Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-14, 15:57   #1
sorinpuscarciuc
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 0
Default 500 euro best buy

Sunt sarac , salariu de 10 milioane , am 500 euro adunati , si as vrea sa imi iau un cazan care sa ma tina 1 an macar , m.am inscris la scoala de soferi , si dupa vreau sa am ceva sa conduc.Sa revenim , din ce am mai cautat pe net pe siteuri de vanzari , cele mai ok in pretu de 20-25 milioane par Matizurile si Ticourile , care sunt cat de cat mai noi ca restu care le gasesti in banii astia gen 80' si cv , si vreau sa stiu de la voi , in banii astia ce masina ati vrea? indiferent de marca.
sorinpuscarciuc is offline   Reply With Quote
Old 20-09-14, 16:12   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 500 euro best buy

Din instinct, cand o persoana vede titlul asta ar fi tentata sa iti raspunda la misto, ceva de genul: "motoscuter" sau "ia troleul".

500E e putin, dar daca zici ca lucrezi si vrei neaparat masina fix de banii astia iti recomand cu incredere dacia 1310 sau nova/SN. Mai degraba as zice SN, sunt totusi fabricate dupa 2000, conteaza asta. Stiu multi cu SN si vreau sa iti spun ca nu necesita prea multi bani. Daca la un vecin de-al meu care e cam taran a tinut o SN 4 ani fara sa bage un ban in ea si acum arata tot a masina eu zic ca daca ai grija de ea te tine lejer 3ani fara reparatii. Ar mai fi micile probleme specifice dar la banii astia poti trece cu vederea.

Sau mai strangi 400E si gasesti ceva mai bun dar mai vechi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-09-14, 16:34   #3
sorinpuscarciuc
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 0
Default Re: 500 euro best buy

Multumeac pentru raspuns, nu e la misto , am vazut undeva mai jos o idee cu best buy si am zis sa o preiau , atat dispun , nu e vina mea ).
Mie imi place supernova , am mers cu una , si chiar imi place , doar ca majoritatea au mia pusa pe pret , nova n.am mers , si daca vrei sa imi spui ce este SN , model de nova sau ce ? sunt total pe dinafara , eu conduc zilnic ceva de genu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1411223514616.jpg
Views:	260
Size:	2.35 MB
ID:	3030481   Click image for larger version

Name:	1411223545109.jpg
Views:	168
Size:	1.76 MB
ID:	3030482  
sorinpuscarciuc is offline   Reply With Quote
Old 20-09-14, 18:09   #4
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: 500 euro best buy

mai strangi 2-300 euro si cauti o solenza , masina ok , piese ieftine, etc
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 21-09-14, 03:59   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: 500 euro best buy

SN = Dacia Supernova
Are motor de 1.4, foarte fiabil si usor de intretinut.
Masina este usoara si consuma putin, plus ca are o cutie destul de lunga (adica la viteza mare nu se tureaza asa mult) si consuma putin.
Taicamiu are una de vreo 8 ani, si iti zic ca sunt masini de offroad ce nu au vazut drumuri ca masina asta.
Te asigur de acum ca nu o sa gasesti una fara rugina la aripi praguri sau oalele spate. Daca gasesti o Supernova fara rugina pe ea, iti dau golfu meu pe gratis.
Piesele sunt destul de ieftine.
O sa gasesti in banii astia Supernove ce or sa te tina un an fara probleme. Are pret mic pentru ca este Dacie, si de cand a iesit din fabrica era deja invechita cu 10 ani....facuta cu materiale proaste, si finisaj aproape zero.
Alta masina in banii astia, este Golf 3.
Gasesti o groaza, pe orice drum, pe orice site de vanzari auto. Sunt masini fiabile, si usor de reparat.
Deci in concluzie iti iei masina si cu 500 de euro....sau daca vrei sa privesti din alta perspectiva, iti iei o statie de autobuz mobila, buna doar sa stai jos si sa nu te ude ploaia.

Last edited by JDV; 21-09-14 at 04:01.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-09-14, 06:06   #6
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: 500 euro best buy

Cam greu cu actele la masinile dacia...daca vrei acte in regula, trebuie sa platesti taxa.

Eu zic sa te uiti dupa un Fiat Seicento! Daca nu faci mofturi de genul "la banii astia vreau sa fie impecabila,cu 100 de cai,piele cu AC si cu geamuri electrice" atunci la 700 gasesti o masinuta cu consum mic si nu din 1992,ci chiar ceva mai noua, mai aproape de 2000 ( au inceput din 98 ).

Fiat cinquecento este din aceeasi categorie, numai ca arata a vechi(anii80), desi au fost produse din 91 pana in 98.

Nu vreau sa iti tai avantul, dar mai fa rost de banuti macar pana la 700e.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 21-09-14 at 06:13.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 10:25   #7
sorinpuscarciuc
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 0
Default Re: 500 euro best buy

Nu fac mofturi ,dupa ce ca am o lingurita de bani sa mai fac si mofturi ? ), dar pare mai stabila , mai "sigura" o supernova ca modelul ala de fiat , dar spunea cineva mai sus ca e greu cu actele la dacie , dar ce are dacia asa special ?
sorinpuscarciuc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 13:39   #8
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: 500 euro best buy

Dacia are taxa de timbru mare. Poti insa sa mergi pe numele fostului proprietar, cu procura, si sa o treci doar la impozit.
Eu personal as merge pe Daewoo, preferabil Matiz desi nu stiu daca gasesti unul cat de cat in banii astia, mai degraba ai sanse la Tico, insa nu sunt deloc impacat dpdv siguranta (Tico nu a fost niciodata omologat sa circule in Germania din cauza asta).
Orice Fiat sau altceva la 5-700 euro nu poate fi decat o cazatura si nu iti permiti reparatiile, la Daewoo inca sunt piese ieftine, chiar si cele noi, si poti lua o masina care sa mearga.
Bine, din 1000 lei/luna nu stiu de unde poti plati macar cheltuielile curente, asigurare, benzina etc...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 13:39   #9
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: 500 euro best buy

Nu are nimic Dacia in special, problema cu actele o sa o intalnesti la orice masina inmatriculata inainte de 2007 sau cu taxa recuperata.
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 00:06   #10
sorinpuscarciuc
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 0
Default Re: 500 euro best buy

Deci pe scurt , cel mai bine ar fi un tico? nu voi merge ft des...vreau doar sa am si eu masinuta mea , sa stiu eu ca e a mea din banii mei si mi.o fac cum vreau eu,acum am asta in cap si na..trebuie
sorinpuscarciuc is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 02:36   #11
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: 500 euro best buy

Tine si de noroc mult... poti sa cumperi Mercedes S Klasse de banii aia sau sa nu gasesti o amarata de dacie buna...

Nu te ambala cu actele prea tare... daca are carte si talon fara instrainat catre pe el nu te intereseaza mai departe. Faci ITP si RCA si circuli in perfecta regula. Bulgaria reprezinta o varianta foarte buna de asemenea.

Acum ceva ani un prieten si coforumist a cumparat un Mercedes W123 300D care mergea inca 180 km/h fara probleme cu 550 de lei in conditiile in care masina avea pe ea baterie noua de 400 de lei.

Pe tico mai mult de 1000 de lei nu ai cum sa dai. Un matiz la 2000-2500 de lei ar trebui sa fie rezonabil...

De'a lungul anilor am avut multe masini care au costat cateva sute de euro si au mers pe drumurile publice relaxate multi km... totul este sa ai rabdare sa cauti si sa ai si niste bulan.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 10:29   #12
sorinpuscarciuc
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 0
Default Re: 500 euro best buy

Multumesc Ford_V6 , sper sa ma intelegeti , toti ,dar cred ca toti ati avut chestia asta in cap , sa va luati o masina sa stiti ca e a voastra sa ii faceti ce vrea pl voastra , am 20 de ani , vreau si eu jucaria mea.
Ticouri , ca spre el poate ma indrept , am vazut preturi intre 1500-2000 care aratau bine la tabla pe afara , acu nu stiu ce era pe dedesubt , pe olx. , banuiesc ca si consumu la mers mai tare nu depaseste 7 ? de obicei o sa merg singur sau maxim 2 in masina.
sorinpuscarciuc is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 12:50   #13
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: 500 euro best buy

lasa-l incolo de tico ca e cutie de chibrite si la un accident esti adio , protectie 0 , e cea mai proasta masina posibila cand vine vorba de impact.
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 23-09-14, 13:42   #14
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: 500 euro best buy

Masini ce le cumperi cu 500e
Opel Astra F
Matiz
Golf 3
Ford Ka
Ford Fiesta
Dacia Nova sau SuperNova
Poate o Hona Civic
Mitsubishi Colt

Cel mai recomandabile sunt Astra F, Golf 3 sau Ford Ka. Au pret mic pentru ca sunt masini vechi, nu pentru ca sunt proaste.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-09-14, 08:14   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 500 euro best buy

Tu ti-ai lua Golf3 la 500E? crezi ca degeaba unele se vand cu 500-700 si majoritatea cu 900-1000?
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -