Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-14, 09:43   #16
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
@pisiku90, cum ai ajuns la acea putere si de unde stii ca ai fix 150cp, cum ai aflat ca `l-ai dus` in 150 si nu 160? Care e formula de calcul prin care ai ajuns la concluzia asta?

@rvl2000, daca motoarele pe benzina sunt petarde, de ce ai unul de 1.6 si nu ai 1.6diesel?
400lei pe saptamana inseamna multi bani, pe luna, marte sau in alta tara din asta exotica este posibil, in cosmosul dambovitean nu e posibil pentru ca amaratul ala cu 1.6 nu castiga atat si daca ar castiga nu i-ar mai ajunge sa supravietuiasca.
Iar dupa stiinta ta ca oricum nu stii ce citesti, cheltui 2600lei in cele 4 saptamani dintr-o luna, asa ca la grupa mica sa pricepi ce citesti, ca ai ambele variante de combustibil pe masini.
1600lei pe luna, in 4 saptmania, cheltuie un om cu masina cu motor pe benzina dupa concluziile unora. Inseamna ca suntem o tara cu nivel de trai ridicat, numa' ca nu ne dam seama.
Las-o ca macane, iar e46 e facut in Germania si nu are cum sa ii schimbi ceva in 5 ani, ca nu exista masina ca Bmw-ul sau poate nu bagi motorina de 250lei pe saptamana si o tii in garaj.
Rvl2000 nu-ti calma frustrarile personale in incercari de postari la misto cu mine, da o tura prin parc, aer curat sau renunta la tigari si alcool.
E foarte greu sa urmaresc ce scrii....
Mai usor cu jignirile copile ca n-am fost colegi de armata, ok?
Eu n-am zis NICIODATA ca benzina e petarda.

Am mai zis dar nu mi-e lene sa zic iar de ce am ales 1.6i si nu diesel.
- pentru ca am vrut masina ieftina (deci veche) automata iar la orice masina automata cutia e punctul slab si scump, asa ca am vrut sa-mi maresc sansele sa ma tina macar vreo 2 ani.
Pe masina asta e aceeasi cutie pe toate motorizarile, asa ca am ales motorizare mica benzina pentru ca pe diesel sigur a muncit mai mult, in primul rand pentru ca cine isi ia diesel isi ca sa mearga si/sau sa care.
In plus estimez ca masina va face poate 3 maxim 5000 pe an.
N-am chef sa scriu chiar detailat tot de la capat

Daca nu era clar m-am referit la banii intrati in masina INAFARA de combustibil.
Nu pot sa urmaresc deloc ce calcule zici tu ca faci acolo dar nu-ti mai da cu parerea despre cat merg unii si altii, recordul meu e de 30kkm in 8 luni si aveam un 1.3i de 80cp, consumul undeva la 8, ia fa un calcul cat e asta pe luna?

Avand si diesel si benzina (dieselul de 5 ani) pot sa zic de pe acum ca in cazul meu dieselul consuma mai putin bani pe km desi e si mai greu si mai puternic ca otto-ul din dotare.

L.E: am mai descifrat cate ceva din ce zici, si iti raspund ca dupa stiinta mea nu cheltui atat pentru ca nu merg atat.
EU fac vreo 15-17kkm cu dieselul si vreo 2-3000 cu otto-ul in 6 luni,cat merg in medie pe an pe an in medie iar, in celelate 6 luni otto-ul nu cred ca mai face 2000.

Ca am 2 masini nu inseamna ca fac dublu kilometrilor, pentru nimeni nu inseamna asta.

Last edited by RVL 2000; 12-05-14 at 10:13.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 10:31   #17
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post

@rvl2000, daca motoarele pe benzina sunt petarde, de ce ai unul de 1.6 si nu ai 1.6diesel?
400lei pe saptamana inseamna multi bani, pe luna, marte sau in alta tara din asta ......
...............
Rvl2000 nu-ti calma frustrarile personale in incercari de postari la misto cu mine, da o tura prin parc, aer curat sau renunta la tigari si alcool.
Nu stiu care isi varsa frustrarile, iti vine greu sa crezi ca unii dau 400 de lei pe combustibil, eu am facut ~75000 in 5anix6luni (atat conduc pe an), la pretul de acum e cam 300/saptamana (poate mai mult, nu tin evidenta) , daca era otto se apropia de 400.
Sincer iti spun ca ma zgarie pe creier putin cand vad consumul la otto, desi nu fac kilometrii cu el cand vad ca nu merg nici 400 de km in oras si se aprinde becul ma deranjaza. Si rezervorul e doar de 75% din cel al dieselului dar cu ala imi place cand resetez jurnierul la plin si nu e niciodata sub 700km sau cand am facut sebes-constanta si range-ul era putin mai mare decat distanta deja parcursa.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 12:48   #18
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Quote:
Originally Posted by cristi1094 View Post

Consumul unui diesel in oras se poate compara cel al unui benzinar.
Clar ca asa e
Mai ales daca aia pe benzina e minim 1.8 cum vrei tu.
Da' nu-i problema, o sa ai timp sa testezi asta pe propriul buzunar
Esti al 3lea proaspat major de pe sectiunea asta care vrea motor de minim 1.8 benzina. Eu ma intreb de unde o sa aveti bani de benzina, ca de masina nici nu mai vorbesc.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 09:06   #19
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Pai se compara, 1.8 cu 3.0 sau 4.0. Asta am aruncat-o asa.
Din ce am vazut eu la motoare mici 1.4-1.6, iesi o idee mai bine pe hartie cu 1.4i+gpl, netinand cont de revizii si drumuri in plus la peco, sau timp pierdut in cautarea unei statii daca esti pe teritoriu necunoscut.
La 2.0d/i+gpl in oras se poate sa iesi la fel, pe autostrada nu.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-14, 00:21   #20
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Quote:
Originally Posted by pisiku90s View Post
Masini cu care am mai parcurs distanta de 402m impreuna si la care rezultatul a fost peste 3 masini in favoarea mea au fost:
740(benzina v
La asta nu am cum sa te cred, da stiu ca 7-aru e greu dar sunt aproape 150cp diferenta.
Auzi, diesel de 1.9 sa faca v8-ul, ce dracu ma, bagati-va mintile-n cap.
__________________
02' e46 320ci M TEHNIK 2 SOLD
97' E36 328i M TEHNIK SOLD
97' e39 540i6 V8 M TEHNIK SOLD


NU FITI IGNORANTI! AVERTIZATI PARTENERII DE TRAFIC DE EXISTENTA RADARELOR!
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 16-05-14, 02:18   #21
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Salut ronin, eu te stiu de pe alt forum si te respect, nu stiu daca tu stii dar eu nu mint, pe cuvant ca am alergat un 730d pana pe la 120 de cateva ori(atat a pernmis locul)si nu m-a lasat in urma, cu 320d stoc 150cp, 6 trepte
Stiu ca 730d nu e 740i, dar nici masina mea nu are vreo modificare.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-14, 20:42   #22
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: Sfat cumparare auto 8000 euro.

Salut, cred ca si eu te stiu.
Ce sa zic, la tine e mai plauzibil, nu e diferenta asa mare.
Asa si eu pe cand aveam 320i m-am tinut dupa un 745i care se departa f incet de mine, dar asta nu inseamna ca masinile erau similare ca performanta.
Daca un 740i e in mintile lui nu are ce discuta cu 1.9 diesel.
r0n1n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -