Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-10, 18:56   #1
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Hyundai Coupe Tiburon

Ce parere aveti despre hyundai coupe tiburon ,primul model ?

in special despre cele cu motor 2.0.

nu vreau sfaturi de la zane94.

Mersi mult
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 18:58   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

stiu pe cineva care a avut si nu a fost foarte incantat
cangri is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:01   #3
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
stiu pe cineva care a avut si nu a fost foarte incantat
detalii? ca eu am un prieten ce si-a achizitionat una ..si nu am gasit inca ceva sa nu-mi placa la masina aia...exceptand faptul ca e "hyundai"...ceea ce suna..nu stiu .. ce masina ai ? hyiundai...
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:08   #4
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Salut ! Eu am avut modelul din 1998 dde 2.0 . Avea 128.000 cand am luat'o si
am mers cu ea cam 20.000 km fara nici o problema . Piese se gasesc usor si noi si din dezmembrari daca stii unde sa cauti . Eu am avut toate optiunile montate pe modelul asta inclusiv piele si n'am dus lipsa de alte minuni.

In general e buna dar am condus un E36 de 1.8 si mi sa' parut net superior Hyundai' ului. Degeaba e motor de 2.0 ca e puturos pentru 140 cai . Consuma intre 8 si 13 .

P.S. ZaNe94 da sfaturi si la cumpararea unei masini? ca in rest se baga peste tot ca musca in ........
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	22-08-08_1842.jpg
Views:	207
Size:	374.2 KB
ID:	1707922  
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:11   #5
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

nu se comporta prea bine in curbe din ce zicea
viteza maxima e 200km/h si ii prinde cu greu chiar si la motorul de 2L iar la cati ani are una acuma ma mir sa ajungi la viteza asta vreodata
si mai e si koreana si la interior ai impresia de plastic ieftin
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:12   #6
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

ai ochit exact unde vroiam eu ...

liniutza cu 2 bmw-uri 318is coupe in toate mintile lor ..le-a dat 2 masini lejer..
in plus(stiu ca nu e chiar ca in realitate) dar si pe hartie e cu 2 secunde mai rapid decat 318is coupe. 10.5 sec vs 8.5 sec ..

oricum .consuma intre 8 si 13..afara si in oras? ca e diferenta destul de mare ca sa ma pot orienta singur.

Cat despre poza. Da,exact modelul asta.

Nu stiu ,poate o sa imi sara lumea in cap dar mi se pare ca e mult mai confortabil decat un 318 e36 si chiar un pic mai frumos.asta este parerea mea
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:24   #7
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Bineinteles ca e mai frumos ! Si interiorul e superior unui E36 ( fara recaro sau interior M3 ) . Mie interiorul mi-a placut mult de tot , a fost unul din motivele pentru care am luat masina !!

Daca reusesti sa pui ceva jante pe 17 arata fenomenal dar neaparat sa aibe eleroanele din spate ( cum am avut eu ).

Am venit cu ea din Spania si mi-a scos o medie de 8 ! Pe autostrada mergeam cu 150-160 si mai urcam la 190 din cand in cand ! In oras ia in jur de 12 la stilul meu de mers dar daca o lasi mai moale si nu stai intr-un oras aglomerat poate lua mai putin .

De exemplu in anul cand am luat-o era benzina aproape 1 euro /litru aici . Puneam de 10 e si mergeam media de 90 km !

Uite o poza cu interiorul meu si cu spatele .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	22-08-08_1841.jpg
Views:	211
Size:	405.7 KB
ID:	1707977   Click image for larger version

Name:	Imagen 007.jpg
Views:	271
Size:	2.24 MB
ID:	1707978  
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:29   #8
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
nu se comporta prea bine in curbe din ce zicea
viteza maxima e 200km/h si ii prinde cu greu chiar si la motorul de 2L iar la cati ani are una acuma ma mir sa ajungi la viteza asta vreodata
si mai e si koreana si la interior ai impresia de plastic ieftin
stai putin ca viteza maxima CHIAR nu ma intereseaza.pote sa fie si 200 si 250 si 300, consider ca nu avem drumuri pregatite pentru o circulatie la astfel de viteze si mai mult,nu avem educatia necesara
Poate pare greu de crezut dar in afara oraselor merg undeva la 100-110 (drumuri europene) ..iar pe autostrada nu sar de 140 decat in depasiri si foarte rar.

daca zici ca e o masina batrana o masina din 1999 ,de ce sa nu catalogam fosile bmw-urile din '92 cu care inca multi circula haotic pe autostrazi la viteze de 150+ ?

Oricum, eu de fiecare data cand ma gandesc la masina asta ma proptesc in numele de hyundai ..si imi tot vin cliseele alea in cap " coreeana,nu e calitate,nu e stabilitate,nu e comfort,nu e nume,nu e nimic) ..si totusi realitatea parca ma contrazice
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:34   #9
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

scaunele alea erau retapitate ? sau aveau huse ? oricum cam nashpa la interior , cel de plush arata mai bine , am fost cat pe ce sa iau si eu un hyunday dinasta insa urmatorul model , cel cu stopurile mai patratoase ....arata muuult mai bine ca asta ce l-ai avut tu SAX .....am zis ca mai astept putin sa scada preturile la modelele 2004-2005 ..adevaratul tiburon ca la ala ii zice tiburon nu la astea precedentele ....insa din anumite motive am renuntat la ideea de a achizitiona un hyundai coupe


eu totusi zic sa iei un 318 is coupe ...poate prinzi unul cu piele ,,,,sunt de vis
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:40   #10
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Ricko;

Nu erau retapitate , erau originale . Si eu am observat ceva ciudat la ele ,la tetiere se vedea ca si cum ar fii huse peste scaunele dar am mai vazut la inca cateva si sunt ale ei .

Eu in loc de xara imi luam hyundai coupe fara discutie !


A , si "tiburon " e numele masinii in unele tari ( inclusiv SUA) . In spaniola insemna rechin !!

Quote:
.insa din anumite motive am renuntat la ideea de a achizitiona un hyundai coupe
Care sunt motivele? M-ai facut curios ?

Am o cunostinta care tot imi zicea ce rahat de masina am eu ca s-o vand sa-mi iau altceva si el avea un E36 aproape chel

Last edited by SAX1987; 23-10-10 at 19:47.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:44   #11
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

nu e vorba de achizitionare.eu conduc o honda accord .am incadrat probabil prost topicul dar daca il puneam la sectiunea hyundai ,probabil nu il citea nimeni..fiind putini utilizatori in acea sectiune.

ricko..pe masina scrie tiburon peste tot,scrie si pe praguri .deci cred ca totusi la modelul asta ii zice tiburon pe bune ,nu neaparat la urmatorul .

318coupe is , nu stiu ..nu neg faptul ca sunt reusite dar pur si simplu nu sunt pe gustul meu ,nu pot sa vad in e36 o masina de care pot fi pasionat.\

sax,ma induci in eroare cu unele afirmatii ..imi zici ca initial sunt bune si asa,dupa care imi zici ca sunt puturoase.

eu la orice ora pun pariu pe tiburon 2.0 140 cai vs e36 318is coupe ,ambele stoc daca intradevar vreti sa punem problema si asa.dar eu de la o masina astept si altceva decat "vs-uri" de viteza.

Ricko ,ai fost inauntru intr-un tiburon ? stiu cum arata in poze ..aceeasi parere o aveam si eu inainte sa ma urc intr-una ,dar intreb din nou ,ai fost inauntrul uneia ?
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:55   #12
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Quote:
Originally Posted by apache View Post
nu e vorba de achizitionare.eu conduc o honda accord .am incadrat probabil prost topicul dar daca il puneam la sectiunea hyundai ,probabil nu il citea nimeni..fiind putini utilizatori in acea sectiune.



sax,ma induci in eroare cu unele afirmatii ..imi zici ca initial sunt bune si asa,dupa care imi zici ca sunt puturoase.

eu la orice ora pun pariu pe tiburon 2.0 140 cai vs e36 318is coupe ,ambele stoc daca intradevar vreti sa punem problema si asa.dar eu de la o masina astept si altceva decat "vs-uri" de viteza.
Mie mi-a facut impresie buna masina , am avut-o un an dar e puturoasa ( parerea mea ) , nu o vad ca o masina de performanta ci ca o masina de toata ziua sau de femeie

Am dat-o la un tip care se ocupa cu masini si mai iese noaptea la fel si fel de "evenimente " . Dupa o saptamana a distrus ambreiajul si a stricat treapta a 2 -a din cutie ! a dat 250 pe o cutie SH si cam 100 e au fost piesele de ambreiaj .

Poate ca da fum la un E36 318is dar nu ma pot pronunta ca n-am incercat , nu ma pasioneaza drag-ul

Ai zis bine cu sectiunea hyundai , daca ai vreo problema forumul nu te poate ajuta prea mult penru ca nu sunt proprietari sau sunt putini !

Last edited by SAX1987; 23-10-10 at 20:02.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 19:58   #13
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Quote:
Originally Posted by apache View Post
nu e vorba de achizitionare.eu conduc o honda accord .am incadrat probabil prost topicul dar daca il puneam la sectiunea hyundai ,probabil nu il citea nimeni..fiind putini utilizatori in acea sectiune.

ricko..pe masina scrie tiburon peste tot,scrie si pe praguri .deci cred ca totusi la modelul asta ii zice tiburon pe bune ,nu neaparat la urmatorul .

318coupe is , nu stiu ..nu neg faptul ca sunt reusite dar pur si simplu nu sunt pe gustul meu ,nu pot sa vad in e36 o masina de care pot fi pasionat.\

sax,ma induci in eroare cu unele afirmatii ..imi zici ca initial sunt bune si asa,dupa care imi zici ca sunt puturoase.

eu la orice ora pun pariu pe tiburon 2.0 140 cai vs e36 318is coupe ,ambele stoc daca intradevar vreti sa punem problema si asa.dar eu de la o masina astept si altceva decat "vs-uri" de viteza.

Ricko ,ai fost inauntru intr-un tiburon ? stiu cum arata in poze ..aceeasi parere o aveam si eu inainte sa ma urc intr-una ,dar intreb din nou ,ai fost inauntrul uneia ?




SAX ....stiu si eu ce inseamna tiburon ( am fost cativa ani prin spania ) ....si stiu ca ii zicea tiburon la penultimul model din cauza gurilor de aerisire de pe aripi ..dau impresia ca ar fi branhiile unui rechin ..in fine

apache ...chiar am fost ....un prieten din spania avea modelul pe care l-a avut si sax.... ba chiar l-am si condus , cum ziceam intr-o vreme chiar eram disperat sa imi iau modelul urmator ...vroiam sa fie ceva dupa 2000 ca an ....i-mi placea cum arata cu spatele ala agresiv , iar cu modelul din 2005 am avut ocazia sa probez un FX full ..si vreau sa zic ca atunci am zis ca aia e masina pe care o vreau ..neaparat, insa din


Motivele : aveam deja o masina , m-am pricopsit cu inca una si am zis dai pace
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 20:06   #14
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
SAX ....stiu si eu ce inseamna tiburon ( am fost cativa ani prin spania ) ....si stiu ca ii zicea tiburon la penultimul model din cauza gurilor de aerisire de pe aripi ..dau impresia ca ar fi branhiile unui rechin ..in fine

Deci iti zic sigur ca le zice la toate tiburon ! Si asta si urmatorul cu 4 faruri (care defapt e un facelift ) si cel nou din 2004 .

Intradevar cel cu 4 faruri rotunde si stopuri mai patrate e mai revizuit putin la interior , pielea e mai frumoasa si difera putin consola centrala . In rest e la fel pa dedesubt .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 20:09   #15
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Hyundai Coupe Tiburon

dar e urat cu spume

mersi baieti pentru pareri,daca mai are si altcineva alte pareri,le astept.

intre timp ma duc la plimbare cu japoneza sa-i mananc pe nemtzi si pe coreeni
apache is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -