Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-14, 13:29   #1
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Salut,

Am buget 30.000 de euro fara TVA pentru o masina noua si nu reusesc sa ma orientez catre un model. In primul rand mi-am fixat urmatoarele must-have pentru aceasta masina :
1. cutie automata
2. peste 160 de cai
3. senzori parcare
4. xenon
5. 5 usi
6. navi (doar daca se incadreaza)

M-am tot uitat la marcile raspandite insa nu ma pot hotara. Mai mult de atat nu stiu care model este cel mai bun raport calitate/pret si nu vreau sa iau o decizie gresita avand in vedere ca va costa destul de mult.

Multumesc ,
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 14:37   #2
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

O skoda RS, modelul nou, s-ar incadra perfect in banii astia. Ce parere aveti ?
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 15:03   #3
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Din punctul meu de vedere esti foarte tare! Ai 37000 de Euro si intrebi lumea ce masina sa-ti iei. Pentru mine, e un mare mister cu ai reusit sa faci banii astia.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 15:23   #4
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Quote:
Originally Posted by flaviuf View Post
Din punctul meu de vedere esti foarte tare! Ai 37000 de Euro si intrebi lumea ce masina sa-ti iei. Pentru mine, e un mare mister cu ai reusit sa faci banii astia.
Doream niste sfaturi fiind forum cu specific. Cum am facut banii nu cred ca este relevant si nu doream sa mi atrag antipatii. Tocmai pentru ca este o suma mare doream niste pareri pertinente pentru o masina buna raport calitate/pret.

Merci
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 16:17   #5
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Alfa romeo giulietta qv tct
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 16:23   #6
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Ai cam avea de unde alege de vw la bmw etc. Pai spune si tu acum ce vrei... noua skoda octavia vrs e super faina masina , insa nu stiu nimic despre ea. In locul tau mi-as lua una sh la 30mii de un an vechime , acum o sa sar k vin eu cu sh , dar o masina cand o scoti pe poarta dupa ce ai cumparat-o pierzi peste 20% din valoarea ei.so... Passat cc Bmw seria 3 sau gti 6-7 acolo mas orienta eu in caz k o vrei noua , nu stiu dak te incadrezi in buget ....

Last edited by psyzc; 18-04-14 at 16:29.
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 20:22   #7
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Omule, senzorii de parcare ti se par o chestie demna de specificat cand iei masina de 40000 de Euro? N-ai inteles nimic din ce-am vrut sa spun, nu ma intereseaza cum ai facut banii...
Uite sa nu zici ca sunt rau eu iti recomand noul CLA - mi se pare foarte frumoasa iar Mercedes e intr-adevar altceva. Cred ca gasesti in banii aia si optionalele alea.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 20:42   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/a...193155989.html

Nu ai specificat daca benzina sau diesel.
Nu ai specificat ce consum mediu vrei.
Nu ai specificat ce vei face cu ea....familie sau o folosesti doar tu.
Ca cu banii astia iti iei ori Audi de mai sus, ori M3 ori orice altceva.

Last edited by JDV; 18-04-14 at 20:46.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 21:14   #9
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Quote:
Originally Posted by flaviuf View Post
Omule, senzorii de parcare ti se par o chestie demna de specificat cand iei masina de 40000 de Euro? N-ai inteles nimic din ce-am vrut sa spun, nu ma intereseaza cum ai facut banii...
Uite sa nu zici ca sunt rau eu iti recomand noul CLA - mi se pare foarte frumoasa iar Mercedes e intr-adevar altceva. Cred ca gasesti in banii aia si optionalele alea.
Da, noul CLA este o varianta insa spatiul din spate este complet inutilizabil. Eu am 1.83 si aveam la propriu capul in piept.
Sincer eu pe la noul C Class ma uitam insa daca pun o automata si xenon din pacate sare bugetul.
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 21:33   #10
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Quote:
Originally Posted by olzkliN View Post
Da, noul CLA este o varianta insa spatiul din spate este complet inutilizabil. Eu am 1.83 si aveam la propriu capul in piept.
Sincer eu pe la noul C Class ma uitam insa daca pun o automata si xenon din pacate sare bugetul.
Daca trebuie sa te incadrezi strict in buget si nu te deranjeaza, vezi ca poti lua de la reprezentanta masini cu foarte putini kilometri si cu reduceri mari, cu garantie si tot ce trebuie. Asa mai reduci din celebra devalorizare de 20% imediat ce ai iesit pe usa dealer-ului. Bafta!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 19-04-14, 03:37   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Am facut o simulare la Skoda, pentru Octavia RS 2.0 Tdi DSG 184hp...cu cateva dotari de bun simt, atinge 30.000e
Apoi de curiozitate m-am uitat pe mobile.de sa vad la ce preturi le gasesc...Masini cu 1.000km sau cu 0 km chiar, le gasesti cu 5000e sau chiar mai mult, mai ieftine decat la reprezentanta.
Eu zic ca sa iti iei masina direct de la dealer este o prostie dpdv financiar....practic arunci niste bani pe fereastra degeaba si total inutil, din cauza devalorizarii.
Asa mai bine iti iei o masina cu 10.000-50.000 km la bord, si poti sa economisesti chiar mai mult de 5-7mii de euro.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 22-04-14, 10:27   #12
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Am facut o simulare la Skoda, pentru Octavia RS 2.0 Tdi DSG 184hp...cu cateva dotari de bun simt, atinge 30.000e
Apoi de curiozitate m-am uitat pe mobile.de sa vad la ce preturi le gasesc...Masini cu 1.000km sau cu 0 km chiar, le gasesti cu 5000e sau chiar mai mult, mai ieftine decat la reprezentanta.
Eu zic ca sa iti iei masina direct de la dealer este o prostie dpdv financiar....practic arunci niste bani pe fereastra degeaba si total inutil, din cauza devalorizarii.
Asa mai bine iti iei o masina cu 10.000-50.000 km la bord, si poti sa economisesti chiar mai mult de 5-7mii de euro.
Pentru o diferenta de 5k din 30k euro nu merita sa o iau de pe nu stiu unde la 30.000 de km. Cea mai buna solutie este tot de la reprezentanta insa sa fie masina rulata.
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-14, 10:28   #13
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Quote:
Originally Posted by flaviuf View Post
Daca trebuie sa te incadrezi strict in buget si nu te deranjeaza, vezi ca poti lua de la reprezentanta masini cu foarte putini kilometri si cu reduceri mari, cu garantie si tot ce trebuie. Asa mai reduci din celebra devalorizare de 20% imediat ce ai iesit pe usa dealer-ului. Bafta!
Intr-adevar, asta ar fi cea mai buna solutie. Scade pretul destul de mult insa acolo trebuie sa stau pe capul lor deoarece deal urile bune se duc la pretenarii agentilor de vanzari ...
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-14, 11:24   #14
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

In momentul de fata am urmatoarele optiuni, fiecare cu plusuri si minusuri(nu discutam aici de masini rulate pentru ca acolo tine si de putin noroc) :

1. Octavia RS:
Plusuri :
- intra in buget varianta de top 2.0, 220cp, DSG
- am pus toate optionalele posibile si tot ma incadrez
Minusuri :
- consumul, in cazul in care sare de 16 in oras, insa aici exista alternativa cu motorul de 2.0, 185 cp, motorina
- service : multa lume se plange de preturile de la Porche si de politica lor(daca depasesti revizia cu putin pierzi garantia iar daca vrei sa o faci la timp de mult ori nu este loc in service si tii masina pe dreapta cu saptamanile)

2. BMW seria 3
Dotari : 2.0d 184cp, automat, navigatie, xenon, jante 17
Plusuri :
- Bmw Service Inclusive 5 ani sau 100.000 km - mai exact manopera si consumabilele recurente sunt gratis; discutam de filtre si ulei(fara placute, discuri, etc.)
- Nu pot pune in buget multe chestii pe care mi le-as fi dorit si oricum am ajuns la configuratia asta cu un discount de 21% pe care l-am negociat cu ei.

Last edited by olzkliN; 22-04-14 at 11:47.
olzkliN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-14, 12:34   #15
olzkliN

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: sfat achizitie masina noua 30.000 euro fara TVA

Nu mai pot edita postul cu lista de masini. Oricum ar mai fi si Serie 3 GT insa evident acolo mai sunt minusuri. Unul mare este motorul pentru ca ar trebui sa cobor la 1.8d, 143 cp si parca nu mi arde sa dau atatia bani si sa o iau cu motorul asta. Nu intra xenon, incalzire scaune, gume iarna, etc.

In momentul de fata, ca sa nu ma apuc sa iau un model foarte bun dar chel, ar ramane Octavia RS si serie 3 sedan.
olzkliN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -