Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-14, 19:29   #1
DarkOn3
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 0
Default Sfat achzitie 4000E

Salutare. In ultima vreme am tot cautat pe diverse site-uri cu masini second si va pot spune ca m-am oprit la 3 modele, pe care eu le consider de incredere: Volkswagen Polo, Opel Corsa, Mercedes-Benz A-Classe. Bugetul meu este de aproximativ 4000Euro(nu m-as supara si daca as plati mai putin, in jur de 3500) Dupa cum vedeti, ceea ce ma intereseaza este o masina cu caroserie de tip Hatchback. Nu ma intereseaza alt tip de caroserie. Marea intrebare este urmatoarea: Care dintre masinile enumerate mai sus credeti ca merita cel mai mult privind raportul calitate/pret?
Momentan detin un Daewoo Cielo 2006 Benzina+GPL pe care vreau sa il vand. M-ar interesa si parerea voastra referitoare la pretul pe care as putea sa il obtin pe aceasta masina, avand in vedere ca se afla in conditie buna.

Vreau sa mai precizez ca as dori ca masina sa aiba o motorizare cat mai mica, intrucat va fi folosita in mare parte doar in oras, unde consumul oricarei masini se ridica. De preferat: 1.2, 1.4 benzina sau diesel.

Multumesc!

Last edited by DarkOn3; 18-07-14 at 19:32.
DarkOn3 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 19:37   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Imi cer scuze ca sunt offtopic, dar pot sa te intreb la ce metoda te-ai gandit de a vinde acel cielo? (din cate stiu este E3+2006=> o taxa de timbru destul de mare).
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 01:44   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Vad ca se vinde cu 1500-2000e.....din punctul meu de vedere cam prea optimist pretul asta.
Adica nu stiu cine ar da banii astia pe un Cielo, si nu pe un Astra G/Golf 4/Vectra B.
Eu daca as avea si as vrea sa scap repede de ea, as pune un 1200e, si m-as ruga sa sune cineva.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 15:49   #4
DarkOn3
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Masina este excelenta. Cu siguranta o va cumpara cineva care cauta o masina cu un consum cat mai bun si careia sa ii faci plinul cu GPL. Mentionez ca instalatia este din fabrica, nu am avut niciodata probleme cu ea. Asta e diferenta substantiala intre Cielo si masinile enumerate de tine: Golf/ Astra s.a.m.d care toate consuma benzina, motorina etc plus motoare mult mai puternice care ridica si ele consumul. Nu cred ca cer mult 2000E. Doar cei care au sau care au auzit de masina asta pot intelege ca poti calatori confortabil cu un simplu plin de GPL care e la jum ca pret fata de benzina sau motorina. Acum, in legatura cu prima intrebare daca ma poate ajuta cineva
DarkOn3 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 16:48   #5
69 DMA

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 2
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Incearca si un golf 4 cu motor de 1.6 pe benzina sau 1.4 . Astea au consum decent in oras.
69 DMA is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 19:06   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Daca vrei Golf 4, nu iti lua motorul 1.4. El in sine este ok, si fiabil, insa prea mic pentru caroseria cam grea. 1.6 o sa iti scoata acelasi consum, poate chiar mai mic, daca ai masina plina, ca trage mai usor.
Deci motor mic nu este egal cu cosum mic.
Greutate mica a caroseriei plus motor pe masura = consum mic
Eu zic ca in banii astia gasesti f usor un Polo 1.4 Diesel, caruia sa ii faci un plin acum, si sa te plictisesti pana il faci pe urmatorul.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 19:42   #7
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Quote:
Originally Posted by 69 DMA View Post
Incearca si un golf 4 cu motor de 1.6 pe benzina sau 1.4 . Astea au consum decent in oras.
1.4 consum decent pe Golf 4?

Eu as alege Opel Corsa D 1.3 CDTI! Sora mea detine un Opel Corsa C tot 1.3 CDTI si are un consum foarte mic in oras, piesele sunt ieftine! Al ei are 220000km si nu au facut probleme injectoarele, pompa, turbina, etc.

Pana in 4000Euro iti gasesti un Opel Corsa D 1.3CDTI de prin 2007 si destul de dotat!

Succes in alegerea unei masini cat mai bune!
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 20-07-14, 12:16   #8
DarkOn3
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achzitie 4000E

Nu prea ma intereseaza Golful intrucat are caroseria destul de mare si masina va fi condusa in mare parte de mama. As vrea o masina cat mai mica, usoara si care sa consume putin pentru traficul din oras. De asta am ales modelele acestea: Opel Corsa D si Vw Polo. Imi dau seama ca ambele sunt masini foarte bune pentru ceea ce vreau eu. Cred ca voi cauta si voi alege modelul in functie de ce mi se pare mai bun, vorbind de pret, calitate etc.

Last edited by DarkOn3; 20-07-14 at 12:18.
DarkOn3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -