Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-13, 15:35   #1
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

Salutare tuturor,
Am ca target o masina pt sosea (nu suv, nu offroad, nu zapada la munte iarna) cu putere minima 200hp, maricica si sa stea f bine pe curbe, neaparat 4x4, neaparat cu torque vectoring. Vreau ceva cu care sa merg tare.
Din ce am vazut pana acum pot sa imi aduc de afara la un pret bun Audi A4 quattro, mazda cx7 si insignia awd. M-am gandit si la Evo X dar nu imi place, la fel nici BMW.
Audi e audi, inclusiv ca pret, dar il are pe sfantul torsen intre punți si de la quattro VI baga 60% putere pe spate ceea ce e frumos la decolare.
Mazda are haldex din cate am inteles, dar vine si cu lsd pe spate insa din cate am inteles nu lasa mai mult de 50% pe spate si asta in conditii extreme.
Opel cica poate plimba inclusiv 100% pe spate la plecare si colaborează si cu suspensiile ceea ce suna bine dar... e cam rara.
As fi curios de experienta celor ce s-au dat cu astea 3 sau macar cu una din ele sa imi spuna cum stau pe șosea si care se merita mai mult.
Multumesc.
__________________
Stay TUNED for MORE...
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 19:40   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

Maricica, AWD, performanta....Subaru Legacy toata ziua
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=16179
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 21:59   #3
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Salutare tuturor,
Am ca target o masina pt sosea (nu suv, nu offroad, nu zapada la munte iarna) cu putere minima 200hp, maricica si sa stea f bine pe curbe, neaparat 4x4, neaparat cu torque vectoring. Vreau ceva cu care sa merg tare.
Din ce am vazut pana acum pot sa imi aduc de afara la un pret bun Audi A4 quattro, mazda cx7 si insignia awd. M-am gandit si la Evo X dar nu imi place, la fel nici BMW.
Audi e audi, inclusiv ca pret, dar il are pe sfantul torsen intre punți si de la quattro VI baga 60% putere pe spate ceea ce e frumos la decolare.
Mazda are haldex din cate am inteles, dar vine si cu lsd pe spate insa din cate am inteles nu lasa mai mult de 50% pe spate si asta in conditii extreme.
Opel cica poate plimba inclusiv 100% pe spate la plecare si colaborează si cu suspensiile ceea ce suna bine dar... e cam rara.
As fi curios de experienta celor ce s-au dat cu astea 3 sau macar cu una din ele sa imi spuna cum stau pe șosea si care se merita mai mult.
Multumesc.
Pai din start ai plecat ciudat cu:

"neaparat cu torque vectoring".

Pai sunt doar cateva masini cu torque vectoring si la majoritatea doar pe spate.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 22:34   #4
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

Mai sunt in afara de astea (x6, land rover, juke etc) insa la astea m-am oprit eu. Restul din pacate nu ma coafeaza, chit ca sunt full time awd Chiar ma intereseaza feedback de la persoane care s-au plimbat cu ele.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 12:58   #5
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

La ce ai zis tu clar audi a4 2.0T quattro 211hp , depinde si cati bani ai .
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 13:44   #6
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

15-16k. Urmăresc si transmisie automata.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 21:29   #7
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: alegere awd sosea: quattro vs mazda ats vs opel 4x4

Mergi pe audi quattro ...si poate gasesti si un model cu DSG de care nu vei fii dezamagit ! Eu personal daca ar fi sa caut un all rounder m as uita la A4 quattro , a4 allroad , a6 allroad , skoda octavia scout.
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -