Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-13, 17:24   #1
chalfl
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 0
Default Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Buna seara , am si eu o intrebare: Ce ma intereseaza cand imi iau masina? Anul fabricatiei?KM?Marca?Etc

Chestia e ca vreau sa-mi iau o masina de 3000-3500 E si am ramas prost la diferentele de preturi, problema fiind Golful 4.
Si eu eram fan Golf pentru ca na "auzite , una alta" , intradevar am cunostinte cu golf ce nu se plang de el dar problema e ca e scump in draci fata de alte modele mai noi si mai frumoase estetic.
Vad ca un Golf 2002 sau 2003 este la acelasi pret cu un Ford Focus 2005/6. Cu un 407 2005/6,Skoda Oktavia , Astra Berone, Etc , chiar si un clio 2008 lam gasit la bani de golf4)
Dilema mea este : E golfu masina masinilor care rivalizeaza la pret cu masini cu 3-4-5 chiar si 6 ani mai noi? Sau este spiritul de turma si cererea imensa pe care o au cauza pretului imens?
chalfl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-13, 17:33   #2
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by chalfl View Post
Buna seara , am si eu o intrebare: Ce ma intereseaza cand imi iau masina? Anul fabricatiei?KM?Marca?Etc

Chestia e ca vreau sa-mi iau o masina de 3000-3500 E si am ramas prost la diferentele de preturi, problema fiind Golful 4.
Si eu eram fan Golf pentru ca na "auzite , una alta" , intradevar am cunostinte cu golf ce nu se plang de el dar problema e ca e scump in draci fata de alte modele mai noi si mai frumoase estetic.
Vad ca un Golf 2002 sau 2003 este la acelasi pret cu un Ford Focus 2005/6. Cu un 407 2005/6,Skoda Oktavia , Astra Berone, Etc , chiar si un clio 2008 lam gasit la bani de golf4)
Dilema mea este : E golfu masina masinilor care rivalizeaza la pret cu masini cu 3-4-5 chiar si 6 ani mai noi? Sau este spiritul de turma si cererea imensa pe care o au cauza pretului imens?
Costul intretinerii unui golf este net inferior intretinerii celorlalte masini nominalizate.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-13, 17:58   #3
chalfl
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 0
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
Costul intretinerii unui golf este net inferior intretinerii celorlalte masini nominalizate.
Merci Dani, deci sa inteleg ca dupa parerea ta asta e singurul plus MARE?
chalfl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-13, 18:08   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

este efectul de turma

stiu cazuri de golf 4 1.9 tdi care in cateva luni au trebuit sa bage peste 1000 euro in ele, dar si altele in care masinile nu au necesitat investitii. piesele la golf nu sunt deloc ieftine, dar nici prea scumpe, eu le consider acceptabile.

la o masina sh depinde mai mult de cat de atent esti cand vezi masina si de cunostintele pe care le ai. poti sa iei o masina care sa nu necesite investitii dar la fel poti sa iei o mare gherla sa bagi in ea ca intr-un sac fara fund. totusi nu as lua italience sau frantuzesti sh (cel putin 95% din modele, ca mai sunt si cateva mai reusite).

cand iti alegi masina trebuie sa stii si tu cam ce vrei, de cat spatiu ai nevoie, cum este stilul tau de mers, ce drumuri faci etc si asa poti sa iei o decizie. spre exemplu daca faci drumuri foarte scurte 2-3 km si dese iar anual nu depasesti 10 000 km, nu esti genul care alearga masina poti sa iei si ceva 1.4-1.6 benzina. asa ca da-ne cateva detalii
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-12-13, 18:25   #5
chalfl
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 0
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post


ce drumuri faci etc si asa poti sa iei o decizie. spre exemplu daca faci drumuri foarte scurte 2-3 km si dese iar anual nu depasesti 10 000 km, nu esti genul care alearga masina poti sa iei si ceva 1.4-1.6 benzina. asa ca da-ne cateva detalii
Cam asa pe zi drum la munca 2 km dus 2 intors, + am 19 ani si sti cum e , mai o mare, mai un munte mai una alta dar oricum nu cred ca trec de 10k km pe an..
Stilu de conducere aici nu-i prea fain ca conduc putin cam prea sportiv. Si eu tot la un 1,4 1,6 benzina ma gandeam.
Acum eu ma orientez la o masina 2 usi/ 4 locuri / estetica (in sensul de masini sport)/
Prin acest 'masini sport' nu ma refer la nu stiu ce motorizari , strict estetic ma intereseaza
Gen Astra Bertone/ Celica
chalfl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-13, 18:47   #6
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

arunca un ochi pe la bertone 1.8 125 cai (vezi ca sunt si cu 116 cai euro 3) destul de fiabile si frumoase. poti sa le gasesti si cu interioare frumoase
steffan is offline   Reply With Quote
Old 28-12-13, 19:06   #7
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
este efectul de turma

stiu cazuri de golf 4 1.9 tdi care in cateva luni au trebuit sa bage peste 1000 euro in ele, dar si altele in care masinile nu au necesitat investitii. piesele la golf nu sunt deloc ieftine, dar nici prea scumpe, eu le consider acceptabile.

la o masina sh depinde mai mult de cat de atent esti cand vezi masina si de cunostintele pe care le ai. poti sa iei o masina care sa nu necesite investitii dar la fel poti sa iei o mare gherla sa bagi in ea ca intr-un sac fara fund. totusi nu as lua italience sau frantuzesti sh (cel putin 95% din modele, ca mai sunt si cateva mai reusite).

cand iti alegi masina trebuie sa stii si tu cam ce vrei, de cat spatiu ai nevoie, cum este stilul tau de mers, ce drumuri faci etc si asa poti sa iei o decizie. spre exemplu daca faci drumuri foarte scurte 2-3 km si dese iar anual nu depasesti 10 000 km, nu esti genul care alearga masina poti sa iei si ceva 1.4-1.6 benzina. asa ca da-ne cateva detalii
Da-mi , te rog , exemple comparative la preturi pentru consumabile intre golf si celelalte masini de care acesta a scris ca este interesat.
Spre exemplu gasesti bucsa pentru golf 4 incepand cu 17 lei sau mai putin, daca esti dispus sa cauti.

Daca vrea confort se orienteaza la Audi sau Mercedes.


Sunt curios ce a putut sa bage de 1000 de euro intr-un golf in cateva luni .Nu ne dai lista cu piese? Eu cu 300 euro ii schimb tot ce inseamna bucse , amortizoare, placute.





Preturi comparative *(preturi luate de pe UNIX WEBSHOP). Daca ai timp, poti gasi si mai ieftin.


Preturi comparative *(preturi luate de pe UNIX WEBSHOP). Daca ai timp, poti gasi si mai ieftin.



Golf 4 tdi an 2000. (ALH)
Filtru ulei: MANN 25 LEI
Filtru motorina : UNIX 32 LEI
AMORTIZOR OPTIMAL 114 LEI
PLACUTE FATA SAMKO 88 LEI
BUCSA SWAG 11 LEI
KIT DISTRIBUTIE OPTIMAL 730 LEI
KIT AMBREIAJ SACHS 638 LEI

FORD FOCUS 1.6 TDCI HHDA
Filtru ulei: MANN 50 LEI
Filtru motorina : UNIX 82 LEI
AMORTIZOR OPTIMAL 389 LEI
PLACUTE FATA ETF 180 LEI
BUCSA SWAG 47 LEI
KIT DISTRIBUTIE OPTIMAL 533 LEI
KIT AMBREIAJ SACHS 1893 LEI

Last edited by Dany.bilan628; 28-12-13 at 19:13.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 00:18   #8
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
Da-mi , te rog , exemple comparative la preturi pentru consumabile intre golf si celelalte masini de care acesta a scris ca este interesat.
Spre exemplu gasesti bucsa pentru golf 4 incepand cu 17 lei sau mai putin, daca esti dispus sa cauti.

Daca vrea confort se orienteaza la Audi sau Mercedes.


Sunt curios ce a putut sa bage de 1000 de euro intr-un golf in cateva luni .Nu ne dai lista cu piese? Eu cu 300 euro ii schimb tot ce inseamna bucse , amortizoare, placute.





Preturi comparative *(preturi luate de pe UNIX WEBSHOP). Daca ai timp, poti gasi si mai ieftin.


Preturi comparative *(preturi luate de pe UNIX WEBSHOP). Daca ai timp, poti gasi si mai ieftin.



Golf 4 tdi an 2000. (ALH)
Filtru ulei: MANN 25 LEI
Filtru motorina : UNIX 32 LEI
AMORTIZOR OPTIMAL 114 LEI
PLACUTE FATA SAMKO 88 LEI
BUCSA SWAG 11 LEI
KIT DISTRIBUTIE OPTIMAL 730 LEI
KIT AMBREIAJ SACHS 638 LEI

FORD FOCUS 1.6 TDCI HHDA
Filtru ulei: MANN 50 LEI
Filtru motorina : UNIX 82 LEI
AMORTIZOR OPTIMAL 389 LEI
PLACUTE FATA ETF 180 LEI
BUCSA SWAG 47 LEI
KIT DISTRIBUTIE OPTIMAL 533 LEI
KIT AMBREIAJ SACHS 1893 LEI
s-a mai discutat lucrul asta de 100 ori....ideea e cum iti alegi masina si ce bafta ai cu ea....poate sa cada sau nu...poti sa iei o masina din 2010 si sa bagi bani cu sacul sau poti sa iei o masina din 2002 si sa bagi doar consumabile in ea.....
iar unele preturi pe care le-ai dat tu de exemplu bucsa aia de 17 lei iti garantez ca o schimbi de 3 ori intr-un an....exista bucsi/brate de la 17 la 100 lei crezi ca diferenta asta de bani este degeaba????cum exista si placute de frana de la 50 la 350 lei.....
pune placute samko sau simer la masina ca te opresti in satul celalalt dupa ce l-ai trezit pe ala din care ai inceput sa pui frana.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 12:31   #9
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
s-a mai discutat lucrul asta de 100 ori....ideea e cum iti alegi masina si ce bafta ai cu ea....poate sa cada sau nu...poti sa iei o masina din 2010 si sa bagi bani cu sacul sau poti sa iei o masina din 2002 si sa bagi doar consumabile in ea.....
iar unele preturi pe care le-ai dat tu de exemplu bucsa aia de 17 lei iti garantez ca o schimbi de 3 ori intr-un an....exista bucsi/brate de la 17 la 100 lei crezi ca diferenta asta de bani este degeaba????cum exista si placute de frana de la 50 la 350 lei.....
pune placute samko sau simer la masina ca te opresti in satul celalalt dupa ce l-ai trezit pe ala din care ai inceput sa pui frana.....
Am pus bucsa din aia la 17 lei in martie si acum o saptamana am facut ITP.Ce sa vezi, nu era sparta. *(fac intre 90-110000km/ an numai cu masina asta)

Se presupune ca stii ce cumperi si verifici masina.Daca iti iei cazan, este normal sa bagi cu miile de euro.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 13:55   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Ce sa zic....noi romanii gandim ciudat daca alegem o masina din 2002-2003 fata de una 2005-2006 doar pt. ca prima are intretinerea mai ieftina. Un golf 2002, vandut acum in 2013-2014 este o afacere excelenta dar numai pt. cel care o vinde pt. ca scapa de ea. Mai pune omul 3000E si isi ia masina 2009-2010. Si ala care il scapa de golf, peste 3ani cand o avea golful 14ani o sa il dea cu 800E numai sa scape de cazan. Pe cand o masina din 2005-2006 o vinzi si in 2015-2016 fara sa fie cazan deja.

Cat priveste consumabilele sunt de acord cu Alex.Panciu...cum sa iei cele mai ieftine piese posibile la o masina germana cand multi nici la dacie nu baga asa ceva....Ca una e sa minimizezi costurile de intretinere(uneori piese de calitate duc la intretinere mai ieftina in timp, ciudata treaba ) si alta e sa iti bati joc de masina.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 15:33   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

daca omul imi da exemple piesele cele mai ieftine, pe care el le foloseste chiar nu mai pot sa spun nimic. sau poate sa-i dau un sfat celui care e deschis topic-ul ca omul este un exemplu de "Asa NU!". sa ne faci si noua un review te rog la placutele de frana samko, la amortizoarele optimal. si vezi ca acolo kit-ul de ambreiaj la golf este fara volanta, iar la ford este cu totul, deci ajung cam pe acolo

daca pui si tu cam piesele cu care vine masina de fabrica, se schimba situatia si golful nu mai este asa de ieftin.

eu gandesc altfel, decat sa stau sa carpesc masina cu tot felul de puscarii de piese, mai bine ii pun cam marca cu care vine ea de fabrica. daca nu imi permit asta pai o vand si imi iau draq alta la care sa imi permit asta.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 15:54   #12
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
daca omul imi da exemple piesele cele mai ieftine, pe care el le foloseste chiar nu mai pot sa spun nimic. sau poate sa-i dau un sfat celui care e deschis topic-ul ca omul este un exemplu de "Asa NU!". sa ne faci si noua un review te rog la placutele de frana samko, la amortizoarele optimal. si vezi ca acolo kit-ul de ambreiaj la golf este fara volanta, iar la ford este cu totul, deci ajung cam pe acolo

daca pui si tu cam piesele cu care vine masina de fabrica, se schimba situatia si golful nu mai este asa de ieftin.

eu gandesc altfel, decat sa stau sa carpesc masina cu tot felul de puscarii de piese, mai bine ii pun cam marca cu care vine ea de fabrica. daca nu imi permit asta pai o vand si imi iau draq alta la care sa imi permit asta.
Acelasi lucru vroiam sa-l zic si eu.Si vorbesc in cunostiinta de cauza- am avut timp de 5 ani un 1.9 tdi alh iar acum un 1.6 hdi (tdci) de 1 an. Pretul pieselor nu difera major,uneori cele de wv fiind chiar mai mari ca la un tdci (vezi kit distributie etc. ).
onucku is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 03:08   #13
chalfl
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 0
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Pana la urma cu scaderea asta de preturi ma gandesc la un passat, numai ca ori sunt prost eu ori mi-e frica de altceva
Passat 2000/3 vs Polo 2005/-6 , dupa parerea dumneavoastra conteaza mult aia 4-5 ani? sau daca masina a fost ingrijita nu prea conteaza?
chalfl is offline   Reply With Quote
Old 31-12-13, 00:30   #14
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by chalfl View Post
Pana la urma cu scaderea asta de preturi ma gandesc la un passat, numai ca ori sunt prost eu ori mi-e frica de altceva
Passat 2000/3 vs Polo 2005/-6 , dupa parerea dumneavoastra conteaza mult aia 4-5 ani? sau daca masina a fost ingrijita nu prea conteaza?
pai sunt 2 clase diferite si e diferenta mare intre ele....
passatul ala nu il gasesti fara 300-400.000 km minim....
conteaza si anul de fabricatie al masinii,dar mai mult conteaza cum merge masina si cat a fost de ingrijita....poti sa iti cumperi orice masina vrei atat timp cat o verifici,este buna si te incadrezi in bani....bineinteles sa iti faci o socoteala daca iti permiti sa o intretii...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 31-12-13, 18:36   #15
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Ce ma intereseaza la achizitionarea unei masini?

Quote:
Originally Posted by chalfl View Post
Pana la urma cu scaderea asta de preturi ma gandesc la un passat, numai ca ori sunt prost eu ori mi-e frica de altceva
Passat 2000/3 vs Polo 2005/-6 , dupa parerea dumneavoastra conteaza mult aia 4-5 ani? sau daca masina a fost ingrijita nu prea conteaza?
vezi ca passaturile au o caruta de brate pe fata, care nu sunt tocmai ieftine. e un lucru de luat in calcul

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
daca omul imi da exemple piesele cele mai ieftine, pe care el le foloseste chiar nu mai pot sa spun nimic. sau poate sa-i dau un sfat celui care e deschis topic-ul ca omul este un exemplu de "Asa NU!". sa ne faci si noua un review te rog la placutele de frana samko, la amortizoarele optimal. si vezi ca acolo kit-ul de ambreiaj la golf este fara volanta, iar la ford este cu totul, deci ajung cam pe acolo

daca pui si tu cam piesele cu care vine masina de fabrica, se schimba situatia si golful nu mai este asa de ieftin.

eu gandesc altfel, decat sa stau sa carpesc masina cu tot felul de puscarii de piese, mai bine ii pun cam marca cu care vine ea de fabrica. daca nu imi permit asta pai o vand si imi iau draq alta la care sa imi permit asta.
Daca te-ai fi uitat atent , am pus cele mai ieftine piese si pentru o masina si pentru cealalta. CU cat fabricantul este mai bun , preturile cresc atat la piesele de VW cat si la cele de FORD


Si in legatura cu placutele de frana, au tinut 2 luni mai putini decat altele la 140 de lei setul *(fata), in rest nimic deosebit
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -