Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-13, 13:16   #1
cemepe

Stage 2
 
cemepe's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 26
Exclamation BMW 530d - am nevoie urgent de o parere

Salut,

Azi trebuie sa fac un drum pana la Bucuresti sa vad o masina si am discutat cu proprietarul sa-i ofer un avans prin notar.

Vanzatorul nu este in cartea de identitate dar are contract de vanzare cumparare cu proprietarul din carte a masiniii si afirma ca nu s-a recuperat taxa.

As dori sa cumpar si sa trec masina pe numele meu dar sunt foarte speriat de faptul ca ar putea avea taxa recuperata.

Si as mai dori sa stiu daca eu pot trece masina pe numele meu avand contract de vanzare - cumparare cu baiatul asta si nu cu proprietarul din carte.

Multumesc frumos si astept un raspuns cat mai urgent cu o parere sau o sugestie.
cemepe is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 14:08   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: BMW 530d - am nevoie urgent de o parere

Quote:
Originally Posted by cemepe View Post
Salut,

Azi trebuie sa fac un drum pana la Bucuresti sa vad o masina si am discutat cu proprietarul sa-i ofer un avans prin notar.

Vanzatorul nu este in cartea de identitate dar are contract de vanzare cumparare cu proprietarul din carte a masiniii si afirma ca nu s-a recuperat taxa.

As dori sa cumpar si sa trec masina pe numele meu dar sunt foarte speriat de faptul ca ar putea avea taxa recuperata.

Si as mai dori sa stiu daca eu pot trece masina pe numele meu avand contract de vanzare - cumparare cu baiatul asta si nu cu proprietarul din carte.

Multumesc frumos si astept un raspuns cat mai urgent cu o parere sau o sugestie.
Nu,nu da nici un avans. Te prinde cu banii la el,si pe urma esti obligat sa o iei..chiar daca el o omoara intre timp .
Poti sa o treci pe numele tau,dar de unde stii ca nu s a recuperat taxa? stii cat e taxa la un 3.0d ?cam 2-3000euro.
Parerea mea :Nu o cumpara daca nu rezolvi cu adeverinta anaf. Nu ai nici o garantie ca fostul prop iti v a dat adeverinta..poate a recuperat taxa intre timp...sau nu vrea sa o dea.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 14:15   #3
cemepe

Stage 2
 
cemepe's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 26
Default Re: BMW 530d - am nevoie urgent de o parere

Mersi de sfat Budy!

Omul zice ca taxa nu a fost recuperata si ca are toate actele doar trebuie sa se duca cu ele sa treaca masina pe numele lui, inclusiv adeverinta de la anaf.

Acum m-ai panicat cu avansul si cu obligarea de cumparare. Cam ai dreptate. Daca o rupe in doua pana ma prezint eu cu cealalta suma...

Deci cum o dau, nu e bine si nu prea e in avantajul meu. Deci ar cam trebui sa renunt la masina asta, nu ?

Mersi!
cemepe is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 14:25   #4
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: BMW 530d - am nevoie urgent de o parere

Quote:
Originally Posted by cemepe View Post
Mersi de sfat Budy!

Omul zice ca taxa nu a fost recuperata si ca are toate actele doar trebuie sa se duca cu ele sa treaca masina pe numele lui, inclusiv adeverinta de la anaf.

Acum m-ai panicat cu avansul si cu obligarea de cumparare. Cam ai dreptate. Daca o rupe in doua pana ma prezint eu cu cealalta suma...

Deci cum o dau, nu e bine si nu prea e in avantajul meu. Deci ar cam trebui sa renunt la masina asta, nu ?

Mersi!
Da,renunta la ea !
Crede-ma...asa am facut si eu..am dat avans pt o masina..si cand m am dus peste 2 saptamani sa iau masina...avea gumele praf...si nu mai tragea ca inainte, a omoarat-o intre timp.Ce puteam sa fac? Daca renuntam la ea..pierdeam avansul...am fost obligat sa o iau.Am facut o prostie maxima cu avansul.
Sfatul meu... asteapta pana faci rost de banii care ai nevoie pt masina care ti o doresti..si cand ii ai..te poti duce ...e altfel cand ai banii in mana..poti sa negociezi...e la mana ta vanzatorul. Asa daca tu ii dai avans lu asta..te are la mana..si nu ai rezolvat nimic. Bafta
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 19:08   #5
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: BMW 530d - am nevoie urgent de o parere

Fara dovada de la anaf ! fara contract de vanzare cumparare de la proprietar si fara certificatul de autenticitate si fiscal nu da un leu nici macar avans pana nu ai hartiile astea de la propietarul din carte , nu vei putea sa iti treci masina pe numele tau ! Mie imi miroase a manevra de samsar
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -