Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-13, 14:37   #1
gigi_k

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Cat e de scumpa intretinerea unui e36?

Salut

In primul rand nu stiu daca este categoria gresita sau nu , daca il mutati , sper ca o sa pot sa il mai gasesc

Am citit pe forumuri ca un BMW e cam scum la intretinere

Eu am avut un Megane 2 15,dci , si mi s-a parut acceptabil la consum si piese

Am gasit pe net 318i din 1992 cu 1600-2000E

Fata de meganul meu , cu cat o sa fie intretinerea mai mult ?

Lucrez in Bucucresti dar ma duc o data pe saptamana in afara (300) km pe saptamana , la acest kilometraj credeti ca o sa coste cu mult mai mult intretinerea ?

daca da , cat estimati ca o sa fie ?

Piesele de la BMW din 99 sunt ieftine ?

Ar mai fi o varianta sa imi iau ceva pe la 3-4000E , dar nu merg des cu ea , doar in weekend , si doar 3-400 km

Multumesc foarte mult

Last edited by gigi_k; 18-05-13 at 14:48.
gigi_k is offline   Reply With Quote
Old 18-05-13, 22:35   #2
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: ce masina sa imi iau

Pānă la urmă ce ne īntrebi? Ce mașină să īți iei sau dacă e scumpă īntreținerea unui Bmw?

Da, piesele sunt mai scumpe decāt la Renault și o să consume mai mult decāt 1,5 DCI-ul de pe Megane( comparat pānă și cu un 1,8i de care pomeneai).

Acum depinde foarte mult peste ce BMW dai, dacă iei o coajă de pe care pică toate, normal că o să-ți blestemi decizia.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 20-05-13, 01:53   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: ce masina sa imi iau

"mai scumpe"da dar nu cu mult, tata chiar zicea ca il enervez cu ce preturi am la piese la e46 cand el avea loganul.
o comparatie la distanta de 4 ani: logan (in 2009) bara fata=1200ron, aripa 200ron, Bmw e46 in 2013, bara fata 1100 ron (sau ~250 ron pe producator), si tot 200 ron aripa.

O lovitura asemnatoare, usoara ,lateral dreapta fata, logan (in 2009): bara+aripa+far drapta =2800ron, la e46 bara+aripa+semnal fata+indreptat usa dreapta=3200ron cu bara originala.

Renault nu e deloc ieftin la piese (raportat la masina), vrei ceva ieftin uita-te la ceva corean, desi cateodata stai mai mult dupa o piesa,sunt ieftine: tata a stat vreo cateva saptamani dupa o pompa de ambriaj la accent dar a fost doar ~150ron
Dupa piese mai uzuale nu stai , se gasescrelativ usor.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-13, 09:23   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: ce masina sa imi iau

Tu spui de logan ca avea preturi asemanatoare la piese cu bmw, dar compari preturi din reprezentanta? O bara fata nevopsita e maxim 2milioane la logan, chiar am vazut zilele trecute intr-un magazin. Cat costa la bmw-ul tau reparatia unui injector? dar o pompa de servo sau alta piesa in magazin nu in reprezentanta?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-05-13, 17:03   #5
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: ce masina sa imi iau

La logan a costat 15 lei switch-ul de la pedala de frana
Sa nu aud ca-s scumpe la intretinere )

Daca te duci ca innecatu' la o reprezentanta sau la 'cel mai de fite' servis, platesti.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-13, 17:42   #6
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: ce masina sa imi iau

oferta piese e46, in RON fara tva

NR.GHID DESCRIERE COD PIESĂ PREŢ
0283 BARĂ FAŢĂ 51 11 7 044 116- 130.00* (pe producator, originalabmw e 1100RON)
0678 SEMNAL FAŢĂ DREAPTA 63 13 7 165 850 - 37.00*
0708 SEMNAL LAT DREAPTA 63 13 7 165 916 - 24.00*
0742 ARIPĂ FAŢĂ DREAPTA 41 35 7 042 324 - 120.00*

Asta la o masina care de noua a fost 30k+
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-13, 18:02   #7
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: ce masina sa imi iau

la logan poti schimba doar un pivot, pe cand la un e46 tre sa iei bratul cu tot.... diferenta de la 100 lei la 700 lei e maricica... sa nu mai zic la dieseluri care reparatu injectoarelor turbo pompa etc. te duce inca 1 data valorea masinii... sa nu mai zic 10-1500 RON pe un cheder la coupe.

cat despre e36, depinde ce iti pica la mana.... eu as merge pe un 318is si m-as feri de m43-ul de pe 318... oricum la o masina de o asemenea vechime o sa tot bagi bani in ea, asta sa ti fie clar.

un alt aspect nu-mi place la e36, acela fiind lipsa de siguranta oferita... multi au murit in ele si sunt cotate cu 2.5 stele la euro ncup.
__________________
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 10:53   #8
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: ce masina sa imi iau

Eu n-am spus ca ar fi mai ieftin bmw dar nu pot sa zici am renault totul e la maxim jumatate de pret fata de bmw/audi/ mercedes.
Faptul ca solutia constructiva la trenul de rulare e diferit nu inseamna ca e mai scump, dar ca la bmw tine mult mai putin ca la logan, da inseamna ca e mai scump.
(apropo se poate schimba doar pivotul si la e46, daca vrei, eu nu fac asa)
De exemplu nici la logan nu poti schimba doar semnalizatorul din far dar nu mi se pare relevant.

Cat despre injectoare, pompe etc, ma faceti sa rad:

1.la dci nu sunt mai ieftine
2.delphi (care echipeaza dci-urile de putere litrica mai mica, de ex 1.5dci pana la 105CP) este varza pe langa bosch

Nu sunt anti logan, dimpotriva, dpdv al costurilor este o alegere mai buna ca bmw.
Ma refer ca daca de ex bugetul e 4000, in loc sa iei un e46 mai bine iei un logan de prin 2008 cu un 3000, mai bagi restul de bani in ea si ai o masina care nu va cere bani destul de mult timp.

Si eu sunt contra e36

Last edited by RVL 2000; 21-05-13 at 10:56.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 12:00   #9
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Cat despre injectoare, pompe etc, ma faceti sa rad:

1.la dci nu sunt mai ieftine
2.delphi (care echipeaza dci-urile de putere litrica mai mica, de ex 1.5dci pana la 105CP) este varza pe langa bosch
1. ba da sunt mai ieftine, atat noi in reprezentanta cat si sh(injectorul si pompa complete) inclusiv un kit de reparatie e mai ieftin sau o reparatie la orice service.
2. asa e, si e prezent si la alte marci nu doar la dacia si renault.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 14:45   #10
AlexNIT

Stage 1
 
AlexNIT's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 18
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by CazyRoll View Post
la logan poti schimba doar un pivot, pe cand la un e46 tre sa iei bratul cu tot.... diferenta de la 100 lei la 700 lei e maricica... sa nu mai zic la dieseluri care reparatu injectoarelor turbo pompa etc. te duce inca 1 data valorea masinii... sa nu mai zic 10-1500 RON pe un cheder la coupe.

cat despre e36, depinde ce iti pica la mana.... eu as merge pe un 318is si m-as feri de m43-ul de pe 318... oricum la o masina de o asemenea vechime o sa tot bagi bani in ea, asta sa ti fie clar.

un alt aspect nu-mi place la e36, acela fiind lipsa de siguranta oferita... multi au murit in ele si sunt cotate cu 2.5 stele la euro ncup.
Aici cu stelele Euro NCap ai mare dreptate ..mai ales ca Renault Megane'ul ce l-a avut inainte avea 5 stele ...Renault intotdeauna s-a preocupat de siguranta!
AlexNIT is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 17:02   #11
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
1. ba da sunt mai ieftine, atat noi in reprezentanta cat si sh(injectorul si pompa complete) inclusiv un kit de reparatie e mai ieftin sau o reparatie la orice service.
2. asa e, si e prezent si la alte marci nu doar la dacia si renault.
Primu sarci zice alta ceva
http://www.reconditionariinjectoare.ro/
Mai scump delphi ca bosch cand vine vorba de reparatii
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 20:58   #12
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by AlexNIT View Post
Aici cu stelele Euro NCap ai mare dreptate ..mai ales ca Renault Megane'ul ce l-a avut inainte avea 5 stele ...Renault intotdeauna s-a preocupat de siguranta!
asa este Renault la siguranta s-a preocupat foarte mult numai ca nu au gasit si Solutia.....am vazut cateva megan-uri cel putin 10 cu airbag volan sarit din cauza unei gropi luate in plin,cu centuri detonate aiurea la un accident,accident frontal au sarit airbag-urile si s-a blocat centura sofer si dreapta spate cel din dreapta fata a luat airbag-ul in plina figura

Renault clio f.multe cu airbag volan sarit aiurea,iar cand a fost nevoie deloc,am vazut airbag volan sarit in momentul in care a incercat sa urce o bordura mai mare,s-a infipt mai hotarat,iar in momentul in care a luat socul in roata a sarit airbag-ul din volan,iar masina lovita in fata cu totul facut praf inclusive radiatoare,trager,armatura ghem si nici un airbag sarit,nici macar centurile detonate,masina avea 30.000 km,nici macar o bara zgariata pana in acel moment......

lovitura in spate la Renault clio symbol 2008 s-a facut ghem pana la banchetele spate,de ce?????pentru ca nu are armatura in spate.....lovitura data de o Toyota corolla la 50 km/h......si sunt f multe exemple.....

foarte sigure Renault-urile astea....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-05-13, 09:04   #13
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Primu sarci zice alta ceva
http://www.reconditionariinjectoare.ro/
Mai scump delphi ca bosch cand vine vorba de reparatii
Lasa-ma cu, ceea ce zice google. Un injector de clio sau de logan e 250RON de reparat sau mai putin nu 450. Nici acum 5ani nu era atat la service agreat Delphi. Tu imi dai exemple de pe google, eu iti spun din propria experienta. Cat e un injector nou in reprezentanta la BMW pt, masina ta? dar unul la VW?

Last edited by lord_wader; 23-05-13 at 09:07.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-05-13, 10:41   #14
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Lasa-ma cu, ceea ce zice google. Un injector de clio sau de logan e 250RON de reparat sau mai putin nu 450. Nici acum 5ani nu era atat la service agreat Delphi. Tu imi dai exemple de pe google, eu iti spun din propria experienta. Cat e un injector nou in reprezentanta la BMW pt, masina ta? dar unul la VW?
Eu nu am experienta personala ca la 210k (cel putin) nu am reparat inca.
Cred ca iti mai da si bani ca sa-l repari
Eu ti-am aratat ca la acelasi service in nici un caz nu e mai scump la bosch

Nou e ~1700 1800 ron, remanufcurat e 250euro cat e la 2.0 dci?
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-13, 13:59   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: ce masina sa imi iau

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
aiureli
Iar ai venit sa poluezi topicul cu aberatii ?

Renault a avut prima masina de 5 stele la NCAP, Renault a fost primul brand care a avut toate masinile din gama de 5 stele deci da, chiar sunt foarte sigure.

Povesti si basme gen ai vazut tu cel putin 10 care au dat in groapa si a sarit airbag-ul...nici macar rece nu ma lasa.

Nici macar nu stii cum este declansat un airbag si ce componente sunt acolo pentru a-ti asigura siguranta dar vii sa ne dai gogosi ca ai vazut tu X care nu stiu ce au patit cand de fapt daca s-ar intampla sa sara airbag-urile aiurea ar fi un caz extrem de izolat.

In fine nici nu mai continui, retine doar atat - NU MAI ABERA ! Iti mai spun o data - ai 0 cunostinte in domeniul auto, NU MAI DISCUTA PE TEMA ASTA ! Apuca-te de apicultura, de flotari sau ce ai studiat tu dar lasa masinile in pace, ai permis, stii sa invarti volanul dar NU are nicio legatura cu ingineria auto. Abtine-te !
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 24-05-13 at 14:02.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -