Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-13, 10:28   #1
nvybvl

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 16
Member of:
[VW]
Default Sfaturi de achizitionare autoturism

Vreau sa imi schimb masina si am nevoie de cateva sfaturi din partea voastra.

In momentul de fata am o dubita VW Caddy Life 1.9 TDI, 77kw. (este versiunea cu usi glisante stanga-dreapta cu 7 locuri) si mi-as dori urmatoarele cam in ordinea in care le asez:

1. Mitsubishi lancer (model ca acesta http://www.autovit.r...-C30359629.html )
2. Octavia 2 (modelul acesta http://www.autovit.r...-C30518543.html 0
3. Opel Astra (coupe - cabrio)
4. Bmw Seria 3 sau Seria 1
5. VW Passat
6. VW Golf
7. Alfa Romeo 159 (dar am inteles ca sunt proaste rau)
8. Fiat Bravo

Nu vreau masina de curse, dar nici o masina puturoasa (cand vreau sa-i dau, sa ii dau).. undeva intre 120-180 cai cred ca gasesc in banii astia si nu vreau nici consumul sa sara de 8 in conditii de mers normale.

Bugetul meu total: 8000 euro

Mi s-a propus si varianta cu: baga 2-3 mii euro in caddy si il faci frumos de tot, dar nu stiu ce sa zic.. vreau sa vad ce spuneti si voi!

Mersi frumos
nvybvl is offline   Reply With Quote
Old 24-09-13, 11:39   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Pai mentioneaza anii la toate masinile....ca golfuri sunt 7 modele.
Benzina/diesel ?
Opinia mea....e46 diesel.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-09-13, 20:30   #3
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pai mentioneaza anii la toate masinile....ca golfuri sunt 7 modele.
Benzina/diesel ?
Opinia mea....e46 diesel.
Cum E46 diesel in 8000 de euro? )

Poate E90.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-09-13, 22:32   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Cum E46 diesel in 8000 de euro? )

Poate E90.
Daca vrei orice cazan cu 200.000km la 3000 de euro, iti poti lua, insa daca vrei ceva de calitate, cu km putini, care sa ai baza in el, nu cred ca sunt bani multi.
Trebuie sa cumperi neaparat o masina de fix 8000e?
Un e46 intretinut...2.0 sau chiar 3.0 daca vrei putere...te duce undeva la 4500-5000, plus inmatriculare, care nu este deloc ieftina, plus consumabile schimbate, plus ambreiaj ca sa nu stai cu morcovu`n dos, plus distributie, plus asigurare, plus bani pusi deopare pt eventuale defectiuni, plus un set de cauciucuri de iarna/vara plus ceva motorina...cam aia sunt banii...si iti mai raman si cativa de "ars" pana te inveti putin cu masina.
Repet, daca vrei un cazan cu 200000 km la bord, il iei cu 2500-3000....dar ai siguranta ca te tine pana il aduci in tara?
Si da, daca, cauti bine, gasesti e90 si la 8000 de euro, dar in caz de defectiune....ce faci?...ca ti ai luat masina de toti banii de care dispuneai...
Tipic....imi i au masina de toti banii pe care ii am, si daca pica ceva, o tin in parcare pana fac rost de bani.....Achizitionarea unei masini se mai face si cu capul, nu doar ca sa am masina cea mai noua.
Eu unul cu banii astia, asta as face.

Last edited by JDV; 24-09-13 at 22:38.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-09-13, 22:35   #5
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Nu stiu cine ti-a zis ca 159 sunt proaste rau ...povesti sunt multe dar si astea spun ca dupa 2004-5 fiat-lancia-alfa fac masini bune.(am si eu acum o masina cu povesti si... le declar false - rover,e buna merge brici)

Eu as alege 159 din lista ta.
1.9 motorina. Dotari si confort....doar bmw si passat se compara de la egal.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 06:18   #6
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Daca vrei orice cazan cu 200.000km la 3000 de euro, iti poti lua, insa daca vrei ceva de calitate, cu km putini, care sa ai baza in el, nu cred ca sunt bani multi.
Trebuie sa cumperi neaparat o masina de fix 8000e?
Un e46 intretinut...2.0 sau chiar 3.0 daca vrei putere...te duce undeva la 4500-5000, plus inmatriculare, care nu este deloc ieftina, plus consumabile schimbate, plus ambreiaj ca sa nu stai cu morcovu`n dos, plus distributie, plus asigurare, plus bani pusi deopare pt eventuale defectiuni, plus un set de cauciucuri de iarna/vara plus ceva motorina...cam aia sunt banii...si iti mai raman si cativa de "ars" pana te inveti putin cu masina.
Repet, daca vrei un cazan cu 200000 km la bord, il iei cu 2500-3000....dar ai siguranta ca te tine pana il aduci in tara?
Si da, daca, cauti bine, gasesti e90 si la 8000 de euro, dar in caz de defectiune....ce faci?...ca ti ai luat masina de toti banii de care dispuneai...
Tipic....imi i au masina de toti banii pe care ii am, si daca pica ceva, o tin in parcare pana fac rost de bani.....Achizitionarea unei masini se mai face si cu capul, nu doar ca sa am masina cea mai noua.
Eu unul cu banii astia, asta as face.
Ai o gandire... De ma doare pe mine capul.

200 de mii de km inseamna mult? Permis ai macar? Du-te prin targ si uita-te cate masini arata 170-210 mii km si cum merg (si arata doar o parte din km facuti).
O masina mai noua inseamna probleme mai putine, piese mai noi nu imbatranite. Asta e ca o adaugire de ce e90 si nu e46.
Ambreiaj? Deci, clar nu ai permis. Un ambreiaj se verifica, testeaza, se simte daca are probleme.
Cine a zis ca aduce masina de afara?
Nici serviciu nu ai din cate observ. Daca ai 8000 de euro de aruncat pe o masina, inseamna ca la orice ora poti face rost de alte cateva sunte de euro pentru o reparatie neprevazuta.
Diesel, diesel. Diesel iti iei cand nu ai nevoie de distractie. O masina adevarata, cu atat mai mult BMW merge pe benzina.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 06:29   #7
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post

200 de mii de km inseamna mult? Permis ai macar? Du-te prin targ si uita-te cate masini arata 170-210 mii km si cum merg (si arata doar o parte din km facuti).
Da, 200 de mii de km sunt multi, chiar destui ca sa iti pui semne de intrebare daca mai vrei masina. Daca masina e din 2007 si vine cu 200 de mii, e mearsa bine, asta dupa mine chiar ar fi un criteriu de achizitionare, km parcursi.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 06:52   #8
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Km sunt intotdeauna un criteriu la achizitie. Dar 200 de mii nu sunt multi.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 07:10   #9
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Km sunt intotdeauna un criteriu la achizitie. Dar 200 de mii nu sunt multi.
Pentru o masina din 2000-2004 sunt km reali pentru o masina de uz zilnic. Pentru o masina mai noua sunt multi, adica, cine face cei 100 de mii de km in 3 ani insemna ca merge cu masina, adica o foloseste bine. In Romania o masina are media cam de 20.000km pe an, vorbesc de un roman obisnuit.
Prin absurd sau prin ce zic unii, motorul nu capata o uzura mare si consumul de ulei nu este chiar de speriat, dar dupa 200km masina capata suficienta uzura cat sa nu o mai iei de buna si aici ma refer la plasticaraie, interior care incepe sa pocneasca la fiecare denivelare, pe langa, orice i-ai face nu va fi ca la 80k.
Asa ca, de ce sa iei o masina birjarita cand poti lua una folosita mai putin?

Totusi, de ce nu sunt 200 de mii km multi, la ce te referi si ce te determina sa zici asta.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 07:35   #10
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Pentru ca am o masina de 173 de mii. Si nu mananca ulei, nu trosneste si de 3 ani de cand e la mine nu i-am schimbat nimic.
Am un tovaras cu Golf 4 1.4 230 de mii de km si masina trage de n-are treaba.
Altul are un Astra F 1.7 DTI 270 de mii si pot sa zic, ca merge bine masina.

Normal ca 200 de mii nu se compara cu 80 de mii. Asa cum 80 de mii nu se compara cu 15 mii.

De ce sa iei o masina mai veche si nu una mai noua? De ce mai multi km vs mai putin? Pentru ca asa vrei. Iti place modelul, iti place cum trage. costuri, dotari, piese.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 09:21   #11
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Pentru ca am o masina de 173 de mii. Si nu mananca ulei, nu trosneste si de 3 ani de cand e la mine nu i-am schimbat nimic.
Nu stiu ce inseamna, nu i-am schimbat nimic in 3 ani si 173km. Vorbim de o masina cumparata noua in urma cu 3 ani si cu km parcursi 173k?
Dar sa presupunem ca vinzi masina dupa spusele tale cu nimic schimbat in 3 ani, asta inseamna ca cel care a cumparat-o va avea de schimbat cat timp va fi la el, discuri, kit ambreiaj, amortizoare, brate, probabil vreo pompa, caseta si multe altele pentru ca isi depasesc durata de viata. Bani care nu sunt deloc de neglijat si cumparand o masina cu km putini probabil nu ar face aceste operatiuni.

on topic, Golful 5 e o masina imbatranita, iar 8000e nu cred ca este buget suficient pentru G6.
Alfa Romeo 159 1.9jtdm, e o masina ok si la 8000e se gasesc in stare foarte buna cu km pe la 100k cu +-, problema va fi intretinerea care nu e deloc ieftina. Comparata cu generatia precedenta, ma refer la 156, 159 si-a dublat preturile la piese. Adica, brat inferior 800lei, superior 400lei, discuri fata 600lei.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 09:37   #12
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Nu stiu ce inseamna, nu i-am schimbat nimic in 3 ani si 173km. Vorbim de o masina cumparata noua in urma cu 3 ani si cu km parcursi 173k?
Dar sa presupunem ca vinzi masina dupa spusele tale cu nimic schimbat in 3 ani, asta inseamna ca cel care a cumparat-o va avea de schimbat cat timp va fi la el, discuri, kit ambreiaj, amortizoare, brate, probabil vreo pompa, caseta si multe altele pentru ca isi depasesc durata de viata. Bani care nu sunt deloc de neglijat si cumparand o masina cu km putini probabil nu ar face aceste operatiuni.
Inseamna o masina adusa din Germania la 160 de mii. Nu are nimic schimbat pentru ca nu a avut nevoie. Cine cumpara masina de ce sa le schimbe daca la mine a functionat si a fost rulata? Ca, chestie, acum doua saptamani am fost la ITP unde au iesit si frane si articulatii. Caseta? Ce are? Piesele nu le schimbi ca le-au trecut durata de viata, ci le schimbi ca au nevoie, dau semne de oboseala. Distributia si revizia inteleg. Dar restul se vad cu ochiul liber la un control daca au nevoie sa fie schimbate.


Eu ti-as recomanda BMW seria 3 sau cot la cot cu el Bertone Cabrio. Vorbind din punct de vedere estetic. Sau... E46 decatopabil.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 09:55   #13
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
....
Deductia ta patineaza mai ceva ca ambreiajul la o masina sh.
Am si permis, am si masina, am si servici, si ma duc si la facultate. Multumit?
Si daca 200.000km la o masina nu ti se par multi...
Poate ca la km aia nu are nimic defect la motor, dar multe din plastice se slabesc, tapiteriile se tocesc, se lasa, scaunele deja nu mai sunt la fel de confortabile, imbinarile nu mai sunt ce au fost, etc.
Si la faza cu " Piesele nu le schimbi ca le-au trecut durata de viata, ci le schimbi ca au nevoie, dau semne de oboseala." ...m ai dat pe spate.
Adica lasa ca tin piesele alea mult si bine dupa durata lor de viata specificata...ca in caz ca una crapa pe drum, nu ma deranjeaza sa fiu adus acasa pe platforma...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 10:47   #14
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Bai nene va certati aiurea. Da, niciodata nu e bine sa iti cumperi masina de toti banii.

"In masinile mai noi bagi mai putini bani." FALS. Masinile de generatie mai noua sunt facut de mantuiala, si asta nu intamplator, ci cu intentie. Ultimul BMW care a fost construit sa tina a fost e46 NFL. Dupa care incep generatiile facute sa reziste fix atat cat ai garantie +- 2 ani. Daca producatorul da durata de exploatare 6 ani, ei bine dupa 5-6 ani bagi bani in ea cu caruta ca sa mai circului cu ea.

Mi-am luat eu e91 din 2007 (a 2-a jumatate), pe principul ca daca vechiul e36 a fost atat de bun si rezistent, de a tinut fara probleme 20 de ani, e91 trebuie sa fie de 2 ori mai bun. Si mi-am luat-o in barba.
Am dat 8300 de euro pe ea si am mai bagat in numai cateva luni inca 3000. Daca nu as fi avut acesti bani pusi deoparte, ar fi zacut in parcare.
Am verificat masina la service inainte sa o cumpar, ambreiajul pe toate partile (ca tot zicea unu ca daca verifici ambreaijul n-ai probleme). Totul era OK. La 4 luni a trebuit sa schimb si ambreiajul si volantul (asa se scrie, nu sariti pe mine). Pur si simplu se cutremura masina la plecarea de pe loc. Si la achizitie nu a dat nici un semn. (1000 euro a costat distractia cu piesele mele si manopera la MHS Motors).
Putin mai devreme mi-a pocnit compresorul de AC in timpul mersului (fulia, mai exact). Puteam sa cumpar un compresor SH si sa ies mai ieftin, dar am preferat sa il iau nou, compresor + role + curele +manopera si verificari la MSH - ghici ce - tot o 1000 de euro. Si de restul chestiutelor nici nu mai zic, care ajung tot pe la clasica suma de 1000 (am observat ca asta e suma standard cand mi se strica ceva pe bmw).

Am tras linie si am constatat ca cu 11300 de euro, bani investiti (mai bine zis aruncati) in total pana acum, imi cumparam o un e90 FL de prin 2010. (sau o masina noua, de clasa normala). Dar asta e viata, masina premium are intretinere premium.

Sfatul meu - renunta la marcile premium daca ai banii la fix.

Un Ford Mondeo este o alegere mult mai buna. Sau de ce nu, un Chevrolet Cruze, e masina foarte OK si arata de milioane la banii astia. Si o mai iei si mai noua, chiar cu ceva garantie.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-09-13, 10:54   #15
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Sfaturi de achizitionare autoturism

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Deductia ta patineaza mai ceva ca ambreiajul la o masina sh.
Am si permis, am si masina, am si servici, si ma duc si la facultate. Multumit?
Si daca 200.000km la o masina nu ti se par multi...
Poate ca la km aia nu are nimic defect la motor, dar multe din plastice se slabesc, tapiteriile se tocesc, se lasa, scaunele deja nu mai sunt la fel de confortabile, imbinarile nu mai sunt ce au fost, etc.
Si la faza cu " Piesele nu le schimbi ca le-au trecut durata de viata, ci le schimbi ca au nevoie, dau semne de oboseala." ...m ai dat pe spate.
Adica lasa ca tin piesele alea mult si bine dupa durata lor de viata specificata...ca in caz ca una crapa pe drum, nu ma deranjeaza sa fiu adus acasa pe platforma...
Si cand e noua scartaie, trosneste consum mare, trebuie sa-i faci rodajul - deci viteze mici. Daca o piese e buna de ce s-o schimbi? Ce nu intelegi? Pe gandirea ta o data la 5 ani ar trebui schimbate masinile, cumparate altele noi ca alea vechi s-au lasat.

ridyche inseamna ca cine ti-a verificat-o nu ti-a facut-o bine, ori nu stii sa o conduci ori ai omorat-o.
scrisit is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -