Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Ce masina ati alge?
Logan 1.4 / 1.6 (ph1) benzina 5 26.32%
Logan 1.5 diesel 1 5.26%
Astra G 1.4 / 1.6 benzina 6 31.58%
Corsa C 1.2 benzina 2 10.53%
Corsa C 1.3 diesel 1 5.26%
Golf 4 1.4 benzina 2 10.53%
Altceva ? (comentariu) 2 10.53%
Voters: 19. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-14, 15:24   #16
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Discutii aiurea, 2000 de euro nu iti ajung pentru NICIUNA dintre masinile din topic. pentru oricare iti mai trebuie macar 1000 de euro ca sa iti ajunga de taxa+rar+asgiurare+ schimburi obligatorii adica distributie uleiuri filtre si toate alea.

altfel o sa cumperi o rabla care in 2luni va fi si mai rabla.

Un logan de 1.6 nu gasesti la 2000 de euro decat un cazan rulat pe taxi sau poate in stare buna dar ultra-chel, la care iti mai trebuie vreo 6-7 sute de euro pentru TAXA pe care vad ca nu o ia nimeni in calcul.


Logan diesel.. nu are rost sa deschid subiectul. Iti mai trebuie bani seriosi.


Un golf 4 de 1.4 chel ai gasi intradevar la 2000 de euro, dar iarasi nu vorbeste nimeni de taxa care insumeaza vreo 300 de euro cu tot cu RAR, asigurare, nu mai zic de reviziile obligatorii pe care le faci la o masina SH.


Un corsa C de 1.2 in 2 usi ai o sansa sa il gasesti ok pe la 1700 de euro iar cu inmatriculat se te incadrezi, la limita, in bugetul tau..

Bafta si nu o lua in nume de rau, dar iti mai trebuie bani..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 15:32   #17
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Talking Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Acuma indiferent de km, daca nu are mai mult de 250.000km 1.6-le de pe Golf, te mai tine inca atata daca a fost ingrijit si o sa-l ingrijesti.
Sa iti zic parerea mea. Loganul e o masina ok, fiabila, pretul pieselor nu-l stiu ca ce am condus eu nu a avut nevoie niciodata de piese, decat revizii si benzina. Am condus Logan luat de nou, km putini, am mers pasager in multe. Am mers si cu modele care aveau +500.000km taxi si se comportau mai bine ca si unele taxiuri logan care nu aveau nici 200.000km. Totul depinde de cum e intretinuta. Daca gasesti un golf 4 si este in stare mecanica buna, are compresie ok eu zic sa il iei. Ii pui niste placute/discuri/amortizoare noi daca ii trebuie, ii schimbi elementele consumabile de la suspensie daca ii trebuie, iar daca motorul este ok va merge mult si bine. Iar alte elemente gasesti cu gramada la dezmembrari. Performantele vor fi mai bune ca la logan, consumul va fi o idee mai mic. Calitatea nici nu se compara.
Am mers pasager cu Golf 3 care a fost luat de pe la 90.000km reali in urma cu ceva ani, cand am mers eu avea peste 150.000km, toate schimbate la timp si avea o tinuta de drum mai buna/mai confortabila ca la loganul cu km putini de care ti-am zis mai sus. Deja cu golfurile 4 1.6 in care am mers pasager sunt mult peste. Eu Golf 4 am condus doar TDI.

Deci mergi pe Golf, si daca mai pui cateva sute o sa fie inmatriculat pe tine si o sa il poti vinde la randul tau mai usor, poate cu un pret ceva mai mare
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 16:21   #18
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Sau mai poti face o chestie...
Iti iei un Golf 3, TDi, si cu restul de bani, il aduci la linie.
Eu am luat acum un an Golful cu 2200e din Vitan.
De atunci am schimbat la el distributie (ca e normal la o masina sh) care a costat 7 milioane (pompa, role, curele) si 2 schimburi de ulei la 10.000km, un senzor de presiune ulei care a costat 30 de lei (mustea putin), si un rulment roata fata care a mai fost si ala 150 lei.
Chel chel nu este, ca are AC , ESP la buton si geamuri electrice.
Nu inteleg de ce ti-ai lua Logan, cand poti cumpara Golf sau Astra.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 17:07   #19
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Lightbulb Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Brian are perfecta dreptate si tot incercam si eu sa iti zic in legatura cu Loganul. In 2000 gasesti ori taxi, ori plin de rugina. Bun nu gasesti.
De asta am zis sa te gandesti la un sh nemtesc. 2000 e destul de putin dar daca mai pui ceva la 2500iti iei o masina ok, iar pt inca 2-300euro daca mai bagi in ea (revizie si niste consumabile) ai o masina decenta.
Si cand ma gandesc ca cineva inainte vroia masina cu 500euro... e misiune imposibila.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 18:14   #20
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Quote:
Originally Posted by mario-13 View Post

Referitor la motivul topicului:
-m-am mai interesat, am mai vorbit cu persoane, am mai citit cate una alta si concluziile sunt astea



Dacia Logan - diesel 1.5 - toti mi-au zis ca-s bune, consuma putin, trag, dar daca a picat turbina sau injectoarele ... mai cumpar una.
Nu stiu la cine te-ai interesat, dar ti-a dat sfaturi eronate. Si daca te duceai la un taximetrist tot iti dadea lamuriri mai bune
Da, daca pica turbina sau mai ales injectoarele si te duci ca B**L la reprezentanta iti arata aia de ce sunt in stare si cum fac ei profit pe spinarea oamenilor. Dar asta e adevarat la orice marca. Te costa zeci de milioane, peste 50 oricum. Dar daca te duci ca baiatu' la service autorizat ce repara pompe, injectoare etc te costa in Iasi 200RON bucata de injector si 1000RON de reparat o pompa de injectie, turbina ca si la alte masini nu costa f mult de reparat si fiind cu geometrie fixa cade mai rar. Si asta e, vrei diesel sh la 2000E(indiferent de masina) stai cu banu' pregatit
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 20:50   #21
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

@ Mario - 13 @ Intradevär Opelu manincä ulei, si mie mia mincat. Iti spun eu cum sa faci sä-ti fie bine. Cu 1000 de euro iti iei un Golf 3 diesel 1,9 tdi, 90 de cai, si cu restu 1000 plätesti taxa aia si o inmatriculezi. Si pt cä e diesel si consumä putin, nu-ti mai trebuie instalatie de gaz. Dacä nu crezi ca existä masinä cu 1000 de euro, iti arät un link sa vezi. Uite aici un Golf din ' 94 diesel. Nu rugina, klimä are, scaune sport, 4 usi, geamuri electrice, roti de aluminiu, ce mai vrei la 900 de euro ? Si stiu sigur cä til dä cu 800. Ästa are 312.000 de km.

http://wilhaben.at/iad/gebrauchtwage...dId=102246910&

Mai este aici unul combi cu 153.000 de km, dar e un pic mai scumpä, cere pe ea 1450 de euro, da sint sigur cä til dä cu 1300. Uite aici un link.
http://wilhaben.at/iad/gebrauchtwage...Id=101020644&#

Si eu pt cä träiesc in Viena, te pot ajuta.
Golfurile astea au euro 2. Dacä vrei masinä cu euro 3, alea incep cu anii '98 - 2000 in sus, si sint putin mai scumpe. Sä zicem gäsesti la 1700 orice masinä vrei, care are euro 3, dar atunci nu-ti mai rämin bani de inmatriculare si taxä, tinind cont cä nu ai decit 2000 de euro. Deci, cum faci ? Rämii la Logan diesel, si scapi de taxa aia scumpä ? Si mai scapi si de drumurile fäcute prin sträinätate ( benzinä, timp ) ..... Sau vrei si cu p ... in p ... si cu sufletul in rai ?

Last edited by franz34sm; 28-10-14 at 21:04.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 31-10-14, 08:24   #22
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

N-are cum sa ramana la logan diesel sau orice logan Euro3 la banii aia ca taxa face cat masina deci de taxa tot nu scapa daca vrea masina pe numele lui.

Ma Franz3m cum sa dai 1000E pe masina si apoi sa o inmatriculezi in Ro cu inca 1000? Mai bine de 2000E mergi cu taxiul
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-10-14, 11:53   #23
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

@ lord-wader @ Päi cäti bani iti trebuie sä inmatriculezi o masinä pe numele täu ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 31-10-14, 12:17   #24
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Discutia se poate incheia.
Am fost si vazut asa:

Astra G. La banii astia zici ca fost folosita pe camp masina, sau "hai ca doar trebuie sa schimbi si tu uleiul, filtrele, placutele si e ca noua".
-Acte de la schimb distributie sau alte piese?
"Dar cine le pastreaza? Se pierd bonurile"

Golf 4. Masina e destul de mica.
Toate sunt lovite ici colo, au KM foarte multi. Degeaba tine motorul daca eu nu stiu in astia 150k -200k km cum a fost intretinuta.

^^Solutia de mai sus, ca iau masina asta si schimb placute/discuri/amortizoare si e ca noua nu e deloc viabila. Asa pot lua orice masina mai stricata si sa bag eu bani in piese si manopera. Dar nu vreau sa fac asta.

Polo/Corsa deja ies din discutie, masini extrem de mici. Bune in oras, daca daca ai nevoie sa duci ceva, orice, ghinion.

Desi aici pe forum sfaturile au fost contra, dar pe alte forumuri mai mult spre da, voi opta pt Logan.
Dupa cum am zis, am posibilitatea de a lua de la cineva cunoscut, stiu ce s-a schimbat la masina, cand, cum a avut grija de ea. Masina nu o iau sa o tin o viata.
Cat timp nu voi plati taxa, stiu istoricul masinii, balanta atarna catre aceasta.

Multumesc
mario-13 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -