Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Ce masina ati alge?
Logan 1.4 / 1.6 (ph1) benzina 5 26.32%
Logan 1.5 diesel 1 5.26%
Astra G 1.4 / 1.6 benzina 6 31.58%
Corsa C 1.2 benzina 2 10.53%
Corsa C 1.3 diesel 1 5.26%
Golf 4 1.4 benzina 2 10.53%
Altceva ? (comentariu) 2 10.53%
Voters: 19. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-14, 23:16   #1
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Question Auto in jurul a 2000 de euro

Salutare,

Suma este mica, nu asta ma intereseaza.
Peste nu prea am cum sa strang (maxim 200€ in plus).
Va fi plimbata mai mult prin Bucuresti, cateva drumuri prin tara.

Lista mea e asta(din ce am vazut prin anunturi sa ma incadrez cu banii):
Dacia Logan - benzina 1.4 / 1.6 ph1
Dacia Logan - diesel 1.5 ph1
Opel Astra G - benzina 1.4 / 1.6 -de prin 2001
Opel Corsa C - diesel 1.3
Opel Corsa C - benzina 1.2
VW Golf 4 - benzina 1.4

La toate de mai sus piesele sunt destul de ieftine, sunt destule prin dezmembrari.

Parca as alege benzina, pt ca pica mai putine la ele, revizie mai ieftina si ii pot pune instalatie pe gaz si rezolv cu consumul ceva mai mare.


Pareri, ce ati alege dintre astea?
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 00:31   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Hai sa ne dam fiecare cu experieta ca asa e cel mai corect.
Eu am Golf 4 1.4
Parti bune:
Masina robusta, trainica, cu materiale de calitate la interior.
Este bine insonorizata si plasticele nu par ieftineli ca la Logan.
Volanul regalabil pe inaltime si adancime, Scaune reglabile pe inaltime.
Suport de pahare incorporat in bord.
ESP permanent cu posibilitatea de decuplare prin apasarea unui buton.
Scaune fata incalzite.
ABS
Sta bine la tabla, nu gasesti pete de rugina din senin cum apar la Logan.
Are 4 stele la EuroNcap.
4 airbag-uri (mi se pare ca este echipare standard, nu stiu sigur, dar 2 are clar de fabrica)

Parti Proaste:
Motorul de 1.4 este prastie...nu iti recomand pe o masina ca si Golful.
Opreaza pentru 1.6, deoarece consumul este identic dar ai mai multa putere.
A nu se intelege ca este un motor prost, el in sine este destul de fiabil, insa prea mic pentru o caroserie cam grea.
In rest nu prea are parti proaste...si nu, nu il "pup in cu.r" ca detin unul, ca l-as schimba cu un 320 in secunda urmatoare, dar chiar asa este.
Daca ai bani de Golf sau Astra G nici nu stiu ce rost are sa te mai uiti la Logan...este cu 5 ani lumina in urma fata de Opel si VW, care sunt cu 5 ani mai vechi.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 11:23   #3
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Ceva de genul?
http://www.tocmai.ro/volkswagen-golf...-19384986.html

EU am mers in/cu:
Logan 1.4 - interiorul cam lasa de dorit, dar gasesti orice pe toate drumurile
Logan 1.5 - motorul asta e tare rau, trage bine, dar la cum merg majoritatea (incet, subturat) cred ca e greu sa gasesti unul cu injectoarele inca ok.
Astra 1.4 / 1.7 - e ok, arata mai bine la interior
Golf 1.6 - am mers cu unul care nu era chiar in mintile lui, dar imaginea interiorului inca era buna. Probabil ca tine de noroc daca nimeresti un motor bun, de care s-a avut grija.
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 20:40   #4
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Bani destul de putini, dar nu imposibil sa gasesti o masina buna.
La logan ar cam trebui sa renunti, deoarece nu gasesti cu 2000euro unul inmatriculat dupa 2007 care sa nu necesite taxa de poluare. Deci este o masina foarte fiabila, dar toate cu 2000euro sunt inainte de 2007.
Ai alternative insa la cele nemtesti sau japoneze daca te coafeaza, insa o nemteasca este mai ok, ca gasesti mai multe elemente si prin dezmembrari (volan, aripi, si cam tot ce tine de masina in afara de consumabile si de elemente de siguranta/suspensie/frane care nu le recomand sh).
Incearca sa cauti o masina buna mecanic, sa iasa bine cand o verifici in service. Ca are un scaun rupt sau ceva elemente de prin interior zgariate nu-i nici o problema, le gasesti in dezmembrari cu preturi bune si le faci ca noi. Mecanic sa fie buna si sa arate cat de cat bine in exterior.

Tot Opel Astra sau Corsa cu motorul de 1.2 ti-as recomanda si eu. Au distributie pe lant, consum mai mic ca la Golf 4 1.4. Sunt mai eficiente.
Dar si 1.4 sunt ok. Evita 1.6-le de la Opel ca mananca mult ulei. Benzinar sa cauti pe orice masina pana in 1.6 ca ai taxe mici si consum decent. 6-7-8%, insa daca vrei ceva doar pt consum si nu te intereseaza aspectul, iti recomand o masina mica de oras care consuma putin cu motor de 0.8-1.0-1.2 maxim.

Problema este ca Golf sau Astra nu prea gasesti inmatriculate in 2000e. Golf e ok orice motorizare in banii astia (1.4 sau 1.6). Cu cat motorul este mai mic, taxa este mai mica.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 21:08   #5
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Oricare e mai noua si in stare mai buna.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 11:42   #6
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

M-am mai uitat pe anunturi.

Astra G gasesc in banii astia neinscrisa, de fel euro3. Poate daca e sa caut mai bine gasesc una inscrisa si sa nu aibe 300.000km.

Golf 4 se gaseste cu motor de 1.4 sau neinscris cu 1.6. Fiind euro4 taxa e ceva mai mica, dar nu sunt sigur ca in 3 luni o strang.

Corsa se gasesc la banii astia destule, dar Corsa e cea mai mica dintre toate.

Logan se gaseste intre 1500-2000 (cu ceva cautari).

Despre taxa de poluare: nu cred ca voi inmatricula masina, as prefera sa o pastrez pe numele fostului proprietar.(desigur, asta imi mai anuleaza numarul masinilor care le-as fi putut lua - nu toti sunt de acord).

Masina nu o iau doar pt consum, prefer sa am si loc in maina.Asa puteam alege un Tico, Matiz, Twingo, Lupo.
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 11:58   #7
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Ai grija doar la Golful 4, ca 1.4 si 1.6 s-ar putea sa fie euro 2 si te cam rupe la taxa, deoarece in 2000euro gasesti modele de prin 97-01. Prin 01/02 s-a facut trecerea de la euro 2 direct la euro 4. Mai exact motoarele de 102cp sunt euro 2 si cele cu 16v de 105 sunt euro 4 daca ar fi sa luam logic.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 12:09   #8
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Mersi de info. O sa ma interesez, o sa ma duc sa vad/testez masini.
Am si o oferta de un Logan 1.6(intretinut) la un pret destul de bun.
O sa incerc sa pun in balanta avantajele/dezavantajele + costurile si sper sa fac o alegere buna.
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 12:21   #9
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Eu as alege Opel Astra G - 1,6. Portbagaj mult mai mare decit la Golf. La Golf - ba trage directia, ba fac figuri geamurile electrice, ba inträ apa in faruri sau se tot aburesc, etc. Am avut si Golf 1,6 ; si Vectra 1,6. Corsa e foarte foarte micä, avantajul la Corsa ( diesel ) e ca consumä putin. Iar dacä vrei sä bagi in portbagaj instalatie de gaz, iti trebuie un portbagaj mai mare, deci cea mai bunä alegere e Astra 1,6. Singurul lucru ce nu-mi place la Astra sint oglinzile laterale, nu se pot inchide. La Golf se pot inchide. Si Loganu diesel ar fi o solutie, pt ca are portbagaj mare si consumä foarte putin. Da cind te gindesti la Dacie, motoare franceze, parcä mia si pierit chefu de Dacie.
Dar dacä eu as avea 2000 de euro, mai bine mias lua o japonezä, motor Honda Civic 1,4 sau 1,6. Cu alea nu o sa ai probleme. Am avut si stiu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 13:44   #10
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Motorul de 1.4 de pe Golf 4 este doar EURO 4, si taxa vreo 8 milioane, am platit eu anul trecut.
Astra G 1.2 mi se pare o gluma. Nu ai ce sa faci cu motor asa mic.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 19:51   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Daca nu vrei sa treci masina pe numele tau, ia logan pe benzina 1.6, cred ca vei gasi Euro3 si mai rar Euro4. Sa ai grija doar la rugina in rest garantat nu bagi un leu in ea(decat in consumabile uzuale+discuri de frana+ eventual daca esti ghinionist vreun ambreiaj) in urmatorii 5ani.
Logan dci din primele modele nu recomand, nu-i masina de care sa abuzezi(precum un 1.9tdi) ca te penalizeaza imediat. Si asa te penalizeaza chiar daca o intretii corect
Golful4 asa cum zic colegii e mai masina decat orice Logan dtpdv insa majoritatea care se aduc la noi au minim 200.000km si ce este mai rau e ca multe din alea deja inmatriculate au ajuns pe mana unor tarani care si-au batut joc de ele, ca doar au venit din Spania/Italia cu banii de pe 2luni si si-au luat masina. Ala care si-a luat logan de nou care acu' mai face 2000E sau chiar si Renault clio/Megane sigur nu si-a batut joc de masina ca doar a platit rate 7ani
Opel de 1.2 nu mi-as lua, mai bine un BMW din '95 si de restu' benzina.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 20:34   #12
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Ai foarte mare dreptate.
Tin sa te completez doar ca in 2000euro golf 4 cu sub 300.000km reali nu gasesti. Cei sub 200.000 deja o dam in SF-uri.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 21:22   #13
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Ai foarte mare dreptate.
Tin sa te completez doar ca in 2000euro golf 4 cu sub 300.000km reali nu gasesti. Cei sub 200.000 deja o dam in SF-uri.
baaa sa mai dea dracii`n ele de masini. Ai facut tu recensamant pe Europa la kilemetraje?
Deja o dati in paranoia cu datul inapoi a kilometrilor.
Acum nu mai poti sa vinzi o masina, ca automat esti banuit de frauda.
Cauta pe mobile.de, Golf 4 pe benzina, sa vezi ca nu multe trec de 220.000km.
La diesel, este alta poveste. Acolo e greu sa gasesti sub 200.000, insa asta pentru ca dieselul este motor de povara, care trebuie sa inghita km multi.
Oricum, mi-as lua un diesel cu 300.000km fara nici o problema, daca ii stiu istoricul si o inspectez amanuntit.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 13:49   #14
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Au rulaje de +200.000km masinile din 2010-2012 !!!
Cine crezi ca iti da un Golf 4 ce nou era vreo 15-20.000euro, cu 2000euro si +100.000km ? Sau cati km crezi ca are un G4 din 98-00 ? Sa faci cel putin 15.000km pe an deja sunt 210.000km. Si in germania nu o cumparat omu masina pentru 5-10.000km pe an cum mai facem noi romanii. Ei o iau sa o foloseasca, nu ca noi sa mergem odata pe saptamana sa impresionam pitipoancele sau ca avem de dus pe bunicu pana la gara.
Exista daca mergi sa o iei din Germania, insa de la neamt, ca e plin de turci si samsari si pe acolo. Ce vezi tu pe siteurile din Romania 99% daca nu 100% au km dati inapoi, mai ales Golfurile astea cu 2000euro.
Uite Passat pe a...vit cu 180.000km la 8500euro, si acelasi model cu +300.000km de vanzare in Germania cu 7000euro parca. Era acelasi model identic (avea anumite elemente si culori unice care se diferentia de celelalte modele).
Adica omu o cumparat masina de pe mobile, si inca nu o expirat anunutul de aoclo ca el o scoso deja pe Au...vit.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-14, 14:38   #15
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Auto in jurul a 2000 de euro

Toata lumea stie cum e cu km la masinile vestice, hai sa nu continuam aici va rog.

Referitor la motivul topicului:
-m-am mai interesat, am mai vorbit cu persoane, am mai citit cate una alta si concluziile sunt astea

Dacia Logan - benzina - masina ieftina, masina cu intretinere ieftina.
Probabil asta va fi alegerea daca cad de acord cu cel care o are (masina ceva mai ingrijita, stiu ce a schimbat la ea etc). Asta mi se pare cel mai important, sa stiu cam ce s-a schimbat si cand. Daca ramane masina asta va fi 1.6.

Dacia Logan - diesel 1.5 - toti mi-au zis ca-s bune, consuma putin, trag, dar daca a picat turbina sau injectoarele ... mai cumpar una.

Opel Astra G - benzina - 1.6 mananca ulei mult (stiam, fosta masina a fost Opel si cunosc problemele specifice marcii), 1.4 e ok dar nu prea e in banii astia, in principiu sunt masini mai noi care au si un pret mai mare.

Opel Corsa C - diesel / benzina - mi se pare totusi prea mica masina. Ok in Bucuresti, dar si daca am nevoie de ceva spatiu in ea ... ciuciu.

VW Golf 4 - toti mi-au zis ca benzina 1.4 e lenes, ca masina e grea. 1.6 gasesc destule, 1.4 neinmatriculate. Aici deja intervine kilometrajul.
Alegere personala: intre una cu confort mai mare, mai dotata (dar la care nu stiu istoric, km etc) si una mai slaba, dar care e mai noua si stiu istoric (si se pot schimba scaune - ca asta e marea problema la Logan, consola centrala se poate inlocui cu ceva ecran 7"), eu as alege masina la care stiu ce am de schimbat si ce s-a schimbat deja.
Ca mi-e ca iau acum un Golf si intr-un an bag bani si schimb piese pana platesc iar masina.

Revin cu raspuns cu alegerea facuta. Multumesc de info.
mario-13 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -