Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-13, 18:04   #1
Ciupac
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Post Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

Salut, vreau sa cumpar o masina ce provine din Anglia si as vrea sa imi dati niste sfaturi.
In primul rand, ce acte trebuie sa aiba masina ?, stiu ca MOT , Asigurare , road tax.. etc daca are cineva si poze cu actele ar fi si mai bine sa le vad dinainte
In al doilea rand, citeam pe un site ca la asigurarea din Anglia se face un contract pe un an, dar se plateste lunar , iar unii vanzatori de astfel de masini nu mai platesc acea asigurare dupa ce vand masina, contractul se intrerupe iar masina ramane fara asigurare. Este adevarat?
Si cu Road Tax, trebuie sa aiba si chestia asta platita daca masina este ajunsa deja in tara, nu se inlocuieste cu taxa noastra de drum?

Am gasit tot aici pe forum un link pentru verificarea asigurarii. Vreau sa stiu daca e pe bune site-ul , daca stie cineva ( https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...e-uk-cars.html ).

Deci masina urmeaza sa fie adusa din UK, vanzatorul zice ca o sa aiba acte valabile un an, iar eu probabil o voi inmatricula la sfarsitul verii, se poate circula cu masina, presupunand ca are toate actele valabile, pe numele romanasului care o aduce, iar acesta face o procura sau ceva intre mine si el?

Multumesc mult, sper ca am postat unde trebuie, astept niste sfaturi va rog.
Ciupac is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 09:43   #2
Ciupac
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

up....
Ciupac is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 21:45   #3
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

De ce va complicati cu masini pe nu stiu ce tari + volan pe dreapta? Ca e mai ieftina? Da , e mai ieftina, dar de ce sa te complici atat? Pentru 1.000 euro?
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 22:35   #4
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

Daca iti arat o masina din anglia cu certificat de inmatriclare tehnoredactat + aranjat in CORELDraw ...mai vrei sa cumperi asa ceva?

La orice copyCenter mai mare se face asa ceva in 20 min;adica o clona dupa actele originale deja expirate, dar cu data MOT , eventual si a asigurarii schimbata.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 08:26   #5
Ciupac
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 0
Default Re: Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

Asigurarea si MOT`ul se pot verifica usor pe site`urile astea:
http://ownvehicle.askmid.com
http://motinfo.direct.gov.uk/interne...us-Request.jsp
Si sunt site`uri pe bune, am inteles ca in unele zone ale tarii chiar si politistii folosesc site`urile astea doua pentru verificare.
Iar diferenta de bani nu e de 1000, e de vreo 2500 la masina respectiva, pana mea, nu sunt o avere, dar nici nu cresc in copaci 2500 euro.
Eram curios sa imi raspunda cineva care a avut masina sau are, din Anglia, sa imi explice cu asigurarea, probabil aici e tzeapa, ca ramane doar o luna valabila , chiar daca e contract de un an.
Ciupac is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 11:22   #6
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

Asigurarea ramane valabila atat timp cat o platesti.Este adevarat ca poti sa o platesti lunar. Gen inchei asigurarea pe 01.03.2013 si apare 28.02.2014.Asta nu inseamna ca asigurarea a fost platita pe aceasta perioada , ci perioada pe care tu ai semnat cu x firma de asigurari din anglia.Daca ai cum sa verifici pe ce perioada a achitat asigurarea go 4 it...altfel iti asumi anumite riscuri.
Personal consider ca ai de castigat si din faptul ca aceea masina a fost intretinuta.
Spor!
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 17:13   #7
dani_bwr

Stage 4
 
dani_bwr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 230
Default Re: Sfaturi de achizitie a unei masini din Marea Britanie

Ca sa poti circula cu o masina inmatriculata in UK trebuie sa fie numele tau trecut pe asigurare, ca main driver sau cel putin named driver (al 2-lea sofer).
dani_bwr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -