Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-13, 20:03   #16
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by alyn88 View Post
ai avut tu?
nu am avut dar am prieteni care au si le-au avut de noi sau sh aduse. puteti sa spuneti ce vreti voi. x5 e de strada, touareg e foarte bun in off-road, diferentiale blocabile, reductor, ce vreti voi. am mers cu ambele si asta e parerea mea. la touareg mai repede as lua 2.5 tdi pd si las resofta decat sa iau 3.0 tdi care mananca de rupe.
la x5 daca chiar vreti sa o luam asa 3.0 sd e suprem consum mult mai mic decat la celalalt si performante nici nu are rost
p.s. parca era vorba ca poate oricine sa isi spuna opinia pe forum, sau decat proprietarii au voie?
Avem voie sa ne spunem parerea nu sa ABERAM , e o diferenta !

Baiatul vrea ceva fabricatie 2005-2006 , iar pe x5 3.0sd sa pus dupa 2007 [ mama ei de documentare si cunostinte ] , deci iese din discutie !

Un R5 2.5 papa la fel de mult ca un 3.0d !

Este un motor conceput PROST [ de asta l au scos destul de repede de pe piata ] Ce are transporterul pe el , difera de ce are touareg ul ca si anexe !

30 de milioane pe placute? unde? nici in reprezentanta nu te costa atat !

PS : da m am interesat !

Singurele avantaje sunt diferentialele de pe touareg care e orientat mai spre soft off road [ nu off road in adevaratul sens , ca il distrugi acolo ] iar x5 ul e mai mult pentru strada , dar cu gumele adecvate , nu te face deloc de rusine !
__________________

Last edited by DEVIL's Style; 19-02-13 at 20:06.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 20:07   #17
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

mama ei de documentatie.
sunt aceleasi motoare. nu consuma tdi pd mult, care consuma nu stie sa mearga cu el. da in reprezentanta a fost atat, x5 e atat de bun cu cauciucurile potrivite incat multi le-au vandut ca nu sunt bune de nimic si acum vine si partea frumoasa, primele modele de x5 aveau cuplu fix 36%fata cu 64%spate. acum la modelele recente s-a bagat chestia cu cuplu variabil fata-spate.
__________________
old vw's dont leak oil! they just mark their spot!
alyn88 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 20:14   #18
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by alyn88 View Post
mama ei de documentatie.
sunt aceleasi motoare. nu consuma tdi pd mult, care consuma nu stie sa mearga cu el. da in reprezentanta a fost atat, x5 e atat de bun cu cauciucurile potrivite incat multi le-au vandut ca nu sunt bune de nimic si acum vine si partea frumoasa, primele modele de x5 aveau cuplu fix 36%fata cu 64%spate. acum la modelele recente s-a bagat chestia cu cuplu variabil fata-spate.

Noi vorbim de x5 e53 facelift , tu chiar nu esti deloc atent la ce vrea omul? ce e cu tine?

Multi le au vandut ca romanul e atat de fudul incat isi cumpara BEMVE si el nu are macar bani de gume noi si cumpara tot felul de SH uri de 2 lei [ pun pariu ca aspectul asta nu l ai luat in calcul ] REPET : conteaza enorm cum au fost intretinute , ca romanii nostrii dupa ce ca unii din ei sunt vai de P*** lor , isi cumpara tancuri de genul si abia abia au bani sa mai schimbe cate ceva la ea si dupa aia isi dau cu parerea , nu domle sunt masini proaste . Am vazut cu ochii mei un "destept" de asta care abia isi cumparase audi q7 ca deh... sa vada lumea cine e el.... si se tocmea la gume sh cu maxim 4mm pe ele ! pai astea sunt masini sa le tratezi asa?

Romanul in general isi cumpara masina dupa buget si nu dupa puterea financiara de a intretine acea masina ! de aici si multe pareri de "cunoscatori" [ de 2 bani dupa parerea mea ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 20:16   #19
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Nu mai bine optezi pentru o Toyota Land Cruiser? E cea mai buna alegere intre cele doua (X5 si Touareg).

Scuze de offtopic.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 20:18   #20
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Nu mai bine optezi pentru o Toyota Land Cruiser? E cea mai buna alegere intre cele doua (X5 si Touareg).

Scuze de offtopic.
Eu i as recomanda un rav4 , mai ales ca vad ca e din bucuresti ! masinile astea au potential !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 22:53   #21
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

la x5 ma sperie impozitul,numai ca am inteles ca se poate trece pe autoutilitara si sunt taxele mai mici,acum nu stiu acest proces,daca stie careva detalii..

ma intereseaza strict x5 sau touareg..am avut in cap si x3
dar mi se pare o masina neterminata la exterior x3-ul..

cunostinta asta a mea mi-a spus ca la touaregul lui de 2.5 tdi un service adica :schimb ulei + filtre 600 sau 700 ron ceea ce nu mi se pare scump..

la e46-le meu din 2000 1.9 benzina un service este 450-500 ron
iar la roverul din 2004 2000 diesel un service este cam 500-600 ron
DaII is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 23:26   #22
Kalasnikov86

Stage 3
 
Kalasnikov86's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 113
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

sfatul meu e sa fugi de touareg.are un prieten de al meu si numai probleme cu el.acu ultima data i sa dus pompa de servo...si mecanicul mi-a zis ca a avut multa lumea care a mers la el cu probleme.acu nah,depinde si cum tie norocu.poti lua una sa nu ai probleme un milion de km,sau poti lua una sa ai probleme una dupa alta.vedeam aici ca cineva a scris 30mil placutele de frana.nu exista asa ceva.daca nu ma insel placutele sunt undeva intre 70-100euro fatza,si pe spate cam la fel.nu e mare diferenza.bafta in continuare.
Kalasnikov86 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 23:55   #23
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by DaII View Post
de consum stiam ca undeva la 15% eu voiam doar sa stiu de la cineva care are inca x5, de la cineva care are manual sau automat..
am aflat ca x5-urile cele automate pana in 2006 au tot avut probleme la cutie + ca din cauza impozitului ma cam tot indrept spre un touareg de 2.5 L,la care impozitul e ceva mai omenesc 900 ron pe an pe cand la x5 3.0 L este 2200 ron pe an..

ACUM STIU CA O-SA VINE VREUN DESTEPT CARE SA SPUNA CA DAGA AI BANI DE X5 AI BANI SA PLATESTI SI IMPOZIT,NUMAI CA EU CONSIDER ACEASTA SUMA DE 2200 RON PREA PIPERATA SI AS PUTEA FACE O REVIZIE PE AN LA X5
EVIDENT DACA AI BANI DE X5 DAR NU AI BANI DE IMPOZIT MAI BINE IATI LOGAN
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 08:33   #24
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Dacă tot vrei mașină bună, i-ați X5 din Germania .
Eu sunt PRO BMW, după ce am văzut ce poate un X5 3.0i (deși mulți km, nu prea întreținut fiind al unei dentiste).
Touareg nu știu, nu cunosc.
Tiguan însă, nu-ți place ? Ani buni, prețuri bune, motoare bune, interioare și opțiuni frumoase.
__________________
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 09:50   #25
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
EVIDENT DACA AI BANI DE X5 DAR NU AI BANI DE IMPOZIT MAI BINE IATI LOGAN
am spus si mai sus am bani si de una si de alta,numai ca nu mi se pare normal sa dai 2200 ron pe an de pomana,cand poti face altceva la masina cu ei..
DaII is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 16:40   #26
kathalin

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,174
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by alyn88 View Post
te-ai interesat de zici ca aberez? eu am fost cu el la tess la brasov si atat a costat acum 2 ani. 30 mil placute fata + spate fara manopera.
Eu nu am avut touareg sau x5, dar la bmw mai stiu una alta, in schimb TU ESTI IRECUPERABIL!!!
ABEREZI GRAV!!
kathalin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -