Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-14, 13:37   #1
sotaierdna
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 0
Exclamation salut baieti.am nevoie de o parere

Salut tuturor.sunt pe cale sa imi achizitionez prima mea masina,cu nu prea multi bani si pana acum am gasit 3 oferte care imi convin si plac. V.as ruga sa ma sfatuiti care e mai buna legata de motorizare fiabilitate consum bla bla dintre volkswagen golf 4 an 2000 1.4 benzina/audi a3 1.6 benzina an 2000/ford mondeo tddi 2.0 an 2001 .sfatuiti.ma in legatura cu orice.va multumesc anticipat tuturor.
sotaierdna is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 14:29   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: salut baieti.am nevoie de o parere

Am eu Golf 4 1.4 2001....recomandarea mea...nu iti lua motorul asta.
Eu il am de un an, si regret ca am fost capcaun si am zis ca fac economie cu el.
Este mult prea mic pentru greutatea masinii.
Duce 160 chinuit si in 3 km
Daca dai drumul la AC si mai ai si 3 persoane in masina...depasirea va fi doar un vis.
Consuma FIX cat 1.6 chiar mai mult, pentru ca se chinuie sa traga atata greutate dupa el.
Eu il tin numai peste 3000rpm ca sa fac ceva cu el.
Plus ca se aude cam urat, asa e motorul construit.
Intra pe un grup Vw Golf, pe facebook, si o sa vezi ca toata lumea o sa iti spuna exact ca si mine despre el.
Eu stau in afara orasului, si tot scot consum de 7.5-8...poti sa scoti si 5.5 daca vrei, dar e imposibil sa ai atata rabdare cu motorul asta.
In rest, ce sa iti mai zic....distributia completa am schimbat acum 3 luni si a costat 6 milioane.
Piesele relativ ieftine, daca sti de unde sa le cumperi...recomand bestautovest . ro....acolo am gasit preturi ok.

Last edited by JDV; 10-06-14 at 14:33.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 16:17   #3
sotaierdna
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 0
Default Re: salut baieti.am nevoie de o parere

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Am eu Golf 4 1.4 2001....recomandarea mea...nu iti lua motorul asta.
Eu il am de un an, si regret ca am fost capcaun si am zis ca fac economie cu el.
Este mult prea mic pentru greutatea masinii.
Duce 160 chinuit si in 3 km
Daca dai drumul la AC si mai ai si 3 persoane in masina...depasirea va fi doar un vis.
Consuma FIX cat 1.6 chiar mai mult, pentru ca se chinuie sa traga atata greutate dupa el.
Eu il tin numai peste 3000rpm ca sa fac ceva cu el.
Plus ca se aude cam urat, asa e motorul construit.
Intra pe un grup Vw Golf, pe facebook, si o sa vezi ca toata lumea o sa iti spuna exact ca si mine despre el.
Eu stau in afara orasului, si tot scot consum de 7.5-8...poti sa scoti si 5.5 daca vrei, dar e imposibil sa ai atata rabdare cu motorul asta.
In rest, ce sa iti mai zic....distributia completa am schimbat acum 3 luni si a costat 6 milioane.
Piesele relativ ieftine, daca sti de unde sa le cumperi...recomand bestautovest . ro....acolo am gasit preturi ok.
mersi mult de tot,o sa ma reorientez atunci spre un 1.6.
sotaierdna is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 08:03   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: salut baieti.am nevoie de o parere

Golf 1.4 - nu mi-as lua pentru ce a spus si JDV: motor subdimensionat pentru acea caroserie, deci trebuie un pic fortat ca sa intelegi ceva; am condus si eu G4 cu 1.4 si e destul de leshinata.
Audi A3 1.6 benzina - e ok ca motorizare, trage binisor tinand cont de ce raport kg/cai putere are, calitatea materialelor buna la interior, consum decent (9-10 L/100 km urban, la mers normal), dar nu prea ai spatiu la interior. Per total o masina simpatica.
Ford Mondeo 2.0 TDDi - daca e TDDi si nu TDCi stiu ca sunt destul de fiabile, spatiu interior ai destul, e o masina destul de frumoasa, consumul e foarte bun. Dar, ca la orice diesel intretinerea e ceva mai scumpa fata de un benzinar. Si mai e problema ca e o masina batrana (2001, deci are vreo 13 anisori) deci nu esti foarte sigur ca ceva la turbina nu va ceda, ambreiajul poate fi si el obosit si costa...nu ca la un benzinar; taxe mai mari ca e 2.0.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -