Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-09-13, 13:49   #31
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Golf. Citroen nu e masina.
Ai creierul odihnit rau....se vede ca nu prea l ai pus la munca.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 13:59   #32
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Cred ca ar rade cei de la Mercedes, BMW, Audi,Lexus de tine daca ar auzi ca este o masina de clasa superioara.
Greu de inteles ca ma refeream la dotari de clasa superioara ca si DIMENSIUNI ( peste clasa compacta,pentru ca sa intelegi si tu ) ??????
onucku is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 19:56   #33
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Sa le luam pe rand:

- In general daca vorbim de branduri bune nu conteaza ca o masina are 200k de km. O masina foarte ingrijita la 200k de km este calr mai buna masinii de 100k de km mai putin ingrijite (nu cu care s-a mers in bataie de joc, dar mai putin ingrijita).

- Conteaza sa te pricepi la masini sau sa te duci la un mecanic priceput, nu la "service".
Conteaza deasemenea sa cunosti problemele specifice modelului de masina pe care-l cumperi.

- Marcile care pot merge foarte bine peste 200k sunt in general marcile japoneze, unele masini nemtesti si brandurile premim, adica Toyota, Mazda, Honda, cate ceva de la Nissan si Mitsubishi, BMW, Mercedes, Audi, Lexus si o parte a modelelor VW, Skoda, Sseat, Opel si Ford.

Cine crede ca o masina ca Alfa Romeo, Citroen, Peugeot, Renault, Fiat, etc.., pot fi fiabila peste 150-200k de km, traieste pe alta lume. (cu exceptia masinilor e marfa)

De brandurile coreene cred ca inca nu putem sa avem o parere concludenta, fiind niste branduri cu masini competitive relativ noi.

De asemenea orice masina sh ti-ai cumpara, trebuie sa ai un buget pregatit pentru revizie si posibile chichite de pus la punct.

Pentru a gasi o masina buna uneori este necesara o cautare indelungata care necesita si o cheltuiala pe masura. (pana sa cumpar BMW-ul am mai vazut ~30 de masini in Bucuresti si in tara si am cheltuit ~800 de euro).
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 21:38   #34
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Ai creierul odihnit rau....se vede ca nu prea l ai pus la munca.
Mie-mi plac masinile care reprezinta ceva, nu care sunt desenate de homosexuali francezi pentru homosexualii lumii si femei.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 21:41   #35
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Mie-mi plac masinile care reprezinta ceva, nu care sunt desenate de homosexuali francezi pentru homosexualii lumii si femei.
Ce masina ai si ce reprezinta,creier odihnit ?
onucku is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 22:31   #36
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Cea mai proasta idee sa ceri sfaturi in vederea achizitionarii unui autoturism pe 4tuning . Omul a cerut un oarecare ajutor, nu balarii. In afara de GTR si vreo alti 2, n-am vazut chiar pe nimeni sa-l ajute cu un sfat bine pus la punct.
Ideea e sa-ti iei masina pe care ti-o poti permite, si pe care iti vei permite in continuare sa o intretii. Daca ai pus ochii pe un anumit brand, o anumite marca, niciodata sa nu o iei pe cea mai ieftina dintre toate, intotdeauna va exista ceva la ea care sa-ti toace restul de bani, de care ai avut initial impresia ca i-ai economisit, si tot acolo ajungi. Ba mai rau, cu niste batai de cap de care presupun ca n-ai nevoie. Eu sunt adeptul masinilor japoneze, din care iti recomand toyota avensis, honda civic, honda acord, subaru impreza, mitsubishi lancer, outlander si probabil ca mai sunt destule care s-ar incadra in bugetul de care ai spus ca dispui. Intr-adevar, pretul intretinerii este ceva mai ridicat decat la alte modele din aceleasi clase, insa exista prezumtia ca ce e facut in Japonia rezista mai mult Daca vrei fiabilitate, cu pretentia sa mearga cateva sute de mii de km fara interventii majore, evita marcile frantuzesti. Despre italieni nu stiu ce sa zic, am avut fiat care si-a sarbatorit majoratul la mine si cu peste 180 000 km, de care am fost foarte multumit pentru ca mergea brici. Probabil ca e un caz la cateva mii, dar nu costa daca impartasesc.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 22:56   #37
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Sunt de acord ca nu e o idee buna sa ceri sfat in privinta achizitionarii unei masini aici.Multi dintre useri nici macar n-au carnet.Alta categorie se inchina zeului BMW.Marea majoritate vorbesc din auzite si au idei preconcepute legate de anumite marci.Tot aici functioneaza foarte bine spiritul de turma,media IQ-ului fiind una de regula mult sub medie.Se poate observa lesne din ce posteaza majoritatea.Omul intreba intre Golf 6 si Citroen C4,eu mi-am dat o parere onesta.Poate sa tina cont de ea sau poate nu."Cunoscatorii" de pe aici au auzit un singur lucru :masinile frantuzesti sunt de toata jena.Atata stiu,atata pot,atata fac.E plin de golfuri si de pisicute si alte lighioane,asta recomandam,nu? Ce conteaza ca C4 are un interior net superior golfului 6 sau ca motoarele HDI sunt poate cele mai bune dieseluri ? Sau ca poti opta pentru o masina care sa "sara" in ochi in multime ? Sau ca noul C4 e un alt fel de masina frantuzeasca,e altceva? Aici se vorbeste doar in necunostinta de cauza,sincer sunt scarbit de atmosfera asta plina doar de conflicte si de oameni prosti.Singurul lucru care ma tine pe site-ul asta e pasiunea pentru masini....scuzati-mi parerile de profan in ale fenomenului,"cunoscatorilor"......
onucku is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 23:10   #38
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Dar fara aere din astea de superioritate, jigniri si vorbire flegmatica, nu poti sa te exprimi ? Ma bucur cand vad pe cineva atat de increzator in cunostintele sale, insa nu e deloc frumos felul in care ataci in scris. Am avut 2 masini frantuzesti in familie, un renault laguna si un c5, ambele niste tigai. La laguna, dupa 3 luni de cand era la noi, a inceput sa "dispara" subit uleiul din motor iar la c5 i-au picat pernele de aer la fix 90 000 km. Acum te rog sa ma ierti daca motivele astea nu sunt indeajuns de puternice incat sa intareasca ideea ca masinile frantuzesti sunt proaste. Poate daca eram destul de insistent incat sa continui cu seria "louis de funes" , as mai fi avut cateva pareri sa le ofer contra masinilor frantuzesti. Dar ne-am oprit la astea doua, dupa care ne-am luat si noi o ... masina. Aaaa, si inca ceva, cu ce dracu sare in ochi un c4, ca tare m-ai facut curios. Nu de alta, dar poate ma faci sa-l privesc ca pe vreun lamborghini
L.E. e destul de ridicol sa te gandesti ca ai o masina proasta, "dar ba, macar nu mai are si altu' ca a mea" . Asta te intereseaza, sau te intereseaza sa ai o masina rezistenta, cu un consum pe care sa ti-l permiti si o intretinere relativ ieftina ? Si inca ceva, daca tot tii una si buna, cu cat sunt mai rare si mai frumoase citroen-urile decat...sa luam la alegere...civic-urile astea de generatie mai noua?

Last edited by fasso; 26-09-13 at 23:17.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 08:09   #39
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Parerea mea era strict legata de ultima intrebare a initiatorului threadului: golf6 sau citroen c4.Cred ca mai degraba te uiti lung dupa C4 dupa ce ai inchis-o si te indepartezi de ea.Legat de fiabilitate cred ca HDI-urile si-au demonstrat-o deja . Le condiser personal ca fiind printre cele mai reusite motoare diesel.Un 2.0HDI,150cp,6 viteze pe o masina compacta de 1320 kg mi se pare o alegere excelenta.Calitate a materialelor,design si dotari de top pentru clasa compacta.Nu degeaba in varianta asta de motorizare si full-option masina costa 30000 de euro,adica mult.Dar arata intr-un mare fel.Iar intretinerea unui C4 NU e mai scumpa ca a altor marci germane atat de adulate pe la noi.O sa ma opresc aici,e greu de convins niste oameni cu idei preconcepute si nici nu incerc sa fac asta.Initiatorului topicului mult succes in alegere !
onucku is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 11:40   #40
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Greseala mea, acum mi-am dat seama ca de fapt comparatia era intre c4 si golf Deci golf .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 11:40   #41
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Parerea mea era strict legata de ultima intrebare a initiatorului threadului: golf6 sau citroen c4.Cred ca mai degraba te uiti lung dupa C4 dupa ce ai inchis-o si te indepartezi de ea.Legat de fiabilitate cred ca HDI-urile si-au demonstrat-o deja . Le condiser personal ca fiind printre cele mai reusite motoare diesel.Un 2.0HDI,150cp,6 viteze pe o masina compacta de 1320 kg mi se pare o alegere excelenta.Calitate a materialelor,design si dotari de top pentru clasa compacta.Nu degeaba in varianta asta de motorizare si full-option masina costa 30000 de euro,adica mult.Dar arata intr-un mare fel.Iar intretinerea unui C4 NU e mai scumpa ca a altor marci germane atat de adulate pe la noi.O sa ma opresc aici,e greu de convins niste oameni cu idei preconcepute si nici nu incerc sa fac asta.Initiatorului topicului mult succes in alegere !
Ca sa fim mai la subiect, o masina nu are numai motor.

Citroen C4 - Sasiu prost, fiabilitate generala precara - costuri mari de intretinere, performante proaste raportate la cp/kg, mai pe scurt - UN GUNOI DE MASINA.

Nu agreez Golf-ul si VAG in general, dar nu pot sa le neglijez anumite calitati si merite, iar C4 pe langa Golf este chiar un gunoi de masina.

Daca C4 este fiabil, Corolla, Auris si Civic inseamna ca sunt nemuritoare!

OAre de ce Citroen in TOATE topurile de fiabilitate este la coada clasamentului (cu foarte mici exceptii)!? Probabil din cauza faptului ca nu te-au consultat pe tine.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 12:05   #42
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Vad ca vi s-a facut foame, va dau un senvis?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 12:16   #43
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Vad ca vi s-a facut foame, va dau un senvis?
Morala : nu mai da cu pietre-n geam, ca nu e bicicleta ta!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 12:38   #44
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Cei care considera ca masinile germane si japoneze sunt UNICELE masini fiabile si mergi la sigur cand le cumperi, se inseala amarnic. Poate ca sunt mai fiabile decat media ( si aici ma refer la masinile japoneze), dar adevarul este ca nici un producator nu mai face masini la fel de fiabile ca in trecut. Deci vechea comparatie nu prea mai merge. Se poate intampla orice, depinde si de motorizare, de exploatare, intretinere, NOROC etc.

Personal din tot ce vad in ultima vreme, tind sa plasez masinile frantuzesti, peste cele germane ca fiabilitate, care apar in mai toate topurile la sectiunea LEAST RELIABLE ( cel putin mastodontii BMW, Audi si Mercedes). Cunosc pe cineva cu un E90 luat de nou, si numai si numai probleme a avut. Am vazut povestea cu Audi-ul, M6-le aici pe forum, si pot sa spun ca personal nu m-as atinge de o masina germana "moderna". Hai poate un VAG TDI, in rest nimic.

Si cei de la Toyota au avut probleme in ultimul timp cu anumite motoare + destule recall-uri, insa consider masinile japoneze ( clasamentele de fiabilitate internationale confirma), ca fiind de departe cele mai fiabile masini. Nu ca in zilele bune, dar peste restul.

In aia de 8000E variante pe care le-as lua in considerare ar fi Peugeot 308 1,6 HDI 110, noul Megane 1.6 Benzina 110CP, Astra 1,9D 120 CP, Golf V 1.9D 105 CP, i30 1.6 D 115 cp, Ibiza 1.6 D 110, toate sub 50,000km. Sub nici o forma nu as incerca sa ma incadrez in suma luand nu stiu ce BMW cu 150,000km, doar sa zic ca am BMW. ( pentru o japoneza, ai nevoie de ceva mai multi bani).
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-13, 20:18   #45
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Sa ma bag si eu in discutie.
Mitsubishi Lancer - o masina cu un pret de achizitie mic, ca noua, nu stiu second. Eu am condus cu motorizare 1.8, mi se pare ciudata si nu imi place, daca iti place poate fi ok, mai ales ca are un exterior frumos.
Ocatvia 2, o masina foarte buna, chiar si cu motorizarile TSI, poate ceea mai buna achizitie din lista, depinde de starea in care o gasesti la 8000 Euro.
Astra e o masina buna, sa vorbit despre ea cam peste tot pe aici pe forum deci ai de unde te documenta.
Pentru BMW seria 3 si Passat buget e prea mic, mai ales daca vrei una in stare foarte buna.
Golf 5 e o masina buna, iar motorizarea de 1.9 TDI e fiabila si economica, dar daca cauti un pic s-ar putea sa te incadrezi si la un golf 6 cu motorizarea de 1.6 TDI, sau 1.4 TSI cam singurile motorizari noi si bune pe care le are.
Fiat Bravo e o masina invechita, dupa parerea mea nu mai e o varianta, in lista pe care au pus-o.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -