Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-14, 19:06   #1
number1

Stage 3
 
number1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 76
Arrow focus mk1 1.6 sau astra g 1.6

Ideea e urmatoare, vreau sa imi cumpar o masina pe care sa o tin aproximativ 1 an care sa ma duca de la A la B si care sa coste putin. Dupa ce am studiat piata, cu o suma de aprox 2500 de euro (chiar mai putin) imi pot lua ori focusul ori astra 1.6, cu aceleasi optiuni..ambele Euro 4...taxa mica etc
In principiu ma intereseaza consumul. Intr-un oras aglomerat care are consumul mai mare?
De asemenea cum stau cu fiabilitatea? Care se strica mai des (considerand ca ambele ar fi fost conduse in situatii asemanatoare) avand in vedere ca o sa aiba peste 10 ani vechime..
As dori o parere obiectiva daca se poate.
Multumesc!
number1 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-14, 21:59   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: focus mk1 1.6 sau astra g 1.6

Ambele sunt masini pentru mase, facute sa concureze una cu alta la vremea lor, sunt facute absolut identic...se strica exact ca o masina normala.
Ambele au piese de schimb cu preturi foarte asemanatoare.
Ambele consuma la fel.
Ambele...intelegi ideea.
Eu zic Astra G, arata mai bine...iar bordul la Focus este absolut retardat (no offence posesori)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 00:37   #3
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: focus mk1 1.6 sau astra g 1.6

Eu as merge pe Focus dintre cele doua, ai sanse sa iei un mk 1 din ultimii ani de fabricatie, deci probabil cu majoritatea problemelor de fabrica rezolvate. Mai mult daca prinzi una buna din 2004 o poti tine lejer mai mult de 1 an.
Adevarat, e urata rau la interior, dar poti trai cu el mai ales ca nu vrei sa o tii o viata.
Consum, daca la oras aglomerat te referi la Bucuresti... 10+, deci nu e cel mai economic motor.
Probleme, ca la orice masina de 10 ani, care nu sunt obligatorii, depinde ce a schimbat si ce dinainte. Poti schimba discuri, amortizoare, brate si alte piese care tin de km dar si pompa servo,benzina, comp aer, radiatoare, mici chestii electrice care tin de uzura morala si nu au un termen cand se defecteaza.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-08-14, 09:15   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: focus mk1 1.6 sau astra g 1.6

Focusul e o masina urata la interior, pentru unii. Pe mine unul interiorul acela mai retardat m-a atras, ca nu e facuta dupa tiparul nemtestilor.
La Focus, buba e rugina. Rugineste tare in zona pasajelor spate si a pragurilor. Atentie din nou la pompa de ambreiaj care, la fel, nu e punctul ei forte. Se afla sub volan. Verifici daca e umed pe acolo sau daca picura lichid pe pres (noua costa aprox 300 RON). Consumul e undeva la 9-10L/100 km in oras (depinzand de aglomeratie) si un 6,5-7L/100 km afara, in conditii de mers normal, nu pilotata. Din ce stiu de la posesori de Opel cu motor de 1.6, si la Astra e cam acelasi drac la consum. Motorul de 1.6 trage bine pentru caii putere pe care ii are, masina e destul de usoara (1150 kg, 74 kW/100 cp), nu ti-e frica sa faci o depasire daca ai masina plina. La piese e rezonabila si e o masina fiabila.
Daca ai ocazia, mergi cu ambele masini: si cu o Astra de 1.6 si cu un Focus si vezi care te incanta mai mult. Tot ziceai ca nu tii masina prea mult. Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -