Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 07:51   #16
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Quote:
Originally Posted by Adyftw View Post
Salutare tuturor. Sunt Adi, am 18 ani si de curand am si eu permis de conducere ca toata lumea. Sunt "pasionat" de masini, in special de BMW-uri.
As dorii ca prima masina sa fie un bmw, un e36 mai exact.As dorii sa stiu ce motorizare imi recomandati si de ce nu si alte alternative. Astept intrebari din partea voastra la care sa va raspund astfel incat sa imi dati cele mai bune sfaturi.

Daca esti incepator poti sa alegi fara grija motorizarea 1,6 care iti asigura suficienta putere la un consum rezonabil, taxe mai mici (impozit, asigurare).
Nu te orienta spre masinile prea ieftine -gen 320 cu 1650 euro- pt ca in mod sigur va trebui sa bagi o gramada de bani in reparatii.
Cand vrei sa cumperi masina ar fi bine sa mergi cu cineva care are modelul de masina respectiv si poate verifica-compara starea masinii pe care vrei s-o cumperi (motor, dotari, transmisie, suspensii, etc).

De obicei masinile cu 2 usi sunt mai ieftine la orice marca auto, asa ca fiind tanar si nefamilist ai putea alege un coupe. In occident majoritatea ''pustanilor'' (si nu numai ) folosesc masini cu 2/3 usi (BMW, Golf, Audi A3, Focus, Astra, Polo, Corsa, Fiesta, etc). Eu am ramas surprins cand am mers la inceput in Germania cat de multe coupe-uri sunt la ei.

Mai jos poti gasi detalii si poti compara ce performante (putere, acceleratie, v max) si consum au diferite motorizari de la seria 3 (mergi in jos cu mouse-ul pana gasesti ce te intereseaza):
http://www.auto-data.net/ro/?f=showS...&modeli_id=953

Bafta !
capricosti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -