Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-14, 22:10   #46
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Daca tot mergi pe straine, eu as merge pe Honda ptc. e net superioara fata de vw.
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-14, 23:27   #47
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by szambi77 View Post
Daca tot mergi pe straine, eu as merge pe Honda ptc. e net superioara fata de vw.
Nu stiu ce sa zic despre honda, chiar as vrea un Civic...o janta si putin lasata si deja arata foarte bine.
Nu am stat niciodata intr-o Honda, sau alta masina asiatica...am mers decat cu Astra Bertone, Seria 6 si pisica, Kuga, Golf 3, 4, 5. Logan, Aveo, Octavia si Scenic....Deci in materie de asiatice nu am gram de experienta, asa ca acolo nu ma pot pronunta.
Am auzit ca au probleme la tabla dar sunt foarte fiabile.
Cat despre AC, cred ca sunt singurl om care nu il foloseste...Cum dau drumul la aer imediat ma doare capul...mai bine merg cu geamurile deschise. In schimb caldura sa mearga.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-03-14, 01:04   #48
GRG

Stage 1
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 13
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Un Civic ej9 (1.4is=90cai) sau un ek3(1.5 vtec-e=114 cai) cred ca ar fi ideal. Au ceva probleme la tabla, mai precis la pasaje asta e boala lor ca sa zic asa, dar dpdv al fiabilitatii motorului este peste multe masini.
GRG is offline   Reply With Quote
Old 19-03-14, 01:26   #49
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by GRG View Post
Un Civic ej9 (1.4is=90cai) sau un ek3(1.5 vtec-e=114 cai) cred ca ar fi ideal. Au ceva probleme la tabla, mai precis la pasaje asta e boala lor ca sa zic asa, dar dpdv al fiabilitatii motorului este peste multe masini.
Nu cred ca gasesc vtec in banii mei....decat sa gasesc pe cineva care nu stie ce vinde poate.
Ar fi ideal un Civic...m-am uitat acum la preturi...sunt pomana curata.

Last edited by JDV; 19-03-14 at 01:51.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-03-14, 09:34   #50
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu cred ca gasesc vtec in banii mei....decat sa gasesc pe cineva care nu stie ce vinde poate.
Ar fi ideal un Civic...m-am uitat acum la preturi...sunt pomana curata.
Revin si repet : starea masinii trebuie sa fie foarte buna din start ! Nu isi doreste nimeni sa-l injuri dupa ce iei masina in urma recomandarilor... Japoneza e foarte buna si te tine mult doar daca nu si-a batut joc cineva de ea, gen reparatii de urgenta in spatele blocului in ideea sa mai tina un pic...
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-14, 21:31   #51
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

exact in situatia ta am fost dar doar pt cateva luni, aveam nevoie de un ,,cotet'' (eu ii spun ,,coaja proaspata'', daca era ,,coaja uscata'' nu mai era buna de nimic) in care sa bag doar carburant. Mi-am luat un passat din '94 1.9 td care, cu exceptia unui consum de 7-8% in oras si 5% exterior nu era bun de nimic. L-am schimbat tot pe un passat, dar modelul '93, exact acelasi motor, dar mult mai bun. A fost o alegere foarte buna din punctul de vedere al economiilor realizate. Practic, cu 30 de lei faceam 100-110 km si nu mergeam deloc incet (nu mi-a pasat deloc de un fier de 30 de milioane cat am dat pe masina, ca nu e nici un secret pretul). Decat sa iau o ,,coaja'' neinmatriculata gen polo/golf pe benzina sa dau ,,nshpe'' sute de euro pe timbre de medii, taxe, impozite si alte magarii la care se adauga orele de asteptare la cozile interminabile, mai bine am luat unul cu numere de ro, dar fara timbru ala verde (is curios cati copaci se planteaza din asa zisul timbru ,,verde'').
Am umblat cu el pana a picat turbina si puntea spate (caram multe kg cu el). L-am dat cu 24 de milioane si desi am pierdut raportat la pretul de achizitie, dar am castigat cu economia din carburant (si sa fiu sincer, in afara de o macara electrica, nu am bagat nici un leu in masina). In concluzie, daca vrei masina cu care sa faci bani si sa nu te coste mult transportul, ia-ti passat. Nu ai cum sa regreti alegerea. Sau golf 3 1.9. Sau Vento 1.9. Sau polo 1.9. Ideea e aceeasi Fugi de masinile mici/medii cu motoare mici. In oras sunt bune pt incepatori sau femei, dar cand iesi din oras iti blestemi alegerea.

PS o alfa romeo 156 la o mie de euro cu nr de ro e o ,,coaja uscata'' - bani aruncati pe geam. De e36 1.7 tds am de asemenea o parere proasta. Motoare foarte vechi, in care bagi bani si tot nu ii dai de capat. Mergi pe linia VAG (pana la urma, Vw e masina poporului).
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 27-03-14, 13:20   #52
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Cam in zona asta am ramas, Vento Golf sau Passat. Mi se pare cea mai buna alegere, in cazul meu.
Asa e, daca dai 30 de milioane pe el, cand e terminat de tot, il poti da pe piese, apoi coaja la fier vechi, si tot iti recuperezi 15 milioane.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 27-03-14, 17:26   #53
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

iei frumos un golf si nu te doare capu....lasa hondele si mai stiu eu ce bazaconii
b01uxd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -