Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-03-07, 14:15   #1
Mavrick_90

Stage 2
 
Mavrick_90's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 39
Default Vreau un sfat...pls

Salut...Ma numesc Alex...si am si eu "problema" in achizitionarea unei masini
Eu trebuie sa aleg intre Golf 4 1.9 TDI si Opel Astra 1.7 DTI si nu stiu ce sa aleg ca imi plac amandoua...
astept parerile voastre despre aceste masini...consum,intretinere....multumesc...
Mavrick_90 is offline  
Old 26-03-07, 21:05   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau un sfat...pls

consumul e mai mic la astra, dar tdi-ul de 90 cai de pe golf am auzit ca iti moare in brate... in fine am mers cu mai multe 1.7 dti de astra si imi place, e destul de sportiva, mai ales pentru consumul minuscul pe care il are...
desi am astra imi place astra si etc... prefer golf-ul 4 e un pic mai masina...
22VIN is offline  
Old 27-03-07, 09:45   #3
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Vreau un sfat...pls

Cred ca decizia e clara.
GOOOOOOLLLLLLFFFFFF.
Sa-l citez pe mecanicul meu:
"cine ti-a spus ca opel sunt masini bune?"
Lucian_benz is offline  
Old 27-03-07, 09:46   #4
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Vreau un sfat...pls

No offence la posesorii de opel.
Era o simpla parere.
Lucian_benz is offline  
Old 27-03-07, 22:43   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau un sfat...pls

hai ma lasa-ma si cu astia nu spun ca opel sunt cele mai bune dar daca nici opel nu e buna atunci renault, citroen, peugeot sunt tractoare de unica folosinta? ca dupa parerea mea peugeot o fi cea mai rasarita din cele frantuzesti da face masini atat de urate si nesportive, doar ciudate, incat nici nu il iau in calcul...
lasa ca mai stiu pe unu care ii tinea teorie cuiva ca de ce si-a luat octavia 2 in loc sa mai puna 3 mii si sa ia un 407... adica renunti la VW pt peugeot.. ar fi cea mai ''inteligenta'' decizie
22VIN is offline  
Old 28-03-07, 16:06   #6
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Vreau un sfat...pls

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
hai ma lasa-ma si cu astia nu spun ca opel sunt cele mai bune dar daca nici opel nu e buna atunci renault, citroen, peugeot sunt tractoare de unica folosinta? ca dupa parerea mea peugeot o fi cea mai rasarita din cele frantuzesti da face masini atat de urate si nesportive, doar ciudate, incat nici nu il iau in calcul...
lasa ca mai stiu pe unu care ii tinea teorie cuiva ca de ce si-a luat octavia 2 in loc sa mai puna 3 mii si sa ia un 407... adica renunti la VW pt peugeot.. ar fi cea mai ''inteligenta'' decizie
Deci masinile frantuzesti,nu e chestia.
Masinile pe langa ca sunt urate,e si intretinerea foarte scumpa.
Lucian_benz is offline  
Old 13-04-07, 10:03   #7
Mavrick_90

Stage 2
 
Mavrick_90's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 39
Default Re: Vreau un sfat...pls

eu sunt anti masini frantzuzesti...gen peugeot,renault,citroen...si mai ales combinatia facuta de romani si francezi...adica Dacia....
Multumesc tuturor pentru sfaturi...si eu tot la golf ma gandeam!Va salut
Mavrick_90 is offline  
Old 17-04-07, 22:45   #8
sabb

Stage 2
 
sabb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 37
Default Re: Vreau un sfat...pls

ia mai bine golf...si mie imi place astra da e mai bun golfu
sabb is offline  
Old 14-06-07, 01:30   #9
Mavrick_90

Stage 2
 
Mavrick_90's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 39
Default Re: Vreau un sfat...pls

Inca nu m-am decis ce o sa iau...o sa vad eu pana la urma...Multumesc tuturor pentru sfaturi.Salut
Mavrick_90 is offline  
Old 14-06-07, 02:55   #10
attila

Stage 3
 
attila's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 165
Default Re: Vreau un sfat...pls

golf clar,nu se compara cu astra...
attila is offline  
Old 20-06-07, 20:26   #11
fane cordoba

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 188
Smile Re: Vreau un sfat...pls

golfu fara discutie
fane cordoba is offline  
Old 30-07-07, 09:52   #12
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Vreau un sfat...pls

Uite eu am Opel Corsa si ai mei Opel Astra 2.0 TDI din 1999 si deatunci nu au schimbat nimic decat un debitmetru pompa de injectie si o siguranta ata asa ca din punctul meu de vedere iati Opel ca eu deaceea mi-am loat Opel Corsa ca stiu cum este Opelul in general!!!!!Oricum bft in decizie si cat mai putine probleme.....
foss is offline  
Old 30-07-07, 16:10   #13
OveR
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
OveR's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 326
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Vreau un sfat...pls

deci dezavantaje si avantaje opel astra are un bonus la intretinere si fiabilitate . destul de buna .. in schimb ca probleme pompa de injectie in special motoarele de 2.0 dti au o problema de fabrica .. le cade pompa dupa 100000 km alea de 1.7 si la ele am auzit ca ar fi ceva dar nu prea e sigur adica din cate am vazut 1.7 are alta problmela e la radiatorul de ulei se amestca cu apa din borcan o problmea ieftina de rezolvat golf 4 e mai scump la intretinere. si depinde cat de forjat a fost.. ca masina confort si stil golfu castiga asa ca gandestete cat cascaval ai in buzunar . de intretinerea masini ma rog iati golf daca esti sigur ca e in regula masina..
__________________
BMW E46
OveR is offline  
Old 12-01-08, 16:28   #14
Fantoma

Stage 1
 
Fantoma's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 13
Default Re: Vreau un sfat...pls

Frend ia-ti tata golfu !!!si eu am un opel astra 1.4i 16V si dak il dau dupa ce trece iarna si imi cumpar ori audi A4 ori Golf IV !!Deci Golfu
Fantoma is offline  
Old 12-01-08, 16:52   #15
fane cordoba

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 188
Default Re: Vreau un sfat...pls

deci m-au zapacit toti cu consumul ... imi iau diesel sa imi consume putin !! Dupa parerea mea cand iti iei o masina noua nu te uiti la consum, te uiti sa aiba un motor puternic ca doar daia dai banii pe ea si multe optiuni sa te bucuri de cat mai mult confort... cordoba mea consuma 11-12 in orash si nu ma deranjeaza deloc, nu e zgomotoasa, nu imi face masaj la talpi la relanti si pe deasupra fuge de rupe. Asa ca ia-ti frate un golf 5 cu motor de 1.6 benzina full la 105 cp nu la 90 cat are dieselul si o sa imi zici ms . Dc va cumparati masini sa faceti economie .... mai sunt putine de zis
fane cordoba is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -