Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-14, 12:22   #1
LookAtMe
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 0
Default Sugestii pentru un cazan ok?

Salut,am nevoie de un sfaturi si sugesti.
Situatia mea:

Buget-3000E ( Inscrisa,cu toate taxele si reviziile)
Cerinte:
-Consum relativ mic(maxim 7-8/L oras,mers normal)
-O masina ok,decenta,dotari minime ( AC/Clima,Geamuri Electrice).
-Cat mai noua posibil 2000+ (98' in cazul unor masini mai "speciale")
-Motor de maxim 1700 cm3,benzina/motorina.
-Usoara la intretinere,sa nu te rupa la piese.
-Masina normala. ( Exclus Corsa B,Matiz,Ford KA,Opel Agila,Golf3)
-Inscrisa RO,taxa nerecuperata,sau taxa maxim 200E.
-Tablarie OK.
-Maxim 160.000 KM "realii" parcursi.
Per total vreau sa imi gasesc o masina fiabila in oras dar buna si la drum lung. ( Tin sa precizez ca masina va face cel putin doua drumuri Targu-Jiu-Focsani,anual ). In rest masina va fii o masina de zi cu zi.( De aceea doresc si cerinte minime de confort)

Astept sugeti ARGUMENTATE. Multumesc.

Last edited by LookAtMe; 09-03-14 at 12:25.
LookAtMe is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 22:13   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Iti fac o scurta prezentare cu bune si rele, a masinii pe care o detin momentan. Golf 4 1.4 16V 75hp
Ca masina de zi de zi, perfecta, cu exceptia motorului, care din punct de vedere al performantelor, este o petarda. Clar recomand 1.6, consum identic.
Consum, mai mult decat decent.
Spatiu, destul de ok, in logan eu si pasagerul ne atingem cot in cot, la golful meu am destul loc intre scaune. Portbagaj decent.
Confort: devine zgomotoasa dupa 130, la 160 deja ridici vocea ca sa te auzi, dar nu mult.
Piese: destul de ieftine, ca na, doar e masina pentru mase.
Siguranta: are 4 stele la euroncap.
Dotari: are scaune incalzite, clima, computer de bord, oglinzi cu toate cele, tempomat, unele au si piele.
Plasticele la interior, placute la atingere si fara greieri, in buna traditie germana.
Pentru masina mea, am doar cuvinte de lauda, in afara de motor, care nu il recomand absolut deloc, ci pe frate`su mai mare, ala de 1.6.
1.4 face suta in 14 secunde.
Taxa de mediu la 1.4 este de 9 milioane, am platit eu acum 4 luni.
Mare atentie: sunt 2 motoare 1.6: de 8 si 16 valve. Ala cu 8 este euro3 , ala cu 16, euro4 are taxa mica

Last edited by JDV; 09-03-14 at 22:16.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 22:30   #3
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Nu exista Golf IV cu motor Euro 3.
De la Euro 2 s-a facut trecerea direct la Euro 4.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 01:13   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Imi cer scuze de eroare, sunt euro 2 nu 3.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 16:43   #5
LookAtMe
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 0
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Iti fac o scurta prezentare cu bune si rele, a masinii pe care o detin momentan. Golf 4 1.4 16V 75hp
Ca masina de zi de zi, perfecta, cu exceptia motorului, care din punct de vedere al performantelor, este o petarda. Clar recomand 1.6, consum identic.
Consum, mai mult decat decent.
Spatiu, destul de ok, in logan eu si pasagerul ne atingem cot in cot, la golful meu am destul loc intre scaune. Portbagaj decent.
Confort: devine zgomotoasa dupa 130, la 160 deja ridici vocea ca sa te auzi, dar nu mult.
Piese: destul de ieftine, ca na, doar e masina pentru mase.
Siguranta: are 4 stele la euroncap.
Dotari: are scaune incalzite, clima, computer de bord, oglinzi cu toate cele, tempomat, unele au si piele.
Plasticele la interior, placute la atingere si fara greieri, in buna traditie germana.
Pentru masina mea, am doar cuvinte de lauda, in afara de motor, care nu il recomand absolut deloc, ci pe frate`su mai mare, ala de 1.6.
1.4 face suta in 14 secunde.
Taxa de mediu la 1.4 este de 9 milioane, am platit eu acum 4 luni.
Mare atentie: sunt 2 motoare 1.6: de 8 si 16 valve. Ala cu 8 este euro3 , ala cu 16, euro4 are taxa mica
De ce zici ca e motorul o petarda? La drum lung masina nu depaseste 120 Nu ma bag la mai mult. La pret? Cam intre ce preturi? Si ce KM?
LookAtMe is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 17:26   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Motorul este prost, doar in combinatie cu caroseria, care are 1200 kg.
Fiind atat de mic, o sa se chinuie sa traga dupa el o caroserie atat de grea, de unde si consumul ridicat.
La depasiri nici nu mai zic, ca daca vrei sa faci o depasire mai rapida, trebuie sa o calci pana la capat.
1.6 este mult mai echilibrat cu greutatea masinii, si poti scoate un consum combinat mai mic decat 1.4
Daca vrei sa pleci la munte, unde mergi mai mereu in rampa si la altitudine mai mare, unde aerul este mai rarefiat, + inca 3 persoane + bagaje...o sa te trezesti ca urci la cabana cu a 3a, ca cu a 4a iti tremura motorul.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 18:00   #7
LookAtMe
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 0
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Multumesc pentru sugestii. Mai am o singura intrebare.. Ce consum are in oras Golf IV ? (Oras mai mic )
LookAtMe is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 23:08   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sugestii pentru un cazan ok?

Atat 1.4 cat si 1.6, in regim de oras mic, nu cum este Bucurestiul, o sa scoti undeva la 7% daca esti temperat si mai folosesti si frana de motor, presiune in roti buna si tot ce ii trebuie.
5.5% scoate minim pe autostrada, iar maxim 10%, daca schimbi numai pe rosu.
La drum intins sta bine, plecarea de pe loc rupe consumul, fiind oarecum o caroserie grea.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -