Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-14, 12:44   #1
Andrei077

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Achizitie auto 8000-9000 euro, indecis (Lancer)

Salut baieti!! Am nevoie de niste sfaturi pentru achizitia unei masini. Situatia este in felul urmator: buget 8000-9000 euro, prefer berlina dar nici hatch nu imi displace, masina o voi folosi in mare parte in oras dar si cateva iesiri maxim la 2 luni.

Povestea este in felul urmator, in prima faza imi doream un Golf 5/6, Opel Astra J, Mazda 3 chiar si Ford Focus. Pe parcurs situatia s-a schimbat m-am indreptat spre Mitsubishi Lancer 1.8/1.6 benzina. Un prieten bun mi-a recomandat pe un coleg de munca al tatalui sau care are de vanzare un Lancer 1.8 benzina, berlina body kit ralliart, automata plus clapete in spatele volanului pentru schimbat vitezele. Pretul ok 8000 de euro fiind cunostinte dar aici apare problema, omul isi cauta un Audi A4 si cel care il gasise sa vandut intre timp iar masina nu o mai vinde cel putin pana nu isi gaseste alta.

In ultimele zile am vizitat multe parcuri auto si reprezentante dar nu ma incantat nimic, la reprezentanta Mitsubishi am vazut cateva masini rulate folosite de angajati, majoritatea 2011 an de fabricatie si 40.000-60.000 km doar ca aratau cam jalnic, a tot incercat dealer-ul sa imi spuna ca nu se vand asa si ca in pretul masini o sa intre si retusurile.

In mare parte as dori niste sfaturi despre alegerea facuta, ce optiuni as mai avea cu acest buget + ca nu este exclusa nici o plecare in Germania la cum am vazut ca arata masinile de aici. Am ales Mitsubishi Lancer pentru ca este o masina fiabila plus ca arata foarte masculin, sunt deschis si pentru orice fel de sugestie.
Andrei077 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-14, 16:11   #2
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Achizitie auto 8000-9000 euro, indecis (Lancer)

Daca as avea banii astia as face urmatorii pasi :
1. am un neam bisnitar de la care am luat masina din Germania si am fost / sunt foarte multumit . La semnatura . Mi-a lasat-o in curte I-am dat banii si sanatate . Am uitat sa spun ca s-a dus la politie si mi-a scos numere rosii ) , probabil pt. ca eu nu negociez nu ma tiganesc . Daca consider ca NU face cat cere nu o iau si punct . Nu ma tiganesc cu ei . Poate si pt. ca el e POCAIT nu stiu ce sa zic ... in fine
2. ii dau 300 400 euro sa ma duca si sa ma ajute in Germania sa-mi iau un C Klasse (c 200 ) din 2007 / 2008 La banii astia gasesti pe mobile de la dealeri seriosi / vechi , diesel / benzina , break / berlina , km in jurul a 200.000 mai multi sau mai putini , carte service buna (nu copie sau originala stampilata in 5 min fara revizii facute acum 2 ani ) etc.
Sa nu te puna satana sa te imbarligi prin RO cu tot felul de vanzatori (dealeri / bisnitari sau unici proprietari ) . Si sa ne auzim peste multe sute de mii de km facuti de tine
P.S. singur nu te du ca si acolo e plin de samsari turci / rusi / arabi si alte natii spurcate chiar si romani

Last edited by PrasleaCelVoinic; 20-02-14 at 16:29.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 02:08   #3
Andrei077

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: Achizitie auto 8000-9000 euro, indecis (Lancer)

Asa am si eu o cunostinta care doar din asta traieste se duce in Germania si aduce masini. Dar nu prea imi convine ca ma complic cu actele si mai scad si din bugetul pentru masina..plus ca nu caut o masina foarte rulata si una care nu imi permit sa ii fac reviziile in reprezentanta, as putea sa iau un Audi A4, BMW seria 3, Clasa C din Germania dar la piese si intretinere sunt foarte scumpe. Acum daca nu o sa gasesc masina care trebuie aici in tara probabil o sa ajung in Germania.
Andrei077 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 09:56   #4
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Achizitie auto 8000-9000 euro, indecis (Lancer)

Quote:
Originally Posted by Andrei077 View Post
Asa am si eu o cunostinta care doar din asta traieste se duce in Germania si aduce masini. Dar nu prea imi convine ca ma complic cu actele si mai scad si din bugetul pentru masina..plus ca nu caut o masina foarte rulata si una care nu imi permit sa ii fac reviziile in reprezentanta, as putea sa iau un Audi A4, BMW seria 3, Clasa C din Germania dar la piese si intretinere sunt foarte scumpe. Acum daca nu o sa gasesc masina care trebuie aici in tara probabil o sa ajung in Germania.
Eu am spus cum as face eu... si totodata recomand sa faci dupa capu tau , tu stii cel mai bine ce vrei , de unde vrei , de ce vrei etc . Parerile pro si contra sunt infinite . Bafta la achizitie
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 18:42   #5
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Achizitie auto 8000-9000 euro, indecis (Lancer)

Variante sunt . Ar mai fi Passat 2009-2010 Euro 5 , 2.0 110 sau 140 cp cu 8000 (TVA inclus) de coco de-ti sta matza-n coada .O iei la semnatura tot din Germania , ai taxa mica iti ajunge si de inmatriculare . Buna motorizare fara bube , cu 1 singur proprietar 180.000 km - 240.000 .
Offtopic . Personal prefer una de 250.000 km din Germania in detrimentul uneia din RO cu 100.000 . La noi sunt nenorocite masinile din cauza drumurilor (ambreiaj , cutie , amortizoare , turbine zapacite , caroseria impuscata de pietricele , sare etc ). Neamtu are drumuri pt. astfel de masini (150 km/h lejer) isi face si racirea cum trebuie motorul , si turbina lucreaza cum trebuie . Si eu astept sa strang ceva gologani si ma indrept pana la urma catre Passat . Eu sunt cu dieselul , acum din ce am citit 1.8 benzina cica e bun si nu ai surprise neplacute (sunt ceva mai rare ), da' prea putin m-am interest .
Cat despre golf 6 benzina , ia-ti gandul de la el ...aaa de la focus ar fi pe benzina tot 1.8 rezistent . din 2010 cca 7000 "heuro" . Dar daca tot ai banuti nu se merita sa faci rabat de la Passat pt. un Focus .
Acum sa conchid si cu astra J , eu am o astra din 2004 1.7 cdti , urmaresc frecvent stiri si cele 2 forumuri dedicate Opel si ca o concluzie CEA MAI PROASTA MASINA facuta in ultimii ani aici in top e bagat si LOGANU =)) . Cand I-am spus unuia sa nu-si ia astra J radea de mine , dupa cca. 33.000 km o vinde ) cu jdimii de probleme . A cumparat-o noua si cica "e mai dotata ca un vw , e si mai ieftina , e si mai tinereasca ) .Da Dumnezau asta bani la tot prostu ) , da si cand da Domnu' cu saracu dintr-o buba ii umfla capu .
SANATATE si sa ai noroc la cumparare

Last edited by PrasleaCelVoinic; 23-02-14 at 19:12.
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 21:03   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Achizitie auto 8000-9000 euro, indecis (Lancer)

Si nu sunt samsar, ai uitat concluzia
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -