Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-14, 14:28   #16
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Pretentiile tale sunt de femeie nemaritata de 40 de ani ))
Tu iti cumperi masina dupa parerile celor de pe forum ?


))))
compozite is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 15:37   #17
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

aaa...deci e mai bine sa plec caine surd la vanatoare, decat sa cer niste opinii unor eventual posesori de modele vizate de mine....cam asta e gandirea la tine...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 11-03-14, 23:34   #18
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

pai bine, si ce fel de acte o sa ai la masina? ca viitor "om al legii" nu vrei sa ai si tu rca ok, itp ok, fiscal, tot?
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 04:45   #19
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Crezi ca daca imi iau masina, ii desenez din condei actele pe picior sau ce?
Macar la acte sa fie ok, daca la restul nu e prea stralucita.
Gabor ne-gabor, masina tot numere de bg o sa vada. Nu imi baga nimeni banii in buzunar pe degeaba.
Dai tu 1000 de euro pentru timbru de mediu la o Vectra B 2.0 dti cand timbrul este mai scump ca masina in sine?..parca nu iti vine sa dai, nu?
Atat timp cat e perfect legal, nu vad care ar fi problema....sau tu nu opresti la gaborii ce au masini pe BG?

Last edited by JDV; 12-03-14 at 04:52.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 08:52   #20
torvalds

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 46
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Golf 3, Vento, Astra, Corsa.

Cam acestea ar fi variantele.
Nu te gandi la alfa, mondeo, bmw - costuri mari de īntretinere, sigur vei lua una care trăncăne din toate īncheieturile.

Acum un an am dat un vento cu 1.6, gpl omologat, taxa platita , toate actele ok, cu in jur de 1300 euro. cu 2 rānduri de jante, una din aliaj, singura problemă era că nu mergea A C ul. Probabil că vei găsi ceva de genul cu o sumă care se īnvārte pe la 1000 euro.
torvalds is offline   Reply With Quote
Old 12-03-14, 11:41   #21
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Varianta cu Bmw si Mondeo a picat.
Ramane in picioare doar Alfa 1.9jtd si Vectra B 2.0dti.
Vento mai ieftin de 1300 nu gasesti....ce e sub 1000, ori nu are acte ori are probleme grave.
Corsa este prea mica pentru mine, iar Astra G, cam rare la pretul asta.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 08:32   #22
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Testeaza un polo sdi.
Am un prieten cu unul. E zgomotoasa (dar s-ar rezolva cu ceva antifon) dar merge surprinzator de bine pentr cei 60cp declarati - sunt 90% sigur ca sunt mai multi de atat.
Eu as fugi de alfa cred ca e un motiv pentru care e asa de ieftina.
Si pentru consum as cauta ceva cat mai mic.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 09:40   #23
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

De ce nu iti gazezi golful? Cred ca ar fi cel mai ieftin si profitabil totodata.
Sau de ce nu iti schimbi golful cu unul sdi sau tdi.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 10:59   #24
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Habar nu ai de Alfa, dar vrei ca e ieftina. Ai 4 bascule pe fata care pica in draci daca nu sunt un producator bun gen trw, nu ai bucse nu ai pivoti, totul e turnat si se schimba cu totul. O bascula e 500le, cea inferioara si cea superioara 300lei. Un amortizor kyb sau sachs costa in jur de 400lei indiferent de punte.
La 5000lei cat vrei tu sa dai pe Alfa 156 te vei alege cu un cotet, asta daca vrei ca si gainile tale sa faca oua intr-un cuib confortabil dar italienesc.
Ca sfat, i-ati gandul de la masinile italiene la pret mic, ajungi sa bagi in ele pana te saturi si le vinzi.
Mergi cu masina ta si fa-ti treaba, nu lua gunoiul altuia.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 13:14   #25
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Habar nu ai de Alfa, dar vrei ca e ieftina. Ai 4 bascule pe fata care pica in draci daca nu sunt un producator bun gen trw, nu ai bucse nu ai pivoti, totul e turnat si se schimba cu totul. O bascula e 500le, cea inferioara si cea superioara 300lei. Un amortizor kyb sau sachs costa in jur de 400lei indiferent de punte.
La 5000lei cat vrei tu sa dai pe Alfa 156 te vei alege cu un cotet, asta daca vrei ca si gainile tale sa faca oua intr-un cuib confortabil dar italienesc.
Ca sfat, i-ati gandul de la masinile italiene la pret mic, ajungi sa bagi in ele pana te saturi si le vinzi.
Mergi cu masina ta si fa-ti treaba, nu lua gunoiul altuia.
Multumesc, genul asta de sfaturi si indrumari cautam. Nu stiam nimic despre piesele si problemele enumerate de tine.
In privinta golfului actual, o sa il las tatalui meu din 2 motive.
1. Masina lui nu mai merge, si deja este o epava
2. Golful are 1.4 de 75 de cai....mult prea putin pentru mine, si pentru mersul meu....ca scot cu el cat scot cu 1.8t la mers linistit.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 14:56   #26
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Caut cazan de evo 10 , poate sa fie si 8 si 9 insa mai bine prefer sa fie zece ca e un pic mai nou. Nu imi trebuie sa fie cine stie ce masina , pentru ca o sa il folosesc doar asa la misto sa merg la paine sau la sifoane.

Astept pareri sau oferte da sa nu fie absurde !!! MAxim maxim 1000 de euro ca ma dau cu ea doar asa rar.

P.S. sa nu consume mult
compozite is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 15:30   #27
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by compozite View Post
Caut cazan de evo 10 , poate sa fie si 8 si 9 insa mai bine prefer sa fie zece ca e un pic mai nou. Nu imi trebuie sa fie cine stie ce masina , pentru ca o sa il folosesc doar asa la misto sa merg la paine sau la sifoane.

Astept pareri sau oferte da sa nu fie absurde !!! MAxim maxim 1000 de euro ca ma dau cu ea doar asa rar.

P.S. sa nu consume mult
=))) km sub 200.000 , sa aiba macar 140 cai (75 deja e bataie de joc mai ales ca platesc 1000 de "IEURO" ) si as mai vrea fie un CR cu DSG , daca ar avea clima nu m-ar deranja dar ma multumesc si cu UN AC nefunctional ... si nu in ultima instanta SA TREC CU BRIO RARUL ... ) .
P.S. Ca o extra optiune as vrea un bradulet cu miros de lavanda si un crushioi de la manastirea Athos

Noi te ironizam da-ti vrem binele ... tu faci cum crezi , se pare ca nu intelegi . Banii aia iti ajung de pus masina pe roti din punct de vedere legal de la inmatriculare , spaga rar (poti sa vii cu phaetonul nou si trebuie sa le dai dreptul la baieti sa mearga treaba ) pana la rovinieta , asigurare . Eu cred ca nu stii cat e un litru de carburant , da antigel , apa distilata , ulei ? , filtre si restu' consumabilelor ? (sa mai vb de piese de schimb ? ) . Eu cred ca ti-ai strans bani de alocatie !!! acu 2 ani mi-am cumparat sh din Germania si cred ca stiu despre ce vb in legatura cu costurile . Dar ai sa iei o mare UE ... si iti meriti soarta .

Last edited by PrasleaCelVoinic; 17-03-14 at 15:49.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 16:41   #28
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by PrasleaCelVoinic View Post
Dar ai sa iei o mare UE ... si iti meriti soarta .
Da frate, imi cer scuze ca la 20 de ani ma duc la facultate, iar in timpul liber invat pentru a doua...si toti banii mei se duc in carti si transport.
Imi cer scuze ca incerc sa fac ceva in viata asta, fata sa dau in cap la oameni sau sa sparg case.
Incerc sa ma descurc dupa posibilitati, ca altii s-au nascut cu buzunarele pline de bani, asta e altceva, nu este insa cazul la mine.
Pentru linistea ta sufleteasca, te informez ca am trecut de mult peste stadiul de lingau de icoane si nu imi agat cruci de oglinda.
Daca ziceam ca vreau e60 sau cine stie ce Lexus de 1000e, va dadeam dreptate in ceea ce spuneti, dar cand eu cer sfaturi despre golf 3 si sdi-uri vechi de 15 ani, cred ca nu sunt chiar un cocalar spargator de semnite.
Observ ca pe 4tunig, pana primesti un sfat cu adevarat util, trebuie sa dai piept cu valul de idioti mereu la datorie.

Last edited by JDV; 17-03-14 at 16:45.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 17:08   #29
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Testeaza un polo sdi.
Am un prieten cu unul. E zgomotoasa (dar s-ar rezolva cu ceva antifon) dar merge surprinzator de bine pentr cei 60cp declarati - sunt 90% sigur ca sunt mai multi de atat.
E doar impresia, caroserie usoara, zgomot mult, ai impresia ca e senzatie masina dar nu e asa. 64CP se simt bine in aceste conditii insa in realitate masina e f f lenta. Mai multi CP, cat sa aiba? peste 70-75 e cam imposibil dpdv tehnic(cred).
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 17:10   #30
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfat achizite cazan ieftin

Mai degraba iei ceva gen Ibiza, Polo, ceva de clasa mica.
Generatia dupa 1997 la Alfa Romeo, adica 147/156/Gt, are brate care sunt turnate, pivoti+bucse, la fel pe fata cat si pe spate. Pentru ce iti trebuie tie, intretinerea ei este scumpa, efectiv nu dai bani pe masina cat vei baga in ea in urmatorul timp.
Exista o solutie cu poliuretan, dar la cat dai pe acele bucse iar nu merita la ce faci cu ea, si degeaba schimbi bucse cand ai pivotii dusi, deci iar ramane singura solutie brat nou.
Doua brate inferioare la 156 costa cat toata articulatia la Leon.
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -