Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-13, 14:20   #31
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: ce masina sa imi iau

Cred ca este cazul sa incetati nici unul dintre voi nu pare mai destept sau intreg mintal....deoarece faceti comentarii aiurea sau cel putin 80% din cuvinte sunt spuse degeaba si poate chiar in lauda.
Ok scz de off.
In legatura cu masina sa te gandesti foarte bine pentru ca la 3000-4000 de euro nu gasesti un bmw peste 2001 foarte ok,posibil sa fie nevoie sa bagi inca o suma amre doar ca sa o faci sa te simti in siguranta si sa poti conta pe masina.(sa pelci la orice ora pe distanta ceva mai mare).
Am auzit ca se cam plange lumea de bratele de pe fata la bmw, Sincer eu prefer o masina ceva mai noua in acesti bani sau daca nu macar o masina intro stare cat de cat buna si ingrijita. P.S depinde la ce folosesti masina,
Frod Fiesta, seat leon,golf 4, opel astra, skoda fabia si etc..lista poate continua.
Eu iti urez bafta la achizitionare si sa iti faci o balanta intre:
- cum te simti la volan
- consum cat si pretul pieselor
- ce piese este posibil sa cumperi ca sa fie ok masina
- taxele
ordinea asta o poti face cum vrei tu!
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 14:42   #32
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: ce masina sa imi iau

Propun sa facem un topic unde sa postam toti poze in care suntem langa utilaje scumpe .
Am si eu cand conduceam combina Claas, niste cap tractoare , etc.
E irecuperabil forumul asta , jur. De 10 ani incoace nimic nu s-a schimbat. Dar parca atunci nu erau atatea suferinte .
Ca sa fiu ontopic, eu unul as alege ceva marca low-cost an fabricatie mai nou , decat marca premium , mai veche.
Si aia cu Renaultul lovit din spate care se face acordeaon e usor logic, dar nu tine de faptul ca are sau nu are "armatura" in bara spate.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:25   #33
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
Te plimbi prin Africa cumva cu Opelul (DE 125 DE CAI DIESEL !!!!!) de intoarce lumea capul dupa ea? De curiozitate...intreb.
Nu te inteleg pe cuvantul meu...vad ca peste tot postezi si te dai atotstiutor. Care este rostul in a suferi cu ce masini ai condus tu daca nu era a ta. Si cu pozele astea sincer mi se pare penibil crezi ca ai dovedit ceva? Daca cu adevarat era ceva de tine nu iti dadeai cu caramida in piept si ramaneai frumos in anonimat. Ce pot sa zic, ne-ai aratat tu noua...
Fara suparare dar nu este topic unde sa nu apari tu si sa ne spui cum ai vazut tu X si Y si sa incepi sa aberezi....
arata-mi si mie dovada unde am aberat.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:33   #34
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Propun sa facem un topic unde sa postam toti poze in care suntem langa utilaje scumpe .
Am si eu cand conduceam combina Claas, niste cap tractoare , etc.
E irecuperabil forumul asta , jur. De 10 ani incoace nimic nu s-a schimbat. Dar parca atunci nu erau atatea suferinte .
Ca sa fiu ontopic, eu unul as alege ceva marca low-cost an fabricatie mai nou , decat marca premium , mai veche.
Si aia cu Renaultul lovit din spate care se face acordeaon e usor logic, dar nu tine de faptul ca are sau nu are "armatura" in bara spate.
ai habar ce inseamna armatura aia spate si la ce foloseste ea??????
te intreb ca eu sunt mai prost si nu stiu,postati toti pe aici dar habar nu aveti la ce folosesc anumite piese la o masina.....
am avut lovitura in spate la un peugeot 307 coupe,cu armatura de FIER,a intrat un audi A5 in mine si nu a avut nimic masina ma refer la hayon,aripi si panou spate.....de ce???pentru ca a avut armatura,armatura de fier,panoul nici nu a fost atins.....si A5-UL praf.....mie mi-a spart bara si stopurile...

pe cuvantul meu daca nu ma minunez zilnic de ce scoate-ti din voi
nu am nimic personal cu nimeni,cu tine nici atat....dar cand vad ca tu unul spui ca nu are nici o legatura ca are sau nu armatura spate.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:34   #35
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
arata-mi si mie dovada unde am aberat.....
Alex inceteaza si tu....Adica nu stiu treaba ta..

De aberatii se referea la postu tau unde zici ca intoarce lumea capul dupa opelu tau...In ziua de azi avem masini o droaie si foarte frumoase dar intoarce lumea capu dupa un opel/bmw/audi doar daca faci accident sua calci pe cineva, in rest dupa o masina stoc nu prea se intampla nimic
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 15:46   #36
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Alex inceteaza si tu....Adica nu stiu treaba ta..

De aberatii se referea la postu tau unde zici ca intoarce lumea capul dupa opelu tau...In ziua de azi avem masini o droaie si foarte frumoase dar intoarce lumea capu dupa un opel/bmw/audi doar daca faci accident sua calci pe cineva, in rest dupa o masina stoc nu prea se intampla nimic
era la misto stai linistit, ma distrez cand vad atata frustrare pe acest topic,nu se mai poate discuta,toata lumea se ataca,numai ingineri cu diplome pe aici.....nu mai poti sa dai un sfat cuiva ca esti atacat...vorbeam aseara cu cei doi prieteni care au e46 2.0 diesel si radeau cand le aratam discutia pe de acest topic....

radeau ca in 2013 lumea inca nu si-a dat seama ca,consumul aratat de B.C nu este acelasi cu realitatea.....
avea consum la masina pe bord 8.5 si real 10.....
nu sunt genul laudaros,nici nu am cu ce sa ma laud,nu am masinii de 100.000 euro,dar mi-au trecut multe prin mana si nu conteaza ca erau ale mele sau nu....conteaza ca am condus ce altii doar viseaza si le-am condus destul de mult...

unii dintre ei s-au saturat stau si privesc discutiile si se umfla de ras,unul dintre ei care este foarte vechi se mira cum de inca ma mai bag in discutiile astea si nu m-am convins ca s-a ales praful de acest forum......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 19:15   #37
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: ce masina sa imi iau

Pai tu te lauzi catre anaconda ca vai domne tu n-ai condus ce masini am condus eu....
El iti spune niste chestii dovedite si testate de zeci de ori in inginerie , si tu ii spui ca nu e adevarat ca ai intalnit tu in viata reala alta chestie...
Ceva de genu el + sute de oameni iti zic ca 2+2 = 4 si tu ii spui ca in teorie iti da 4 dar in practica "e altceva domne , nu ca pe youtube si iti da de fapt 5".
Am permis de ~ 5 ani de zile si cunosc oameni cu permis de 30 de ani si sunt praf si inferiori la orice capitol mie si la fel cunosc oameni cu 6 luni experienta de la care invat zeci de lucruri.
Citeste de mai multe ori chestia asta si poate intelegi ceva.
Quote:
Originally Posted by _anaconda
Aici discutam despre MASINI, poti sa ai 0 KM sau 10 milioane de KM, poti nici sa nu ai permis de conducere si sa studiezi ingineria.
Nu vreau sa fie cu suparare dar sa suferi ca esti posesorul unui vectra/astra sau ca ai condus sau mers intro masina de >100k euro e aiurea....
Eu unul nu as veni in viata mea sa repar o masina la unu care repara dupa ureche si nu are un punct logic de plecare. Sunt constient ca experienta ajuta si usureaza munca...dar...
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 19:57   #38
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Pai tu te lauzi catre anaconda ca vai domne tu n-ai condus ce masini am condus eu....
El iti spune niste chestii dovedite si testate de zeci de ori in inginerie , si tu ii spui ca nu e adevarat ca ai intalnit tu in viata reala alta chestie...
Ceva de genu el + sute de oameni iti zic ca 2+2 = 4 si tu ii spui ca in teorie iti da 4 dar in practica "e altceva domne , nu ca pe youtube si iti da de fapt 5".
Am permis de ~ 5 ani de zile si cunosc oameni cu permis de 30 de ani si sunt praf si inferiori la orice capitol mie si la fel cunosc oameni cu 6 luni experienta de la care invat zeci de lucruri.
Citeste de mai multe ori chestia asta si poate intelegi ceva.

Nu vreau sa fie cu suparare dar sa suferi ca esti posesorul unui vectra/astra sau ca ai condus sau mers intro masina de >100k euro e aiurea....
Eu unul nu as veni in viata mea sa repar o masina la unu care repara dupa ureche si nu are un punct logic de plecare. Sunt constient ca experienta ajuta si usureaza munca...dar...
nu sufar doar ma distram am spus-o si mai sus....
voi anumite lucruri nu o sa le intelegeti niciodata....vrei sa iti dau un exemplu cu toate ca nu o sa il intelegi nici pe asta,nu ce imi arati tu mie ca 2+2=4....
de ce sa da examen de permis teoretic si practic????.....poti sa citesti cartea aia de 200 ori sa o inveti pe de rost,atat timp cat pe strada esti praf nu ai ce cauta sa conduci.....
asa e si cu ingineria si scoliile astea...poti sa ai tu 10 facultati,degeaba daca tu imi vorbesti si imi arati lucruri din youtube,autodata,etc....
eu vorbesc cu tine despre niste lucruri pe care le-am vazut,le-am avut,le-am testat...tu imi vorbesti mie din ce vezi pe net.....acum vezi diferenta??????
nu cred.....si nici nu o sa vezi niciodata diferenta,atat timp cat ai gandirea asta si tu si celalalt......

iar vizavi de reparat masini,atat timp cat nu ai experienta si nu ai mai vazut anumite lucruri,poti sa te documentezi tu in cartile de inginerie,pe internet si oriunde vrei tu...poti sa stai cu 10 testere in mana,atat timp cat nu ai mai vazut acea problema sau nu o gandesti logic te pisi pe ea de inginerie si de orice vrei tu......acum vezi diferenta??????nu cred.....

iti mai dau un exemplu poate pe asta il intelegi,am avut acum cativa ani o alfa romeo,am avut o problema cu ea destul de delicata,incat nimeni in bucuresti la 6-7 service-uri nu i-au dat de cap nici macar inginerii de la reprezentanta,ATENTIE!!!!ERAU 2 INGINERI SCOLITI IN ITALIA,nu i-au dat de cap......stii cine i-a dat de cap????un baiat,care saracul avea si probleme locomotorii,intr-un garaj vai de mama lui,care avea doar un laptop,dar mai trecuse prin zeci de probleme asemanatoare.......rezultatul?????o luna de nervi,bani aruncati degeaba pe toti inginerii si mecanicii cu experienta si scoliti...si a rezolvat-o baietasul asta intr-o ora cu pret de nimic.....sa ii dea dumnezeu sanatate si putere de munca ca are nevoie......p-asta o intelegi???

problema e ca mi-au trecut destul de multe masini prin mana si imi permit sa vorbesc,fac destul de multi km,vad destul de multe lucruri zilnic si d-aia imi permit sa vorbesc.....fata de altii care se uita pe net sa mai vada si ei cate o masina....sau mai citesc pe net ce teste se mai fac ca sa afle si ei cate ceva despre o masina.....
acum 2 luni m-au chemat la hyundai si am avut la test-drive,absolut toate modelele noi 2013...santa fe,ix35,i30,elantra,i40 cate 2 zile fiecare....am mers cu toate si imi pot da cu parerea oricand despre asa ceva.....imi vine greu sa cred ca vreunul dintre voi a mers absolut cu toate modelele astea....daca va spun anumite lucruri despre ele o sa va contraziceti cu mine....pe ce baza????ca cititi voi pe net statistici,teste si comparatii??????nu au nici o legatura cu realitatea.....

Last edited by alex.panciu; 26-05-13 at 20:12.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 20:11   #39
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: ce masina sa imi iau

Deci din ce zici tu , rezulta ca Audi A5 nu are "armatura din fier" in bara fata. In schimb, pt ca Peugeot-ul ala are, masina ta nu a patit mai nimic. Gasesti o urma de lipsa de logica in ceea ce ai zis? Daca nu, ramai cu "experientele tale".
Faptul ca nu toti vin si claxoneaza pe forum ca au condus masini scumpe nu inseamna ca nu au facut-o .
Inca ceva, ceea ce numesti tu "armatura din fier" au toate masinile , pana si Dacia 1310 avea. Explicatia pt care masina ta nu a patit mai nimic este cu totul alta, dar te las pe tine sa o descoperi , ca eu nu sunt platit de nimeni sa explic, cu atat mai mult unuia care debordeaza de "experienta" cum esti , in timp ce noi restul vorbim din auzite. Te rog sa continui cu explicatiile coerente si bazate pe argumente de necontestat, asa cum sunt cele bazate pe nemarginita ta experienta acumulata in ani de sofat masini bestiale pe care noi restul nu am indraznit nici sa le visam.

Cat despre restul cu facultati , practica bate teoria, dar in anumite situatii poate fi alb sau negru doar, neexistand cai de mijloc. Adica anumite aspecte sunt truisme si nu sufera dezbatere.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 20:15   #40
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Deci din ce zici tu , rezulta ca Audi A5 nu are "armatura din fier" in bara fata. In schimb, pt ca Peugeot-ul ala are, masina ta nu a patit mai nimic. Gasesti o urma de lipsa de logica in ceea ce ai zis? Daca nu, ramai cu "experientele tale".
Faptul ca nu toti vin si claxoneaza pe forum ca au condus masini scumpe nu inseamna ca nu au facut-o .
Inca ceva, ceea ce numesti tu "armatura din fier" au toate masinile , pana si Dacia 1310 avea. Explicatia pt care masina ta nu a patit mai nimic este cu totul alta, dar te las pe tine sa o descoperi , ca eu nu sunt platit de nimeni sa explic, cu atat mai mult unuia care debordeaza de "experienta" cum esti , in timp ce noi restul vorbim din auzite. Te rog sa continui cu explicatiile coerente si bazate pe argumente de necontestat, asa cum sunt cele bazate pe nemarginita ta experienta acumulata in ani de sofat masini bestiale pe care noi restul nu am indraznit nici sa le visam.

Cat despre restul cu facultati , practica bate teoria, dar in anumite situatii poate fi alb sau negru doar, neexistand cai de mijloc. Adica anumite aspecte sunt truisme si nu sufera dezbatere.
NU PRIETENE NU AU TOATE MASINILE ARMATURA DIN FIER...MAJORITATEA AU DIN ALUMINIU,NICI MACAR ATAT LUCRU NU STII....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 20:21   #41
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: ce masina sa imi iau

Si oare de ce e din aluminiu? Proaste masini ..
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 20:28   #42
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Si oare de ce e din aluminiu? Proaste masini ..
o dai la intors acum...m-am convins si de tine....
e cea mai proasta inventie din punctul meu de vedere,masinile cu armatura din fier mai salveaza radiatoarele din cand in cand si alte componente....vezi opel insignia,toyota avensis,etc
masinile cu armatura din aluminiu fac totul praf inclusiv radiatoare,conducte a.c.compresoare clima,etc....vezi opel astra h,opel corsa d,audi A5,etc....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 20:43   #43
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: ce masina sa imi iau

Amun2 aveti o particica de adevar:.Sa stii ca daca are armatura din aluminiu nu inseamna ca nu e la fel de rezistenta ca aia de fier...si in caz de nu e la fel de rezistenta e facuta intentionat asa.De ce? Odata soferul acelei masini sa iasa mai bine dintr-un accident si in a'l doilea rand sa aiva grija si de restul din jur.
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 21:42   #44
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Amun2 aveti o particica de adevar:.Sa stii ca daca are armatura din aluminiu nu inseamna ca nu e la fel de rezistenta ca aia de fier...si in caz de nu e la fel de rezistenta e facuta intentionat asa.De ce? Odata soferul acelei masini sa iasa mai bine dintr-un accident si in a'l doilea rand sa aiva grija si de restul din jur.
stiu de ce este din aluminiu,colegu o tinea ca toate sunt din fier,dupa aia a dat-o la intors,din punctul meu de vedere pentru cei care nu au casco e mai dificil un pic.....
depinde foarte mult de felul accidentului,de auto implicate si de multi altii factori....uneori e de bine,alteori este de rau.....pentru cei care stiu si nu se pierd inaintea unui accident e mai buna una din fier....
cea din fier este mult mai rezistenta decat cea de aluminiu,am vazut o prezentare facuta de o firma de asigurari,care aveau o filmare cu teste facute intre anumite masini.....intr-adevar se simte socul putin mai tare in masinile cu armatura de fier fie ea si plina si goala,dar crede-ma ca masinile au iesit mai putin sifonate......in 80% din cazuri armatura din aluminiu s-a si rupt....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 22:21   #45
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: ce masina sa imi iau

Raspund la primul post : nu cred ca nici o piesa de la BMW din 99 sa fie mai scumpa ca o volanta cu masa dubla de laguna2 (masina are acelasi pret ca bmw-ul) - 30 de mil pentru laguna 1.9dci. Banuiesc ca si pt megane se aplica aceleasi preturi.

Daca pui mana pe o masina buna, si te tine portofelul sa-i faci o revizie mai serioasa ( punte de diode, releu incarcare, reconditionat electromotor, kit ambreiaj) eu zic ca ai scapat de griji pt 2 ani cel putin.

Sincer nu stiu daca e mai bun un merceds din 94 care e din tabla de T34 sau o masina din 2011 care e facuta din tabla de 0,2 milimetri. Zic ei ca ar absorbi impactul. Pai daca gandim asa, si Logan absoarbe impactul, pana mor oamenii din el.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -