Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-14, 20:05   #121
itslipfac
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat masina SH 4-5000 EUR

Am gasit in final o masina care sa-mi placa. Insa ma confrunt acum cu urmatoarele situatii:

1. masina a fost inmatriculata prima data in februarie 2007, a mai avut 2 proprietari, insa NU SE STIE daca taxa a fost platita. Nu exista niciun ordin de plata. este posibil ca ea sa nu fie platita? din cate stiu eu taxa a intrat in vigoare din ianuarie 2007... cum aflam sigur daca are sau nu de plata taxa (am inteles ca doar cumparatorul, adica eu, poate depune cerere la ANAF pt eliberararea adeverintei care arata daca e taxa de plata sau nu)?

2. as dori sa trec masina pe numele socrului, care are ceva mai multi ani la activ decat mine pentru a plati un RCA mai ieftin. insa el este din provincie, de prin moldova, pentru a face contractul de vanzare-cumparare pe numele lui, este suficienta o copie dupa buletin si multa intelegere din partea vanzatorului? sau trebuie sa fie prezent fizic socrul la incheierea tranzactiei?

De asemenea daca mi-ar putea spune cineva pe scurt scurt scurt care sunt pasii de la intocmirea contractul de vanzare-cumparare pana la inmatricularea masinii as fi extrem de recunoscator. (de ex. pas1. mergi la anaf scoti dovada. pas2. faci programare la RAR mergi fi faci certificatul de autenticitate, pas3. esti in siguranta, deci poti sa inchei contractul de v-c si TREBUIE sa primesti talonul, cartea de identitate etc. pas 4. te duci cu documentele x,y,z la politie si o inmatriculezi - cred ca ati prins ideea).
itslipfac is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 20:27   #122
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Sfat masina SH 4-5000 EUR

Ne arati si noua ce te-a dat pe spate sau doar iti faci treaba cu noi?!?!😃😃😃
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 20:43   #123
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat masina SH 4-5000 EUR

2. Nu doresti asa ceva decat daca sunt banii lui. Masina o treci pe numele tau.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 26-04-14, 12:07   #124
itslipfac
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat masina SH 4-5000 EUR

asta e masina
itslipfac is offline   Reply With Quote
Old 26-04-14, 15:25   #125
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Sfat masina SH 4-5000 EUR

Sa-ti spun care ar putea fi treaba cu taxa, eu m-am lovit de aceasta problema cand am andut Focusul. Stiam ca are taxa platita (eu fiind al doilea proprietar dupa firma de leasing) asa ca merg relaxat sa depun cererea la ANAF. Dupa cele 10 zile merg sa o ridic si surpriza: imi spun ca nu gasesc absolut nimic legat de taxa, in sensul la apar o gramada de plati facute de firma de leasing dar nu pot identifica plata pentru masina mea din cauza ca labele alea de la trezorerie nu au inregistrat in sistemul informatic seria sasiului (din lene). Am crezut ca fac spume, le-am spus ca sunt niste incompetenti si indolenti aproape toti bugetarii si ca le-as dori sa lucreze o luna la patron. Singura solutie era sa vin eu cu copie dupa OP-ul cu care s-a platit taxa. Ma si vedeam intr-un punct din care nu mai am cum sa ies dar am facut o cerere la acea firma si spre marea si placuta surpriza am primit in aceeasi zi copie + o declaratie care confirma ca plata s-a facut pentru masina mea. M-am dus cu copia la ANAF si s-a rezolvat a doua zi. Le-am mai zis o data ca poate acum inteleg diferenta intre bugetar si privat si ca le doresc salarii cat mai mici si restructurari cat mai multe.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!

Last edited by flaviuf; 26-04-14 at 15:28.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 01-05-14, 00:04   #126
itslipfac
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat masina SH 4-5000 EUR

am luat-o! pret final 4400. avea o problema, motorul functiona cu intreruperi; mi-au schimbat sonda lambda si acum e in regula.

in afara de problema cu claxonul specifica astra H inca nu am mai vazut niciuna. dar sapt viitoare merg la un mecanic bun si atunci va fi testul adevarului. multumesc tuturor pt ajutor.
itslipfac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -