Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-13, 17:54   #1
Adyftw

Stage 1
 
Adyftw's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 10
Default Sfat achizitie masina pentru incepator !

Salutare tuturor. Sunt Adi, am 18 ani si de curand am si eu permis de conducere ca toata lumea. Sunt "pasionat" de masini, in special de BMW-uri.
As dorii ca prima masina sa fie un bmw, un e36 mai exact.As dorii sa stiu ce motorizare imi recomandati si de ce nu si alte alternative. Astept intrebari din partea voastra la care sa va raspund astfel incat sa imi dati cele mai bune sfaturi.
Adyftw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 19:16   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Pentru niste sfaturi bune, raspunde la urmatoarele intrebari:
-Esti inca la liceu?
-Ai un job stabil?
-Cati bani aloci pentru consumul de benzina lunar?
-Coupe, in 4 usi, sau cabrio?
-Mergi linistit sau ii dai talpa pana iti iese piciorul prin podea.
-Ai bani de cauciucuri?
-Ai bani de piese?
-Ce buget ai pentru achizitia masinii?

Asa in scurt ti as zice direct 316....pentru simplul fapt ca esti incepator...si mai bine tragi de un motor mic, decat sa nu sti ce sa faci cu un motor mare.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 19:20   #3
Adyftw

Stage 1
 
Adyftw's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 10
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Sunt inca la liceu. O sa merg pe banii parintilor. Consider ca nu o sa imi trebuiasca mai mult de 200 de lei lunar pentru carburant, avand in vedere ca nu o sa merg cu masina zi de zi. Nu imi place sa ii dau talpa pana ii sar capacele. Imi place sa merg linistit, doar pe cate o linie dreapta as fii tentat sa merg pana pe la 130-140, in rest slow&safe.Sa fie neaparat in 4 usi. Bugetul cam 2500-3000 maxim,daca gasesc mai ieftin, e super ok. Am pus ochii pe un 320 benzina, pretul 1650. Astept in continuare pareri,sfaturi !
Adyftw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 20:34   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Quote:
Originally Posted by Adyftw View Post
Sunt inca la liceu. O sa merg pe banii parintilor. Consider ca nu o sa imi trebuiasca mai mult de 200 de lei lunar pentru carburant, avand in vedere ca nu o sa merg cu masina zi de zi. Nu imi place sa ii dau talpa pana ii sar capacele. Imi place sa merg linistit, doar pe cate o linie dreapta as fii tentat sa merg pana pe la 130-140, in rest slow&safe.Sa fie neaparat in 4 usi. Bugetul cam 2500-3000 maxim,daca gasesc mai ieftin, e super ok. Am pus ochii pe un 320 benzina, pretul 1650. Astept in continuare pareri,sfaturi !
Daca nu mergi zilnic cu ea, si parintii iti ofera bani de benzina, un 2.0 poate sa fie o alegere ok...doar nu incerca sa faci burnout cu ea, ca daca iti duce motorul, sigur ii f*ti ambreiajul....sau daca faci, macar fa pe ud
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 20:38   #5
Adyftw

Stage 1
 
Adyftw's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 10
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Nu ai inteles nimic. Nu iau masina sa imi bat joc de ea,o iau sa merg de 2-3 ori pe saptamana cu ea la scoala, cam 10km , 2-3 iesiri in weekend , cam 100km saptamanal.
Nu sunt lamurit cu consumul acestor masini,e36, mai ales la motorul de 2000 benzina. Sper sa nu imi sara de 10l extra-urban.
Adyftw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 20:55   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Eu un singur sfat am: daca iei masina (indiferent de motorizare) sa nu o treci pe tine ce pe unul din parinti (daca nu ma crezi, vezi cat te-ar costa asigurarea pe an si o sa-mi dai dreptate).
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 21:24   #7
Adyftw

Stage 1
 
Adyftw's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 10
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Stiu asta. Motorizarea cea mai ok m-ar interesa,si de ce anume.
De ce 1.6? De ce 1.8? De ce 1.8is? De ce 2.0?
La o masina din '95 ce cheltuieli, in mod normal, ar interveni ?
Cati km ar trebui sa aiba masina? Daca sunt 250.000+ mai e ok ?
Adyftw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 22:39   #8
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Daca esti pasionat de BMW-uri poti sa-ti iei un 1.6,consumul e undeva la 6-7 iar cei 116 cai isi fac treaba bine...Daca vrei sa te gandesti la altceva,eu am un PASSAT din 2002 tot benzina si sunt super multumit de el,arata si bine si are km putini 150.000
exilon is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 22:42   #9
Adyftw

Stage 1
 
Adyftw's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 10
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Imi plac Passat-urile si Golf 4, dar sunt ceva mai scumpe..si greu gasesti unul diesel sa nu aiba foarte multi Km....iar benzina, 1.6 pe Passat mi se pare jalnic.
Adyftw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 23:27   #10
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Quote:
Originally Posted by Adyftw View Post
Nu ai inteles nimic. Nu iau masina sa imi bat joc de ea,o iau sa merg de 2-3 ori pe saptamana cu ea la scoala, cam 10km , 2-3 iesiri in weekend , cam 100km saptamanal.
Nu sunt lamurit cu consumul acestor masini,e36, mai ales la motorul de 2000 benzina. Sper sa nu imi sara de 10l extra-urban.
Eu ti am dat niste sfaturi practice, daca vrei sa le iei in considerare sau nu, e treaba ta.
Cat despre consum:
Consumurile mixte la urmatoarele motoare:
1.6 - 6-7-8 depinde cati sunteti in masina, si cum sti sa mergi cu ea la consum
1.8 - cam acelasi consum ca si 1.6 +/- 1 litru
2.0 - "maximul de minim" este de 7l...deci sa te astepti la consumuri de 10-11...asta extraurban.
Nu prea ma intereseaza Bmw-urile, cel putin nu e36, asa ca nu iti pot da sfaturi de mecanica, doar de statistica.
Si in legatura cu piesele, cu 3000 de euro, iti iei 2 masini, una o radiezi si o ti pt piese, cealalta o inmatriculezi, ii si platesti taxa, si iti raman bani si de 2 plinuri.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 05:43   #11
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Quote:
Originally Posted by exilon View Post
Daca esti pasionat de BMW-uri poti sa-ti iei un 1.6,consumul e undeva la 6-7 iar cei 116 cai isi fac treaba bine...Daca vrei sa te gandesti la altceva,eu am un PASSAT din 2002 tot benzina si sunt super multumit de el,arata si bine si are km putini 150.000
De unde atatia cai din motorul ala?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:21   #12
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Quote:
Originally Posted by Adyftw View Post
Imi plac Passat-urile si Golf 4, dar sunt ceva mai scumpe..si greu gasesti unul diesel sa nu aiba foarte multi Km....iar benzina, 1.6 pe Passat mi se pare jalnic.
Ti se pare doar Asa ziceam si eu,dar nu mi se pare jalnic...Eu i-am dat 200,de tras trage foarte bine si consumul nu e exagerat,nu stiu ce intelegi tu prin: Jalnic... + de asta e benzina si arata foarte bine,interior-exterior...putini KM
exilon is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:39   #13
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Quote:
Originally Posted by exilon View Post
Ti se pare doar Asa ziceam si eu,dar nu mi se pare jalnic...Eu i-am dat 200,de tras trage foarte bine si consumul nu e exagerat,nu stiu ce intelegi tu prin: Jalnic... + de asta e benzina si arata foarte bine,interior-exterior...putini KM
omul chiar are dreptate, passat 1.6 benzina chiar e jalnic!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:22   #14
Adyftw

Stage 1
 
Adyftw's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 10
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

Dar despre un E46 ce ziceti ? La 3000 gasesc ceva ok ? Diesel sau benzina, care ar fi mai recomandat?
Adyftw is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 21:22   #15
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitie masina pentru incepator !

E46 la 3000 gasesti in stare buna, doar in Germania...ca pe la noi...rar le nimeresti.
Recomand diesel....trage bine, foarte fiabila, consum f bun.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -