Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-14, 16:47   #1
dande

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 2
Lightbulb Raport calitate pret ?

Sal, vreau sa va cer sfatul in legatura cu o masina care doresc sa o achizitionez,mai exact despre un seria 5 520 D. 2009, cine ce stie despre ea? puncte forte ?puncte slabe? consum? Doresc o masina frumoasa pana in 10000 dar sa fie si fiabila si economica etc...
Sunt casatorit (fara copii deocamdata) 33 ani,fac cam 20000 km/an umpic cam zgarcit sa tin un Peq in protbagaj si totusi vreau masina de top ,nu sunt manic cu viteza sau de masini puternice dar imi place varful si asta nu ca sa ma dau in barci
Va multumesc anticipat

P.S locuiesc in Franta, dar nu vreau masini franceze
dande is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 15:06   #2
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Talking Re: Raport calitate pret ?

Nu gasesti acest model din 2009 cu 10.000euro in stare buna.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 02:42   #3
dande

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 2
Default Re: Raport calitate pret ?

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Nu gasesti acest model din 2009 cu 10.000euro in stare buna.
EEEEE nu gasesti.... daca te uiti pe net sunt,am sunat si am zis ca duc maisna la test oamenii au zis ca nu i pb ,si acum din 2009 cam ce pb pot sa fie la ele? ma gandesc ca fiecare are grija de masina... si in plus la o testare la reprezentanta nu cred ca poate sa treaca o pb neobservata nu?
dande is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 19:28   #4
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Thumbs down Re: Raport calitate pret ?

In cel mai bun cazi gasesti acest model facelift (09) 520d cu peste 300.000km, sau refacut din vreo 4 seria 5 in unul singur si vandut tie in stare perfecta de functionare, fara accident, un singur proprietar: batranica, circula doar joia la lidl.

Normal ca toti zic ca accepta test, mizeaza pe ideea ca nu vei mai merge, daca mergi si descoperi ceva zic ca nu stiau asta si scapa ieftin, iar tu cu banii dati pt tester. Am intalnit si logan dci din 2011 cu 40.000km in bord si 160.000 reali.

Defapt pentru mine cumpara-ti Rolls, ca nu circul eu cu masina ca sa ma simt in siguranta, sau sa bag bani in ea.
Ca idee, un prieten a vandut un 525d cu vreo 8.000euro acum vreo 2 ani, era printre cele mai mici preturi de pe piata, masina arata bine si facea invidios orice posesor de logan laureate cu 8500euro luat de nou. Dar dupa ce am discutat cu el, masina aia mai necesita o investitie de 10.000euro ca sa o aduca pe linia de plutire.

Cu cat anul este mai nou cu atata sunt mai multe probleme
Si cine si-o permit un Seria 5 nou, mai ales in Germania o scos untul din el pana o inceput sa necesite investitii, l-o vandut unor romani care majoriatea au bani de achizitie dar de intretinere nu, l-o purtat pe aici cum o facut prietenul meu pana i-o cazut tablele, i-o dat un polish sa arte ca nou, o curatare la motor cu aburi, putin aditiv in motorina, inlocuit unele elemente interioare daca este nevoie si VOILA: masina ca noua.
Ca aici nu vorbim de un roman ce strange o viata bani, isi ia o masina si are grija ca de ochii din cap.

Last edited by Rebelul; 26-10-14 at 19:31.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 20:36   #5
dande

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 2
Default Re: Raport calitate pret ?

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
In cel mai bun cazi gasesti acest model facelift (09) 520d cu peste 300.000km, sau refacut din vreo 4 seria 5 in unul singur si vandut tie in stare perfecta de functionare, fara accident, un singur proprietar: batranica, circula doar joia la lidl.

Normal ca toti zic ca accepta test, mizeaza pe ideea ca nu vei mai merge, daca mergi si descoperi ceva zic ca nu stiau asta si scapa ieftin, iar tu cu banii dati pt tester. Am intalnit si logan dci din 2011 cu 40.000km in bord si 160.000 reali.

Defapt pentru mine cumpara-ti Rolls, ca nu circul eu cu masina ca sa ma simt in siguranta, sau sa bag bani in ea.
Ca idee, un prieten a vandut un 525d cu vreo 8.000euro acum vreo 2 ani, era printre cele mai mici preturi de pe piata, masina arata bine si facea invidios orice posesor de logan laureate cu 8500euro luat de nou. Dar dupa ce am discutat cu el, masina aia mai necesita o investitie de 10.000euro ca sa o aduca pe linia de plutire.

Cu cat anul este mai nou cu atata sunt mai multe probleme
Si cine si-o permit un Seria 5 nou, mai ales in Germania o scos untul din el pana o inceput sa necesite investitii, l-o vandut unor romani care majoriatea au bani de achizitie dar de intretinere nu, l-o purtat pe aici cum o facut prietenul meu pana i-o cazut tablele, i-o dat un polish sa arte ca nou, o curatare la motor cu aburi, putin aditiv in motorina, inlocuit unele elemente interioare daca este nevoie si VOILA: masina ca noua.
Ca aici nu vorbim de un roman ce strange o viata bani, isi ia o masina si are grija ca de ochii din cap.
ok... deci sa inteleg ca atunci cand vezi un BMW zici direct... ba asta-i terminat ??? iar daca te duci la test si dai banii pe test... cat o fi el... 300 lei ... si zice ca-i pb la aia,aia,aia,aia, nu-l mai cuperi bucuros decat sa iei masina in care trebuie sa scalzi bani nu?
Dar zi dupa tine o masina care poate fi apreciate face toti banii raport calitate pret,economica fiabila etc...
dande is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 21:08   #6
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Raport calitate pret ?

Stiu ca la motoarele alea au picat lanturi de distributie. Daca se rupese lasa cu inlocuit motor, preventiv sa il schimbi e ditamai lucrarea, e la capatul motorului dinspre cutia de viteze.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 21:14   #7
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Raport calitate pret ?

Gasesti si acest model in stare buna, dar nu in 9-10000euro. Cum exista pe piata si A4 B8 din 2010 si cu 8500euro dar si cu 14.000euro. Cum exista A4 B6 si cu 3000euro cat si cu 6500euro. Masina buna costa bani. Ideal ar fi sa iei ceva in ce crezi ca te incadrezi. Nu mai postez nimic, decizia iti apartine. Poate ai noroc sa prinzi unul bun. Eu am mai mers cu astfel de masini sh cu foarte multi km, continuu se duce cate ceva si trebuie schimbat, dar cand merge iti aduce zambetul pe buze
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 06:08   #8
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Raport calitate pret ?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Stiu ca la motoarele alea au picat lanturi de distributie. Daca se rupese lasa cu inlocuit motor, preventiv sa il schimbi e ditamai lucrarea, e la capatul motorului dinspre cutia de viteze.
Unde ai auzit tu o asa enormitate?
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 10:58   #9
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Default Re: Raport calitate pret ?

Poti sa te uiti pe forumul bmw la aceste motoare si o sa vezi si tu aceasta ,,enormitate"
Ideal pt fiabilitate ar fi motoarele cu 6 cilindrii.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 06:54   #10
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Raport calitate pret ?

1/2 MEA culpa
Initial cand am citit nu m-am repezit cu postarea, am cautat 525d (ma gandeam ca o fi un motor atipic bmw eu nestiind prea multe despre el) si nu am gasit cu distributia spre spate, acum am dat din intamplare de un 520d :

http://www.bimmer-service.ro/distrib...or-n47-177cai/

Apoi m-am uitat aici sa vad daca ei am schema corecta, si o au, se pare ca doar la N47 e asa, nu si la M47
http://bmwfans.info/parts-catalog/E6...browse/engine/


Dar 525d nu e asa:

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.d...04&hg=11&fg=20


http://bmwfans.info/parts-catalog/E6...browse/engine/

Sa fiu si on-topic, partea proasta nu e ca are lantul acolo ci ca de multe ori lantul defect strica si pinionul care e dintr-o bucata cu arborele cotit si atunci e mai nasol, din nou , asta la 520d nu 525d.

Last edited by RVL 2000; 29-10-14 at 07:07.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -