea mea nici eu nu stiu sigur cat platesc, parca la 1.6 am platit 380 si la 2.0 vreo 700? ambele la 33 de ani.

Daca mai tine cineva cont
Conform autovit
730d 2004/01 = euro3/227g

Conform ANAF taxa e :
2004 - 8444.54EURO (10-11 ani)
2003- 6567.97 (11-12 ani)
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 16:39   #24
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Te miri asa tare?
Avem un coleg care se dadea victima pe aici ca, vezi-Doamne, ma iau de un copil de 14 ani dar cu ceva timp inainte ne povestea experienta lui de cand era student...
mai cosmetizeaza omu' pe ici pe colo "sa fie bine"

On topic impozitul la 2.0 e in jur de 200
Spre rusinea mea nici eu nu stiu sigur cat platesc, parca la 1.6 am platit 380 si la 2.0 vreo 700? ambele la 33 de ani.

Daca mai tine cineva cont
Conform autovit
730d 2004/01 = euro3/227g

Conform ANAF taxa e :
2004 - 8444.54EURO (10-11 ani)
2003- 6567.97 (11-12 ani)
Multumesc frumos ca m-ai informat. Din cate observi acesti doi tipi parca ar fi invidiosi pe mine ca eu vreau sa imi iau o masina la acesti bani si ca nu le comvine,eu am cerut sfaturi si informatii nu hateri..
rizen is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 18:30   #25
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Recunosc, mor de ciuda ca nu am bamweu cu motor de trei mii dizal. Bafta la achizitie, dar eu zic ca la valoarea ta sa iti iei macar un 750-760Li.
Sunt tare curios cum o sa fie cand o sa treaca unu pe langa tine cu un Corsa B 1.0 12v si tu o sa fi cu el pe dreapta ca un senzor de 2000euroi defect, sau ca nu o sa ai bani de cauciucuri pe 18-20, ori o sa circuli cu din alea aduse din Jermania cu 50lei bucata si o sa ii dai cox cu 250km/h sa arati cum mere bamweu la prietena. Incercam sa te trezesc la realitate. Sa imi zici si mie cat dai pe impozit, asigurare si piese. Sau poate o sa-l bagi pe BG ca ti-ai gasit multe neinmatriculate. Sa iti faci un topic unde o sa iti prezinti bamweu. Sunt sigur ca nici macar nu o sa te urci in unul dapoi sa-ti cumperi, daca iti iei bravo tie, da-mi PM sa intru si sa te felicit acolo pe forum !.

Toti posesorii din Romania care o dat 6400 pe un logan chel (atata era) sau 10-12.000 pe unul full nu crezi ca isi puteau lua un A8 4.2 benzina sau alta chestioara din asta ?

Nu mai postez nimic, spor la achizitie !
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 19:41   #26
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Quote:
Originally Posted by rizen View Post
Multumesc frumos ca m-ai informat. Din cate observi acesti doi tipi parca ar fi invidiosi pe mine ca eu vreau sa imi iau o masina la acesti bani si ca nu le comvine,eu am cerut sfaturi si informatii nu hateri..
Imi pare rau dar si eu sunt "invidios" pe tine pt ca la prima masina cu aceeasi bani ca tine (alocati ca mai erau ceva) , nici prin cap nu mi-a trecut BMW, (ce seria 7 ?!) mi-am luat un accent cu care mi-am facut treaba, mai incolo cu 12000 disponibili iar nu mi-a dat prin cap sa iau 7, mi-am luat un 320d de 9500 si restu i-am tinut in caz de orice.

Nu ca nu mi-ar placea un 7-ar, cunt super masinii, dar pentru mine intra in discutie cand sunt dispus sa dau un 20k si sa aloc un 500 pe luna inafara de motorina.

Dupa mine masina tre sa fie confortabila nu doar pe strada si la buzunar, nici un reper de pe masina sa nu ma "indoaie". Chiar daca ai perfecta grija de ea, i-a gandeste-te cat de lejer iti e sa schimbi o bara gasita crapata sau un far, (pot sa-ti zic ca lucasul meu e in jur de 80-100 de lei), o janta sparta (daca gasesti se iei una la fel), un rand de cauciucuri, un set de discuri si placute si lista mai continua culminand cu probleme la cutie.
O parte din ele pot venii oricand, altele vin SIGUR mai devreme sau mai tarziu, nu suntem invidiosi, doar vrem sa-ti deschidem ochii.

Hai sa-ti mai zic si altceva, iti iei 7-ar, vezi ca nu poti sa-l tii, il mariti cu chiu cu vai (nu cred ca sunt prea multi clienti, de aia se vinde la sub 10% din pretul initial in timp ce alte masini mai au chiar 15% dupa 10 ani- alta chestie care tre sa dea de gandit) dupa aia cum crezi ca o sa-ti fie sa te intorci la ceva de nasul tau?
Crede-ma ca si asta e o problema, chiar si cei mai rationali oameni nu sunt foarte impacati cand tre sa de inapoi, sa renunte la ceva care le-a placut foarte mult.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 20:35   #27
rizen

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 7
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

De un 525 diesel motor 2.0 sau 2.5 din 2004-2005 ce părere ai ? Cat impozit ar trebui sa dau anual ? Piesele sunt scumpe ? Multumesc
rizen is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 21:25   #28
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Prietene mai cauta si tu, fara suparare nu sunt secretara ta, te ajut o data, hai de doua ori da mai toceste-ti si tu degetele ca sunt banii tai la mijloc nu ai mei.

525d e motor de minim 2.5, mai sunt de 3.0 dar nu stiu exact perioada, poate mai incoace.

La BMW ultimele 2 cifre indica oarecum capacitatea sau nivelul de performanta, in anii aia doar modelele cu 35 in coada, aveau o capacitate mai mica decat cea indicata de ultimele 2 cifre, restu ca cea indicata sau mai mare, cu 25 in coada si motor 2.0 sunt doar astea mai recente si otto.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 22:35   #29
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

baiatu nu asculta la hateri iati un sheptar cu 3000 dizal nu se strica ca doar nu o fost prosti nemti cand la facut si daca e ceva gasesti piese ieftin la dezmembrari.
cu impozitu o rezolvi simplu nu o bagi la fiscal si mergi pe numerele care le are.
parerea mea sa iei una neagra si sai puii foli sa fie asa de mafiotii.
__________________
02' e46 320ci M TEHNIK 2 SOLD
97' E36 328i M TEHNIK SOLD
97' e39 540i6 V8 M TEHNIK SOLD


NU FITI IGNORANTI! AVERTIZATI PARTENERII DE TRAFIC DE EXISTENTA RADARELOR!

Last edited by r0n1n; 03-11-14 at 22:45.
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 03-11-14, 22:44   #30
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi achizitie BMW

Am un prieten care si-a luat un 7ar 730d cu 6000euro acum 3 luni.
Masina merge tzipla, motorul trage de nu e adevarat, lux mai mult ca in casa...i-a picat cutia acum 2 saptamani...nici nu a costat mult...decat cateva zeci de milioane..un fleac
Nu zice nimeni sa nu iti iei 7ar sau S8...ei doar incearca sa te faca constient de masina la care te inhami.
JDV is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -