Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-13, 17:51   #16
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD

Stefane, vezi ca unii, mai fraieri ca noi, deja compara Skoda cu Mercedes...
https://www.youtube.com/watch?v=4SQbY...layer_embedded
Referitor la legendara fiabilitate a japonezelor, mentionez ca am avut in familie o mazda 3 sedan, pe benzina nu diesel, achizitionata de noua din Ro, iar probleme au fost de la aproximativ 20000k - suspensia scotea zgomote deranjante la trecerea peste limitatoarele de viteza. In service de la degresat bucsi, bascula au ajuns la schimbat flanse...si tot degeaba. Poate am fost noi ghinionisti, cine stie.
Mazda 6 diesel a avut un coleg de la munca, iar la aproximativ 90000 k l a lasat pompa de injectie in concediu prin Budapesta, luata tot la o km de aici. Eu am dat 2 exemple negative, dar nu inseamna ca este o masina rea si la altele nu se poate intampla sa cedeze ceva indiferent de marca. Diferenta intre cele 2 exista dar nu la nivelul la care ai tu impresia, iar low cost ma indoiesc sa fie...poate era low cost cand utiliza tehnologii invechite gen platforma golf V pe Octavia 2 sau de golf IV pe Tour, dar acum cand au platforma de la Golf 7, de la noul A3 vrei sa spui ca nu se ridica la nivelul mazdei?
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 20:09   #17
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD

Revin si eu cu un vot pentru octavia 2 ... iata si argumentele :

- Piese la masina asta o sa gasesti mereu in functie de buzunarul tau
- Piese si accesorii tuning gasesti mult mai usor si mult mai ieftine spre deosebire de mazda
- Skoda are o dinamica mai buna si mai eficienta .. chiar si incarcata la maxim... masina aia nu iti va da emotii pe drum !
- Suspensia skodei poate fi interschimbabila de pe orice alt model de octavia , sport , confort , pachet drumuri grele.
- Skoda octavia e o masina ce ofera confortul , dinamica , spatiul , dotarile unei masini de clasa medie cu pretul intretinerii/repararii unei masini de clasa compacta

Mecanica de mazda 6 = mecanica de ford [ need i say more? ]...

- In octavia nu am senzatia aia de claustrofobie care o aveam in mazda 6

- Mazda are suspensia prea moale iar directia nu e asa precisa ca la o octavia !

La mazda singurele lucruri care mi au placut la ea au fost : sistemul audio [ bose parca , dar si ala e optional ] si partea frontala. Spatele e de rahat cu acele stopuri tip "lexus style" ca sa nu mai zic ca nici nu ai posibilitatea sa le schimbi cu altele mai dragute ! dar e doar chestie de gusturi aici !

Cineva spunea ca mazda e in segmentul premium?))))) as vrea sa o vad si pe asta ! decat mazda 6 ... mai bine imi iau honda accord sau un lexus is220d [ alea masini din segmentul premium ] nu "gluma" aia de mazda cu mecanica de ford si pretentii de premium .
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 15:42   #18
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Mecanica de mazda 6 = mecanica de ford [ need i say more? ]...

- In octavia nu am senzatia aia de claustrofobie care o aveam in mazda 6

- Mazda are suspensia prea moale iar directia nu e asa precisa ca la o octavia !

La mazda singurele lucruri care mi au placut la ea au fost : sistemul audio [ bose parca , dar si ala e optional ] si partea frontala. Spatele e de rahat cu acele stopuri tip "lexus style" ca sa nu mai zic ca nici nu ai posibilitatea sa le schimbi cu altele mai dragute ! dar e doar chestie de gusturi aici !

Cineva spunea ca mazda e in segmentul premium?))))) as vrea sa o vad si pe asta ! decat mazda 6 ... mai bine imi iau honda accord sau un lexus is220d [ alea masini din segmentul premium ] nu "gluma" aia de mazda cu mecanica de ford si pretentii de premium .
parerea ta, eu consider gluma comparatia cu skoda. si jaguarul a avut pana de curand mecanica de ford, la fel si volvo. totusi intre mazda si ford exista niste diferente destul de mari.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 16:13   #19
exilon

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD

Quote:
Originally Posted by xkluesive View Post
Salutare , m-am hotarat sa imi cumpar o masina , oscilez intre Skoda Octavia generatia 2 de prin 2004 si mazda 6 tot de prin 2004 ambele diesel, puteti sa imi spuneti mai multe despre ele, ma intereseaza mai mult costuri de intretinere dar si principalele probleme care pot aparea pentru ambele modele ???
Eu as alege Mazda E ceva mai special,la intretinere diferente mari nu sunt...
exilon is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 19:04   #20
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Skoda Octavia II 1.9 Tdi (2.0 Tdi) sau Mazda 6 2CD

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
parerea ta, eu consider gluma comparatia cu skoda. si jaguarul a avut pana de curand mecanica de ford, la fel si volvo. totusi intre mazda si ford exista niste diferente destul de mari.
De la jaguar doar x-type e bazat pe ford [ vechea generatie de mondeo ]... iar volvo s-au stricat si ei la s40 si v50 [ tot mecanica ford ] , mazda ca sa intre pe piata europeana cu 6 si diesel au apelat la grupuri motopropulsoare de ford.

Repet steffan ... vorbim strict de mazda 6 modelul 2005 ... nu asta nou care e alta mancare de peste !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -