Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Care este alegerea cea mai potrivita ?
DACIA Sport 7 17.50%
DACIA SuperNova 10 25.00%
BMW E21 23 57.50%
Voters: 40. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-13, 17:32   #46
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Imi place ca s-a apucat lumea sa caute date despre Daciile de alta data.
Liberta de care povestesc, era o Liberta normala, nu in doua usi sau alte aberatii. Era rosie pentru curiosi. O pilota Ludovic Balint. Avea si ceva dungi albe masina .....
Si Dacia lui Grigoras nu era 4x4.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 22:55   #47
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

- Topic praf
- Idei praf
- Vise praf
- Initiatorul topicului praf [ in gandire + 2 usere care vorbesc intre ele, wtf? ]
- Vointa PULBERE !

Folie si xenoane? Felicitari.. faci parte din categoria cocalarilor terminati de viata unde doar imaginea conteaza?

Tu crezi ca restaurarea unei masini te va costa mai putin ca achizitionarea uneia noi? te inseli ! Cu cat e mai veche masina.. cu atat mai multe batai de cap o sa ai ! Nu mai visa "avioane".. stiu ca e de vina NFS ul .. dar da o dracului de treaba ! Mai esti si nesimtit pe deasupra fata de unii useri care au incercat sa iti dea un sfat din propriile lor experiente cu asa ceva ! Ramai la scutere si gata ! Eu personal sunt satul de "soferi" de genul tau !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 23:15   #48
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
- Topic praf
- Idei praf
- Vise praf
- Initiatorul topicului praf [ in gandire + 2 usere care vorbesc intre ele, wtf? ]
- Vointa PULBERE !

Folie si xenoane? Felicitari.. faci parte din categoria cocalarilor terminati de viata unde doar imaginea conteaza?

Tu crezi ca restaurarea unei masini te va costa mai putin ca achizitionarea uneia noi? te inseli ! Cu cat e mai veche masina.. cu atat mai multe batai de cap o sa ai ! Nu mai visa "avioane".. stiu ca e de vina NFS ul .. dar da o dracului de treaba ! Mai esti si nesimtit pe deasupra fata de unii useri care au incercat sa iti dea un sfat din propriile lor experiente cu asa ceva ! Ramai la scutere si gata ! Eu personal sunt satul de "soferi" de genul tau !
Punctul pe "I"....TOPIC CLOSED ))
onucku is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 23:43   #49
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

cand vad ce pretentii ai ma ia capatana. se vede treaba ca ai nevoie sa fi bagat in seama de tot faci posturi si topicuri cu sondaje de opinie despre masina ideala.sincer,oricare masina din astea enumerate de tine ti-ai lua-o nu cred ca esti in stare sa o pui pe linia de plutire dar sa o mai faci si sa zboare cum visezi tu.
fratilor,si eu am avut 20 de ani dar parca aveam alta gandire referitoare la masini nu prostii de-astea cu sute de cai,modificari si alte nebunii.tu vrei proiect de restaurare.... pai tu sti ce inseamna restaurare? habar nu ai. eu am e21 in reparatii,reconditionare, de 3 ani si nici acum nu e gata 100%.habar nu ai cate chitibusuri sunt de refacut la o masina,lucruri care necesita bani,bani multi.nici nu vreau sa ma gandesc cati bani am bagat in el pana acum si probabil o sa mai bag.si nu vreau sa o fac cu motoare de avion si alte nebunii,doar originala.
sfatul meu ar fi mai intai sa iti iei o masina gen opel corsa sau ceva micutz si sa te plimbi prin oras zi de zi cand e traficul mai aglomerat ,seara cand ies toti impresarii cu masini puternice ca sa vezi si tu ce inseamna sa conduci o masina,care sunt pericolele in trafic, cum merg unii fara sa ii intereseze de ceilalti participanti la trafic ,fara sa respecte regulile de circulatie,doar pe premiza ca au masini puternice si se baga repede.gandirea asta de k k t o au si multi de pe acest forum care au masini puternice si sunt pr..sti ca noaptea,habar nu au pe ce planeta sunt.ar trebui sa te intrebi si tu si ceilalti zmei care se vad mari piloti daca chiar esti un sofer asa de bun de iti trebuie o putere asa de mare pe masina . condusul unei masini nu se rezuma numai la acceleratie si frana ca in jocurile video,vorba celui care a scris mai devreme,iesi pe strada si in incercarea ta de a iesi in evidenta cu masina ,omori oameni nevinovati si atunci e nasol.
m-am saturat sa vad topicuri zi de zi cu astfel de tampenii .... ce masina sa imi iau , de tocat sau de tuns? albastra sau neagra?
o masina cu 100cp e mai mult decat suficient pentru orice sofer si aici ma refer pentru mersul de zi cu zi pe drumuri publice. iti doresc sanatate si multa minte,vad ca ai nevoie si sa nu te superi pentru ce ti-am scris , e un forum public si cateodata o critica prinde bine si pe mine m-au criticat destui si nu m-am suparat,ba chiar i-am ascultat daca a fost de bine.
daman is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 03:25   #50
pleskn

Stock
 
pleskn's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

N-am somn (ca doar e vara... si mai e si melodie despre asta, ca sa vezi) si citeam topicuri la intamplare, dar asta m-a prins si m-a facut sa stau un ceas pe site-ul astora de la RAR.
Din cate am inteles din topic, se vrea modificarea tractiunii (?!?) la o dacie sau ceva de genul.. De la RNTR-1 pana la RNTR-9, am inteles asta: modificarea masinii se face de un service autorizat. Si doh!, ma gandesc si eu ca prostu' ca si folia e "omologata", adica nu ti-o cumperi tu cu stampila OMOLOGAT RAR si ti-o lipesti in spatele blocului... deci cu atat mai mult la modificari esentiale. Totusi, sa zicem ca faci modificarea asta in spatele blocului, tu personal care nu ai experienta, sa zicem ca dai spaga la RAR si nu se uita la cine a modificat, dar de verificat ti-o verifica. Oare care sunt sansele ca ceva sa nu mearga bine cand ii da "blana"? Eu cand imi echilibram rotile la bicicleta si mai greseam o spita imi batea in sabot, imi inchipui ca la rotatiile si cuplul unui motor de 500 CP (tu ai zis ca INCEPI cu 150, s-a mai pomenit 200, apoi ai zis ceva de 500, voi folosi 500 de acu) marja de eroare este foarte mica... anyway, mie mi se pare riscant.

Si mi se pare riscanta combinatia: sasiu/caroserie de Dacie + tractiune spate + motor de 500 CP. Nu riscanta, cred ca e o aberatie. Si explic: o masina cu tractiune spate are tendinte supraviratorii (oversteer, pt cei care au fost in concediu prin cluburile si "plajile" din vest si au uitat in mod subit limba romana); la masinile usoare si cu o astfel de putere, comportamentul de AUTOMOBIL si nu vultur (ala care zbura unde voia p**a lui) e dat de o adunatura de bagatele - distributia greutatii, suspensii, frane, roti etc etc; pe o Dacie 1300, pui motorul de 500 in fata - care imagineaza-ti cu cat o sa fie mai greu decat cel original (daca pui motor aspirat o sa cantareasca ala mai mult decat masina - care are 900kg, deci cred ca te gandesti la turbo), spatele il ingreunezi intr-o prea mica masura cu distributia.... acum hai sa ne gandim cum o sa faca masina in curbe. A, da, faci tuning complet si schimbi tot la ea, totul sa fie nou, performant, cu exceptia sasiului si a caroseriei. Dar, ce faci cu sasiul si caroseria, ca ele nu rezista motorului, puterii, cuplului? Parca masina asta are 30 de ani..
Ca s-o scurtez ca m-a prins somnul, ca sa iasa proiectul asta ok dpdv tehnic ai nevoie de cel putin 20.000 de euro. Cauta pe net "Dacia 1300 MC 6 by Cipriany" si fa-o cam asa. Orice suma mai mica investita te face proprietarul unui kitsch. Mare kitsch. Sau, pur si simplu reconditionezi masina cu bani mai putini, ii pui un motor de bun simt intre 100 si 125 cai si te dai cu ea pe strazile patriei la fel ca cea de 500, ba chiar mai bine.

O lungesc cu BMW-ul. Imediat ma duc la culcare.
Reconditionare + tunning = SCUMP. Reconditionare = si MAI scump (nu e regula, dar sunt multe sanse ca niste praguri originale sa fie - din cauza raritatii, dar nu numai - mult mai scumpe decat kit de tuning).
Anywho, doar ca exemplificare, masina mea preferata veche de la BMW e 3.0 CS (CSi, CSL) cod e9. Un exemplar reconditionat complet de showroom costa peste 40.000 de euro. Nu gasesti la noi in tara, ca noi suntem cunoscatori si stim ca nu ne trebuie... E de prin '73, are 200 cai (varianta mai sport, care are chiar 5 viteze la facalet). Nici macar una nu e tunata - din cele gasite la vanzare. Oare de ce? Sa fie faptul ca astia dinspre ocean is mai inculti si necivilizati si nu au auzit de tuning? Sau ideea de masina (de acum devenita) clasica nu merge cu eleroane, "genti" cu spinner, folii, angel eyes etc..?
Deci, dupa mine, atat Dacia aia, cat si BMW-ul se preteaza unei reconditionari, tuningul fiind deja rasuflat pentru niste masini atat de vechi (aaa, daca faci Dacia aia ca in proiectul lui Cipriany, da, imi place, dar aia deja e ramasa Dacie in proportie de 10%).
Ai 10.000 EUR? I-ati o Fiesta ST de 6000 (sh), de restul ii faci tuning cum vrei tu si iti mai raman si bani de o tura de oras in viteza.

OFF (de parca pana acum am vorbit la obiect): ii inteleg pe cei suparati de atitudinea "calc omul pe raspunderea mea", dar ii linistesc eu, e doar putin teribilism specific varstei care o sa treaca fie in cativa ani, fie la primul accident pe propria raspundere (iar tinereii nu isi mai permit sa fie teribilisti la racoare, pentru ca ii dor oasele... de la umezeala).

ON: supernova, pt ca e cea mai urata si o sa iti dai seama mai din timp ca arunci banii pe fereastra si poate ai noroc si iti mai raman de Fiesta ST.

Last edited by pleskn; 09-08-13 at 03:34.
pleskn is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 09:49   #51
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

@pleskn
Tu chiar crezi ca cineva normal si intreg la cap ar pune 500 de cai pe un sasiu de Dacie de 40 de ani?
Ca sa o treci de 300, din masina o sa ramana decat caroseria....si ce ti se pare asa wow de facut o masina cu rwd ce din fabrica a iesit cu fwd?
Va e frica pt ca nu se incerca, si daca nu se incearca..automat nu o sa fie privita cu ochi buni.
In Romania e aproape imposibil de facut asa ceva....deoarece mecanicii capabili de acest lucru cat si atelierele le poti numara pe degete...Daca vrei sa o faci cap coada...strangi 60-70 k si o duci in state....acolo se pune rwd si la mixer.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 11:17   #52
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Sincer nimeni nu contesta ceea ce ai zis tu dar aici ne referim strict la bugetul omului si visele pe care le are! In primul rand nu ai unde in romania si nimeni nu a zis ca nu este posibil doar ca nu gasesti oameni si utilaje care sa faca ceea ce trebuie in Romania . Si in State sunt putine ateliere unde se mai fac modificari la masinile old school (cam din 2009 multe au disparut odata cu criza economica) Deci daca vrei intradevar ceva super duper uber misto te duci frumos la RAR ,il rogi pe unul din inginerii de acolo sa iti faca un proiect daca are chef si daca ii cotizezi cat trebuie si faci totul dupa un proiect sub atenta supraveghere a unui inginer RAR.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 12:38   #53
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Oricum, daca vrei sa treci rar-ul cu o masina modificata serios mai bine te spanzuri.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 12:58   #54
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Oricum, daca vrei sa treci rar-ul cu o masina modificata serios mai bine te spanzuri.

Asta pentru ca nu multi sunt dispusi sa dea 1500 de euro aprox pentru omologarea dinamica ! de aia !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 13:32   #55
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Imi place ca s-a apucat lumea sa caute date despre Daciile de alta data.
Liberta de care povestesc, era o Liberta normala, nu in doua usi sau alte aberatii. Era rosie pentru curiosi. O pilota Ludovic Balint. Avea si ceva dungi albe masina .....
Si Dacia lui Grigoras nu era 4x4.
Cumva asta?! https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Daca toti ai informatii concrete, de ce nu le spui?! Personal sunt foarte curios de Liberta, mai ales 4*4 ...

Din ce am discutat cu cei care chiar stiu despre Liberta si care au si alergat pe ele, nimeni n-a spus absolut nimic ca a existat Liberta 4*4!

Si ca sa dau un exemplu de o persoana cu care am discutat, pe care o cunosteti toti, este Titi Aur, pun si un link ca sa nu se spuna ca aberez https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

P.s. sunt satul de oamenii care spun ca stiu ceva si defapt nu stiu nimic
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 13:52   #56
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

De la serv nu pot intra pe facebook si acasa cand ajung numai pe net nu stau.
Legat de Liberta respectiva : cauta in topicul Cand au inceput circuitele/raliurile in Romania si o sa regasesti poza respectiva, preluata din revista Autoturism (nr de la inceputul anilor 90). Pilotul si copilotul stau cu fundul pe capota (asta ca sa vezi ca mai stiu cate ceva).
Daca te interesa atat de mult masina respectiva, puteai sa imi scrii pe PM si imi luam eu juma de ora din viata ca sa iti caut informatii (eu le-am citit mai demult) despre iubita la Liberta 4x4 (rosie, jante de Aro 10, dungi albe si pilotii in combinezon rosu - ma jur ca nu am poza in fata, dar o am in cap).
Mai vrei ? ... costa Revistele mele Autoturism (colectie aproape completa) sunt cam la 1700km de mine.
Informatiile de care spui sunt de mult postate si raspostate, dar trebuie cautate.
Si eu sunt satul de 'cei multi' care vor 'mur' in gura'
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 15:18   #57
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
De la serv nu pot intra pe facebook si acasa cand ajung numai pe net nu stau.
Legat de Liberta respectiva : cauta in topicul Cand au inceput circuitele/raliurile in Romania si o sa regasesti poza respectiva, preluata din revista Autoturism (nr de la inceputul anilor 90). Pilotul si copilotul stau cu fundul pe capota (asta ca sa vezi ca mai stiu cate ceva).
Daca te interesa atat de mult masina respectiva, puteai sa imi scrii pe PM si imi luam eu juma de ora din viata ca sa iti caut informatii (eu le-am citit mai demult) despre iubita la Liberta 4x4 (rosie, jante de Aro 10, dungi albe si pilotii in combinezon rosu - ma jur ca nu am poza in fata, dar o am in cap).
Mai vrei ? ... costa Revistele mele Autoturism (colectie aproape completa) sunt cam la 1700km de mine.
Informatiile de care spui sunt de mult postate si raspostate, dar trebuie cautate.
Si eu sunt satul de 'cei multi' care vor 'mur' in gura'
Ti-am raspuns pe privat.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 15:47   #58
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Quote:
Originally Posted by pleskn View Post
N-am somn (ca doar e vara... si mai e si melodie despre asta, ca sa vezi) si citeam topicuri la intamplare, dar asta m-a prins si m-a facut sa stau un ceas pe site-ul astora de la RAR.
Din cate am inteles din topic, se vrea modificarea tractiunii (?!?) la o dacie sau ceva de genul.. De la RNTR-1 pana la RNTR-9, am inteles asta: modificarea masinii se face de un service autorizat. Si doh!, ma gandesc si eu ca prostu' ca si folia e "omologata", adica nu ti-o cumperi tu cu stampila OMOLOGAT RAR si ti-o lipesti in spatele blocului... deci cu atat mai mult la modificari esentiale. Totusi, sa zicem ca faci modificarea asta in spatele blocului, tu personal care nu ai experienta, sa zicem ca dai spaga la RAR si nu se uita la cine a modificat, dar de verificat ti-o verifica. Oare care sunt sansele ca ceva sa nu mearga bine cand ii da "blana"? Eu cand imi echilibram rotile la bicicleta si mai greseam o spita imi batea in sabot, imi inchipui ca la rotatiile si cuplul unui motor de 500 CP (tu ai zis ca INCEPI cu 150, s-a mai pomenit 200, apoi ai zis ceva de 500, voi folosi 500 de acu) marja de eroare este foarte mica... anyway, mie mi se pare riscant.

Si mi se pare riscanta combinatia: sasiu/caroserie de Dacie + tractiune spate + motor de 500 CP. Nu riscanta, cred ca e o aberatie. Si explic: o masina cu tractiune spate are tendinte supraviratorii (oversteer, pt cei care au fost in concediu prin cluburile si "plajile" din vest si au uitat in mod subit limba romana); la masinile usoare si cu o astfel de putere, comportamentul de AUTOMOBIL si nu vultur (ala care zbura unde voia p**a lui) e dat de o adunatura de bagatele - distributia greutatii, suspensii, frane, roti etc etc; pe o Dacie 1300, pui motorul de 500 in fata - care imagineaza-ti cu cat o sa fie mai greu decat cel original (daca pui motor aspirat o sa cantareasca ala mai mult decat masina - care are 900kg, deci cred ca te gandesti la turbo), spatele il ingreunezi intr-o prea mica masura cu distributia.... acum hai sa ne gandim cum o sa faca masina in curbe. A, da, faci tuning complet si schimbi tot la ea, totul sa fie nou, performant, cu exceptia sasiului si a caroseriei. Dar, ce faci cu sasiul si caroseria, ca ele nu rezista motorului, puterii, cuplului? Parca masina asta are 30 de ani..
Ca s-o scurtez ca m-a prins somnul, ca sa iasa proiectul asta ok dpdv tehnic ai nevoie de cel putin 20.000 de euro. Cauta pe net "Dacia 1300 MC 6 by Cipriany" si fa-o cam asa. Orice suma mai mica investita te face proprietarul unui kitsch. Mare kitsch. Sau, pur si simplu reconditionezi masina cu bani mai putini, ii pui un motor de bun simt intre 100 si 125 cai si te dai cu ea pe strazile patriei la fel ca cea de 500, ba chiar mai bine.

O lungesc cu BMW-ul. Imediat ma duc la culcare.
Reconditionare + tunning = SCUMP. Reconditionare = si MAI scump (nu e regula, dar sunt multe sanse ca niste praguri originale sa fie - din cauza raritatii, dar nu numai - mult mai scumpe decat kit de tuning).
Anywho, doar ca exemplificare, masina mea preferata veche de la BMW e 3.0 CS (CSi, CSL) cod e9. Un exemplar reconditionat complet de showroom costa peste 40.000 de euro. Nu gasesti la noi in tara, ca noi suntem cunoscatori si stim ca nu ne trebuie... E de prin '73, are 200 cai (varianta mai sport, care are chiar 5 viteze la facalet). Nici macar una nu e tunata - din cele gasite la vanzare. Oare de ce? Sa fie faptul ca astia dinspre ocean is mai inculti si necivilizati si nu au auzit de tuning? Sau ideea de masina (de acum devenita) clasica nu merge cu eleroane, "genti" cu spinner, folii, angel eyes etc..?
Deci, dupa mine, atat Dacia aia, cat si BMW-ul se preteaza unei reconditionari, tuningul fiind deja rasuflat pentru niste masini atat de vechi (aaa, daca faci Dacia aia ca in proiectul lui Cipriany, da, imi place, dar aia deja e ramasa Dacie in proportie de 10%).
Ai 10.000 EUR? I-ati o Fiesta ST de 6000 (sh), de restul ii faci tuning cum vrei tu si iti mai raman si bani de o tura de oras in viteza.

OFF (de parca pana acum am vorbit la obiect): ii inteleg pe cei suparati de atitudinea "calc omul pe raspunderea mea", dar ii linistesc eu, e doar putin teribilism specific varstei care o sa treaca fie in cativa ani, fie la primul accident pe propria raspundere (iar tinereii nu isi mai permit sa fie teribilisti la racoare, pentru ca ii dor oasele... de la umezeala).

ON: supernova, pt ca e cea mai urata si o sa iti dai seama mai din timp ca arunci banii pe fereastra si poate ai noroc si iti mai raman de Fiesta ST.
dintre toti pe tine te apreciez cel mai mult ai fost capabil si ai avut rabdare sa explici totul de la A la Z fara jigniri si fara ironii ! Bv !

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Asta pentru ca nu multi sunt dispusi sa dea 1500 de euro aprox pentru omologarea dinamica ! de aia !
cat despre tine prietene esti un mare c**** inlocuiesti tu steleutele cu ce vrei ! Atat ai invatat in viata sa jignesti si sa faci misto de altii ! Esti smecher am inteles insa ma scutesti ? uite daca vrei chiar te rog sa ma scutesti ! Ideea cu foliile xenonu si ce era mai sus am spuso pe ton ironic pacat ca "ai acordat prea multa atentie " ca sa iti dai seama de asta ! Multii folosesc termenul de cocalar fara a sti ce inseamna el la baza asa ca n-am cuvinte pentru tine ) P.S: Sper ca te-ai racorit bine atunci cand ai fost putin mai mult c**** si ai inceput sa ma jignesti iti spun sincer din suflet ca nu m-ai miscat nici 1 mm !

Ma rog de moderatori sa inchida topicul asta de ceva vreme , dar vad ca si ei ca si mine se distreaza copios !
shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 16:57   #59
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Ca si fapt divers domnu intelectual: Cocalar ca si baza din cate tin minte de la unele cunostinte care sunt RRomi este termenul atribuit celor din clanul cocalarilor ,RRomii fiind impartiti in mai multe clanuri(Slatari,Ursari,Caldarari etc)
Lumea nu Iti vrea raul dar nu te mai da atat de inteligent si intepat de abia l-am potolit recent pe unul Aditza care se dadea mare ca face din dacie avion si nu avea permis!
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 19:36   #60
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: DACIA SPORT vs E21 vs Super nova !

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Deci daca vrei intradevar ceva super duper uber misto te duci frumos la RAR ,il rogi pe unul din inginerii de acolo sa iti faca un proiect daca are chef
Hai ca ai spus-o Pai la RAR e ca la vama se intra numai pe pile. Mai rar sa gasesti la RAR un om capabil care sa fie in stare de proiecte complexe. Multi de pe acolo sunt prosti de bubuie gen ingineri de textile, drumuri, hidro....Numai la mine stiu vreo 2 de genul.

Last edited by lord_wader; 09-08-13 at 19:40.
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -