Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-14, 08:57   #16
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Achizitie bmw e36 323i sau 328i

Cu placere.
Imi cer scuze ca sunt Gica contra dar asa vad lucrurile si asa zic.

Cu abtinutul e greu, crede-ma e foarte greu si iti spune unu care cu 6000 buget si-a luat un 1.3 acum 7 ani, vreau sa zic ca m-am putut abtine la cumparare, totusi cand am luat BMW-ul cum am iesit pe autostrada i-am dat 180 am redus si mi-am zis "atat deocamdata, ii dau alta data mai mult", peste 5 minute m-am razgandit si am atins 200. Si astea in conditiile in care mi-era frica de masina, ABS-ul mi-a intrat prima data dupa cateva sapatamani.
Am avut prieten linistit tare la volan si fara figuri, atat de tare ca nu reusea sa plece "scart" cu un e46 323i. Eram in vizita la el in Elvetia, unde legile sunt mult mai aspre in ce priveste viteza, nici chiar asta nu s-a putut abtine sa-i dea si el macar 200 in prima sau a doua saptamana, nu mai stiu.

Cu bulgaria vreau sa-ti zic doar 2 lucruri:

1. masina nu e a ta (poate acum e, nu sunt la curent) deci daca bulgarul se gandeste sa-si ia si el o masina poate lejer sa ti-o ia, nu pot sa zic sa ti-o fure, ca e a lui legal.

2. Pe mine daca ma loveste unul cu numere de bulgaria, nu pleaca de acolo pana nu vine politia, pentru ca recent am alergat o gramada sa-mi recuperez banii cu un roman si imi tot parea rau si atunci ca n-am chemat politia. Daca are numere de bulgaria vreau sa fiu 100% sigur ca are asigurarea ok.

Eu la intretinere ma refer in primul rand la TOT ce tine de trenul de rulare.
Eu acolo nu as baga o piesa SH, dupa mine cand bagi bani in siguranta, trebuie sa uiti cat ai dat pe, sau cat mai valoreaza masina, nu investesti in ea ci in TINE si in pasagerii tai. La estetica, accesorii as baga SH dar sincer mi-e lene sa caut si urasc sa-mi pierd din timpul liber pentru asta.
Cand fac reparatii in zona asta intotdeauna mi se prezinta si alternative de buget dar ma gandesc mereu ca pentru 100 de lei acum pot sa platesc enorm mai tarziu.
Situatiile limita nu apar intotdeauna datorita tie asa ca nu poti sa zici lasa ca nu schimb de ex telescoapele sau discurile ca merg incet, ca nu esti singur pe strada.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 12:36   #17
hasserro
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 0
Default Re: Achizitie bmw e36 323i sau 328i

In ceea ce priveste Bulgaria, nu pot sa intru in vreo discutie cu tine pentru ca nu am informatii, de aceea intrebam aici. Ma voi interesa si eu exact ce si cum.
Cat despre intretinerea masinii, nu sunt ca majoritatea proprietarilor de e36 care sunt daramate si ei nu fac nimic in privinta asta. Unii poate vad masina ca pe un morman de fiare, eu vad mai mult de atat intr-o masina.
Am gasit ca o solutie momentana un e36 pentru ca mai am 1 an pana sa intru la facultate si am stabilit de comun acord cu ai mei sa imi iau o masina mai scumpa daca intru la o facultate buna. Pana atunci nu vreau sa am carnet si sa merg tot pe jos.
Bugetul acum este ceva mai limitat in privinta achizitiei masini, dar intretinerea o voi face ca la carte.
hasserro is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 19:05   #18
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Achizitie bmw e36 323i sau 328i

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
E greu sa ti o masina cu pretentiile astea si cu salariu de 15 milioane, d`apoi fara nici un ban facut de tine.
Care 15milioane?
Pt banii astia trebuie sa stii sa faci ceva, sa ai o meserie. El are 18ani.
Eu stiu persoane care pt. 13-14 milioane lucreaza si duminica la patron.
Si apoi sa ajungi acasa dupa o zi istovitoare de munca, sa vezi cum nu iti mai arde de bmw-uri.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 20:01   #19
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie bmw e36 323i sau 328i

Nu exista " merg incet ca deocamdata sunt incepator" - eu, si toti prietenii mei spuneam la fel.
Ghici ce...masini de 100 de cai, forja cat se poate. Cel putin in primul an eu am mancat 4 cauciucuri ( Tractiune Fata...) si sunt bucuros ca am scapat cu bine si fara evenimente.

1.6 , 1.8is(140 caluti) ... cel putin prin oras cum ai zis ca mergi,nici n-ai unde sa dai a 3-a forja pana la capat la o masina de 1.6.
Iti trece pofta de talpica toata ziua in primii 2 ani,o vinzi si apoi iti cumperi alta mai noua, mai buna si ai grija de ea cum trebuie.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 13-05-14 at 20:04.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 21:50   #20
hasserro
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 0
Default Re: Achizitie bmw e36 323i sau 328i

Decat e36 cu motor de 1.6, mai bine corsa 1.4 90 de cai. Serios acum, nu as lua niciodata 1.6 pe un e36. Vreau un motor care sa imi ofere un anumit nivel de adrenalina si distractie atunci cand am nevoie...
hasserro is offline   Reply With Quote
Old 15-05-14, 23:57   #21
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: Achizitie bmw e36 323i sau 328i

Nu vreau sa zic despre faza cu incepator+cai multi=accident decat ca depinde de om.

In alta ordine de idei iti recomand 328i, trage ff bine, este diferenta mare fata de 325i deci fata de 323i nici nu se pune problema.
Am avut o perioada in paralel 328i si 540i, un var de la tara mersese cu 328-ul si cand i-am dat v8-ul a zis ca tragea mai tare prima.
Bine, perceptia lui era gresita si probabil bazata pe tinuta de drum care la v8-u era net superioara.
Deci daca vrei putere mergi pe 328i, nici consumul nu e f mare, in afara reuseam sa scot si 8% la mers lejer.
__________________
02' e46 320ci M TEHNIK 2 SOLD
97' E36 328i M TEHNIK SOLD
97' e39 540i6 V8 M TEHNIK SOLD


NU FITI IGNORANTI! AVERTIZATI PARTENERII DE TRAFIC DE EXISTENTA RADARELOR!
r0n1n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -