Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-13, 11:16   #16
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
ridyche inseamna ca cine ti-a verificat-o nu ti-a facut-o bine, ori nu stii sa o conduci ori ai omorat-o.
Normal....deoarece este muuuult mai probabil ca masina sa se fi stricat din cauza soferului decat din cauza faptului ca era sh. Zici de mine ca am gandire nu stiu de care, dar tu esti mai rau.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 14:43   #17
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

A mea e cumparata la mana a doua: De ce nu s-a stricat? Si e diesel (care se strica, benzina e atinsa de zei si cea mai fiabila)
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 15:11   #18
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
A mea e cumparata la mana a doua: De ce nu s-a stricat? Si e diesel (care se strica, benzina e atinsa de zei si cea mai fiabila)
Si golful meu tot la mana a 2-a e cumparat...nu s a stricat pana acum, dar asta nu inseamna ca toate masinile sunt asa.
App de bmw, am in familie un seria 6 4.4 ce daca baga benzina de cati bani a bagat in piese, pana acum facea 400000km.
Un jaf de masina la capitolul mecanica, si totusi este premium.
Mai tine si de masina in sine, si nu de model.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 17:28   #19
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Pentru ca am o masina de 173 de mii. Si nu mananca ulei, nu trosneste si de 3 ani de cand e la mine nu i-am schimbat nimic.
Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Inseamna o masina adusa din Germania la 160 de mii. Nu are nimic schimbat pentru ca nu a avut nevoie.
q.e.d. !!!
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 18:32   #20
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Bai nene va certati aiurea. Da, niciodata nu e bine sa iti cumperi masina de toti banii.

"In masinile mai noi bagi mai putini bani." FALS. Masinile de generatie mai noua sunt facut de mantuiala, si asta nu intamplator, ci cu intentie. Ultimul BMW care a fost construit sa tina a fost e46 NFL. Dupa care incep generatiile facute sa reziste fix atat cat ai garantie +- 2 ani. Daca producatorul da durata de exploatare 6 ani, ei bine dupa 5-6 ani bagi bani in ea cu caruta ca sa mai circului cu ea.

Mi-am luat eu e91 din 2007 (a 2-a jumatate), pe principul ca daca vechiul e36 a fost atat de bun si rezistent, de a tinut fara probleme 20 de ani, e91 trebuie sa fie de 2 ori mai bun. Si mi-am luat-o in barba.
Am dat 8300 de euro pe ea si am mai bagat in numai cateva luni inca 3000. Daca nu as fi avut acesti bani pusi deoparte, ar fi zacut in parcare.
Am verificat masina la service inainte sa o cumpar, ambreiajul pe toate partile (ca tot zicea unu ca daca verifici ambreaijul n-ai probleme). Totul era OK. La 4 luni a trebuit sa schimb si ambreiajul si volantul (asa se scrie, nu sariti pe mine). Pur si simplu se cutremura masina la plecarea de pe loc. Si la achizitie nu a dat nici un semn. (1000 euro a costat distractia cu piesele mele si manopera la MHS Motors).
Putin mai devreme mi-a pocnit compresorul de AC in timpul mersului (fulia, mai exact). Puteam sa cumpar un compresor SH si sa ies mai ieftin, dar am preferat sa il iau nou, compresor + role + curele +manopera si verificari la MSH - ghici ce - tot o 1000 de euro. Si de restul chestiutelor nici nu mai zic, care ajung tot pe la clasica suma de 1000 (am observat ca asta e suma standard cand mi se strica ceva pe bmw).

Am tras linie si am constatat ca cu 11300 de euro, bani investiti (mai bine zis aruncati) in total pana acum, imi cumparam o un e90 FL de prin 2010. (sau o masina noua, de clasa normala). Dar asta e viata, masina premium are intretinere premium.

Sfatul meu - renunta la marcile premium daca ai banii la fix.

Un Ford Mondeo este o alegere mult mai buna. Sau de ce nu, un Chevrolet Cruze, e masina foarte OK si arata de milioane la banii astia. Si o mai iei si mai noua, chiar cu ceva garantie.

Atat trebuia sa dai pe masina ca sa fie buna 11.300 de euro, ai cumparat-o mai ieftin si ai bagat bani in ea.
Ai dat mai putin la achizitie si ai platit piesele.
Macat data viitoare vei sti.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 22:24   #21
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Atat trebuia sa dai pe masina ca sa fie buna 11.300 de euro, ai cumparat-o mai ieftin si ai bagat bani in ea.
Ai dat mai putin la achizitie si ai platit piesele.
Macat data viitoare vei sti.
Posibil, insa tocmai de asta sfatul meu pt initiatorul topicului este sa nu isi cumpere masina de toti banii. Si, cum bine ai punctat: nu cumpara niciodata din limita inferioara de pret pe segment... ca tot acolo ajungi.

Dar nu cred ca poate cineva contesta faptul irefutabil ca nu se mai fac masini cum se faceau inainte (vorba batraneasca).

Daca as fi cumparat fosta masina in 1997 (adica cu 5 ani vechime) ar fi fost intr-o stare incomparabila mai buna decat actuala la 5 ani vechime (mai nou, 6).

Ce este si mai trist, ca internetul e plin de masini la preturi incredibile si strica piata. Daca pun de ex masina mea de vanzare cu 9500 de euro (adica acceptand o pierdere de 1800 de euro din start), nu se va inghesui prea multa lume la usa mea, vor zice ca este un pret prea mare. Vor cumpara in schimb una la 7500-8000, neaparat 320d (domane fereste benzina)). Pentru ei nu va conta faptul ca masina are pe ea piese noi, montate la dealer. Va conta iluzia celor 2000 de euro cu care au impresia ca vor ramane in buzunar.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 22:44   #22
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
q.e.d. !!!
M-am exprimat gresit. Am o masina cu 173 de mii de km, de 13 mii de km, luata la 160 de mii.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 22:53   #23
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
M-am exprimat gresit. Am o masina cu 173 de mii de km, de 13 mii de km, luata la 160 de mii.
Adica in 3 ani ai parcurs 13.000 de km si nu ai avut nici o defectiune, e corect?
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 00:27   #24
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Adica in 3 ani ai parcurs 13.000 de km si nu ai avut nici o defectiune, e corect?
DACA e corecta afirmatia atunci se subintelege de ce nu are probleme la masina.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 00:45   #25
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Adica in 3 ani ai parcurs 13.000 de km si nu ai avut nici o defectiune, e corect?
Ai diesel si faci in 3 ani 13k km? Sterge-ti contul de pe 4tuning
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 07:51   #26
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Da. Care e problema?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 10:15   #27
nvybvl

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 16
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Citroën C4 - 2011 +
Volkswagen Golf 6 - 2010 +

Ambele le gasesti intre 90-140 mii km la 8000 euro. ce ziceti de ele ?

Last edited by nvybvl; 26-09-13 at 10:17.
nvybvl is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 10:46   #28
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Golf. Citroen nu e masina.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 11:03   #29
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Citroen C4....arata mult mai bine decat golf 6,e o masina departe de a fi anosta .Plus ca este o prezenta distincta,fiind mult mai rare pe strazile patriei.Pe langa asta este bine facuta si gandita,cu dotari si calitate de fabricatie de clasa superioara ( vezi rewiew-uri in acest sens ).Un 2.0 HDI de 150 cp e ideal in opinia mea. La noi inca exista prejudecata asta idioata ca doar nemtii fac masini bune.Si golf 6 e o masina ff buna dar eu clar as alege C4.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 13:06   #30
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Cred ca ar rade cei de la Mercedes, BMW, Audi,Lexus de tine daca ar auzi ca este o masina de clasa superioara.
ryoraul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -