Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-14, 12:27   #1
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Achizitie max 25000 E

Salut! Intentionez sa achizitionez un autoturism pe care sa il folosesc pentru naveta, aprox 60 km/zi parcursi pe un drum national, pentru deplasari in concediu si alte drumuri mai lungi. Ma intereseaza sa fie o masina sigura, fiabila, cu un consum decent, ceva dotari si care sa poata fi tinuta minim 5 ani.
Eu ma gandeam la:
1. BMW 320dA F30 (184hp). Imi place maxim in totalitate dar ma sperie ideea ca motorul n47 poate inca sa aiba problema cu ruperea lantului de distributie.
2. BMW 520dA F10. Aceeasi poveste ca si la seria 3.
3. Audi A4 2.0tfsi. quattro tot cu transmisie automata. In prezent am un motor 1.8t de 180 hp pe un golf si imi plac motoarele benzina turbo de la VAG. Am avut si DSG pe alt golf si am fost foarte incantat de el.
4. Audi A4 2.0TDI. Am mai avut 2.0TDI BMM pe golf si am fost multumit de el inafara de o problema la garnitura de chiulasa.
5. Volkswagen Golf VI GTI.. Si asta ma cam atrage cu toate ca am deja masina de alergat dar totusi imi place si asta.


Nu stiu si nu sunt hotarat daca sa iau masina din tara sau sa ma duc in Germania. Ma intereseaza doar transmisii automate.
Am un venit lunar de aprox 4000 lei, fara credite, am locuinta personala, fara copii in intretinere. Preventiv va exista si suma de 5-10000 E in banca pentru situatii neprevazute.
Astept pareri, sugestii, sfaturi! Multumesc!
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 12:39   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Achizitie max 25000 E

salut. eu sunt Gelu, câștig aproape 1000 de euro pe lună, și vreau să-mi iau o mașină pentru navetă. am 25.000 de euro de dat, evident că o să-mi iau ceva SH, probabil din Germania, că dacă-mi iau ceva nou tot în banii ăștia, numa bun pentru navetă cu consum mic la drum lung și cu toate dotările necesare task-ului îmi va mirosi a cacao, nefiind nici de departe full sau premium. dacă deja nu am atras nici o maimuțică, specific și faptul că sunt necăsătorit nu am copii și am locuință personală, de asemenea pot avea oricând o sumă impresionantă în bancă doar așa în caz că bubuie motorul mașinii luate din Germania cu 80.000km „reali”....poate se leagă și de-o clanță din topic-ul ăsta.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Last edited by Bong; 17-01-14 at 12:42.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 12:46   #3
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Re: Achizitie max 25000 E

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
salut. eu sunt Gelu, câștig aproape 1000 de euro pe lună, și vreau să-mi iau o mașină pentru navetă. am 25.000 de euro de dat, evident că o să-mi iau ceva SH, probabil din Germania, că dacă-mi iau ceva nou tot în banii ăștia, numa bun pentru navetă cu consum mic la drum lung și cu toate dotările necesare task-ului îmi va mirosi a cacao, nefiind nici de departe full sau premium. dacă deja nu am atras nici o maimuțică, specific și faptul că sunt necăsătorit nu am copii și am locuință personală, de asemenea pot avea oricând o sumă impresionantă în bancă doar așa în caz că bubuie motorul mașinii luate din Germania cu 80.000km „reali”....poate se leagă și de-o clanță din topic-ul ăsta.
)))
Am ras! Ma refeream la faptul ca nu am copii si deci nu voi avea alte cheltuieli. Casatorit sunt dar nu are nicio relevanta. Locul in care ne aflam se numeste FORUM, unde oamenii discuta, se sfatuiesc, isi dau cu parerea etc. Nu cred ca postul scris mai sus ma ajuta in vreun scop practic, dar apreciez intentia! Multumesc!

Last edited by stryghoy; 17-01-14 at 12:48.
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 12:52   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Achizitie max 25000 E

@ Bong
De obicei stiu ca dai raspunsuri relevante, dar de data asta cred ca ai avut o scapare.
Omu ti-a prezentat situatia lui financiara pentru a primi un raspuns cat mai concret, eventual sa-i spui daca una dintre masinile pentru care opteaza ar putea sa-i depaseasca bugetul alocat intretinerii.

Daca vrei o masina SH de 25.000, cred ca venitul lunar este o idee cam mic.
Ai putea sa optezi pentru o masina noua, in jur de 30.000, ai destule variante.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 12:57   #5
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Re: Achizitie max 25000 E

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
@ Bong
Omu ti-a prezentat situatia lui financiara pentru a primi un raspuns cat mai concret, eventual sa-i spui daca una dintre masinile pentru care opteaza ar putea sa-i depaseasca bugetul alocat intretinerii.
Exact asta era ideea. Sunt obisnuit cand pun o intrebare sa dau si cat mai multe detalii ca sa primesc un raspuns concret fara sa mi se raspunda cu o intrebare. Am luat in calcul si o masina noua dar recunosc ca pe cele pe care le-am enumerat le-am ales cu inima, capul inclinand catre varianta cu masina noua!
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 13:11   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Achizitie max 25000 E

La o masina noua, ma gandesc spre Octavia (RS, benzina sau motorina), sau Superb.
Poate sunt subiectiv pentru ca am Skoda si sunt foarte multumit, ce-i drept la alte masini nu prea stiu cat costa noi.

Masinile pe care le-ai pomenit tu, cel putin BMW-u, are costuri insemnate de intretinere. Uita-te de curiozitate cat costa o simpla revizie, nu mai zic de alte consumabile cum ar fi la sistemul de franare, articulatii, partea electrica. Si CASCO o sa fie destul de scump, avand in vedere cat costa acele masini de noi.
E clar ca ai fii cu bugetul lunar alocat cheltuielilor la limita, iar pentru mine conteaza mai putin cati bani ai in banca. Mi se pare o prostie sa iei din economii pentru intretinerea masinii.

Cred ca gasesti o masina premium daca asta cauti si intre 15 si 20.000 euro.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 14:02   #7
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Re: Achizitie max 25000 E

Am facut o configuratie pe site la SKODA:

Noua Octavia RS 2.0 TSI DSG
Benzina / 2.0l / 162 kW/220 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi
Consum combustibil oficial: 6.4l/100km
Emisii CO2: 149g/km
Oxizi de azot (NOx): 0,033g/km EUR 26.874,52
Culoare exterior
Albastru Race EUR 368,28
Tapiterie Stofa - scaune sport
Culoarea tapiteriei: Onyx-cusatura rosie
Mocheta: Negru
Plansa de bord: Negru - Negru

Adaptive Cruise Control Detalii EUR 782,44
Afisaj Maxi-DOT color EUR 79,36
Banda decorativa crom pentru geamurile Detalii EUR 110,36
Climatronic Detalii EUR 421,60
Detectare oboseala sofer EUR 35,96
Duze stropitoare parbriz incalzite EUR 23,56
Elemente suplimentare protectie sasiu EUR 37,20
Oglinda retrovizoare Detalii EUR 47,12
Pregatire GSM Confort cu Bluetooth Detalii EUR 16,12
Scaune fata / spate incalzite Detalii EUR 323,64
Simply Clever Detalii EUR 47,12
Sistem de navigatie Amundsen MIB Detalii EUR 693,16
Tapiterie piele EUR 535,68
Total: EUR 30.396,12

Ma gandesc ca poate reusesc sa primesc ceva discount la pretul de lista! Cel mai tare ma enerveaza ca probabil o sa trebuiasca sa stau sa astept o gramada de timp.
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 19:47   #8
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Achizitie max 25000 E

2-3-4 luni , depinde de optionale , de fabrica etc.etc.etc. Dai un ban , stai in fata ... si stii ca ramai fara el.
Ori iei un sh de 15.000 si cu 10.000 bagi motorina si te plimbi...
Geko is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 21:05   #9
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Re: Achizitie max 25000 E

Dai un ban da' stai la geam. Sincer eu am plecat de la urmatorul punct: voiam un 320d e90 LCI sau e60 LCI. O masina pentru o familie formata din doua persoane care sunt la birou de la 7 la 20 vreo 6 zile pe saptamana. Nu prea avem timp de distractii si plimbatul cu masina chiar e o relaxare. Sunt fan BMW, consoarta la fel, am mai avut BMW, si cateva Golfuri si Opel. Acum as fi vrut seria 3 sau seria 5 cu motorul de 2 litri dar ma cam sperie problemele cu distributia ce se rupe si parca nu am chef sa umblu in motor. Nici motor de 3 litri nu mi-as lua, cred ca e o chestie psihologica. Si tot cautand am vrut ceva mai nou pe care sa dau niste bani munciti dar sa nu am probleme grave. D-aia m-am uitat la f30 ca gaseam la kilometrii putini si as fi inclinat spre asa ceva.
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-14, 01:05   #10
nissangtr

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 3
Default Re: Achizitie max 25000 E

Sportivitatea NU se leaga cu "un consum decent". Din lista ta, se vede clar ca esti pasionat de sportivitate, asadar trebuie sa renunti la o masina care sa nu te arda putin la buzunare cand treci pe langa un PECO.
nissangtr is offline   Reply With Quote
Old 20-01-14, 09:30   #11
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Re: Achizitie max 25000 E

Quote:
Originally Posted by nissangtr View Post
Sportivitatea NU se leaga cu "un consum decent". Din lista ta, se vede clar ca esti pasionat de sportivitate, asadar trebuie sa renunti la o masina care sa nu te arda putin la buzunare cand treci pe langa un PECO.
Cand am zis decent ma gandeam la ceva mai mic decat la 1.8t GTI de pe Golf IV. Cred ca cele diesel din lista se incadreaza.
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 10:21   #12
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Achizitie max 25000 E

Cred ca si TFSI/TSI ar consuma mai putin decat 1.8T.
Sunt motoare ceva mai noi, mai ales TSI`u
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 12:20   #13
stryghoy

Stage 3
 
stryghoy's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Default Re: Achizitie max 25000 E

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Cred ca si TFSI/TSI ar consuma mai putin decat 1.8T.
foarte posibil! Am mers acum cateva zile cu un golf 7 1.2tsi 105 hp si chiar i-a placut cum se misca masinuta. Nimic spectaculos dar nici puturoasa. Ca privire de ansamblu mi-a placut. Totusi m-am mai gandit si cred ca o sa ma orientez la un e90 facelift cat mai putin rulat si cat mai nou.
stryghoy is offline   Reply With Quote
Old 22-01-14, 12:58   #14
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Achizitie max 25000 E

E90 LCI urmaresc si eu.
Gasesti un 320d in jur de 16-17.000 euro, in jur de 100.000 km chiar mai jos, cu ceva dotari.

La un moment dat oscilam intre C220 cdi tot cu facelift si 320d de la 2009 in sus, dar pentru mine balanta va inclina spre BMW pana la urma.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 09-02-14, 14:40   #15
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Achizitie max 25000 E

Uite ce am gasit si mi-am adus aminte de topicul asta.
http://skodatoys .ro/forum/viewtopic.php?f=86&t=3470

Stergi tu spatiul ala dupa skodatoys
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -