Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-13, 22:49   #1
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default BMW X5 SAU TOUAREG

SALUT ASTEPT SI EU PARERI PENTRU CELE DOUA MODELE:

BMW X5 3.0 diesel

SAU

VOLKSWAGEN TOUAREG 2.5 diesel

AMBELE INTRE ANII 2004-2006

TRANSMISIE SI AUTOMATA SI MANUALA

MA INTERESEAZA PARERI DE:CONSUM,PROBLEME DES INTALNITE

NU MA INTERESEAZA IN SPECIAL PENTRU OFFROAD,MA INTERESEAZA DOAR PENTRU MAI MULTA SIGURANTA SI PENTRU DRUMURILE PROASTE
DaII is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 03:48   #2
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

X5 cu siguranta..
Fereste-te de 2.5 de pe Touareg.. e foarte slab din toate pct de vedere..
De aici, stii ce ai de facut..
Bafta sa ai sa gasesti ce iti place.
__________________
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 06:37   #3
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

din ce punct de vedere este slab touareg-ul de 2.5? ca nu are sprinturi foarte puternice? egal cu zero pentru o masina de zi cu zi poti sa o softezi daca vrei.
si sa o luam de la capat:
- touareg de 2.5 tdi e ok din punctul de vedere al performantelor, consumul daca nu esti genu care sa alerge poti sa iesi la o medie de 7-8 din cauza ca e tdi-pd motorul.
- touareg 3.0 v6 tdi - are putere, mult mai rapid dar si consumul pe masura sub minim 10% nu o sa iesi niciodata, probleme cu diferentialul spate din cauza ca e cuplul mare si am vazut ca daca blochezi diferentialul spate led-ul acela clipeste dupa care se stinge dar diferentialul ramane blocat.
- bmw x5 3.0d, primele modele consumau destul de mult din cauza ca nu aveau suficienta putere, ideal ar fi daca vrei x5 sa cauti un model cat mai recent, consumul a scazut foarte mult, performante nu are rost sa discutam, doar e bmw si pentru asta a fost conceput.
minusuri pentru ambele masini sunt cauciucurile, care fiind marimi foarte mari sunt foarte scumpe, impozitele (dar na sunt motoare mari), la touareg sunt scumpe tot ce tine de frane, un set de placute fata/spate te poate duce si 30 mil.
__________________
old vw's dont leak oil! they just mark their spot!
alyn88 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 16:02   #4
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

asta cu placutele pentru touareg m-a lasat masca..mai astept pareri

PRECIZEZ CA NU O IAU SA MA INTREC CU ALTI PARTICIPANTI LA TRAFIC O IAU PENTRU A MA SIMTI MAI IN SIGURANTA SI PENTRU MOMENTELE IN CARE CU UN TURISM ATINGI PE JOS CU SCUTUL SAU CU ALTELE PE DEDESUBT
DaII is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 10:43   #5
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Pai ce te asteptai? sa fie preturi ca la golf? nu esti constient de ceea ce o sa cumperi?
Si am mai vazut ca vrei pareri despre consum
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 13:18   #6
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Pai ce te asteptai? sa fie preturi ca la golf? nu esti constient de ceea ce o sa cumperi?
Si am mai vazut ca vrei pareri despre consum
daca sti ceva despre cele doua masini,as fi recunoscator sa postezi
DaII is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 09:07   #7
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Nu stiu cat consuma modelul 2001-2006 dar modelul nou(3.0d) consuma undeva la 15.
peter is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 17:10   #8
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

de consum stiam ca undeva la 15% eu voiam doar sa stiu de la cineva care are inca x5, de la cineva care are manual sau automat..
am aflat ca x5-urile cele automate pana in 2006 au tot avut probleme la cutie + ca din cauza impozitului ma cam tot indrept spre un touareg de 2.5 L,la care impozitul e ceva mai omenesc 900 ron pe an pe cand la x5 3.0 L este 2200 ron pe an..

ACUM STIU CA O-SA VINE VREUN DESTEPT CARE SA SPUNA CA DAGA AI BANI DE X5 AI BANI SA PLATESTI SI IMPOZIT,NUMAI CA EU CONSIDER ACEASTA SUMA DE 2200 RON PREA PIPERATA SI AS PUTEA FACE O REVIZIE PE AN LA X5

Last edited by DaII; 19-02-13 at 17:14.
DaII is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 17:30   #9
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Motorul de 2.5 TDI pe Touareg este cea mai proasta alegere. Se aude urat si tare, nu trage DELOC plus ca nu este prea fiabil. Decat sa iti iei 2.5 TDI R5 mai bine nu iti mai iei deloc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 17:53   #10
DaII

Stage 4
 
DaII's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 263
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

o cunostinta ! are un touareg din 2006 2.5 tdi manual si a spus ca e foarte multumit de el,o are ca masina de familie (cum o vreau si eu)
acum depinde de la masina la masina + intretinerea cum a fost facut ,filtre,ulei etc..
DaII is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 17:58   #11
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

motorul de 2.5 tdi r5 este acelasi cu cel de pe transporter. este foarte fiabil, intradevar este mai zgomotos deoarece este tdi-pd nu common-rail ca cel de 3.0.
nu sunt fiabile dar stiu transportere si touareg-uri r5tdi care au 400.000km si nu s-a umblat la absolut nimic in afara de consumabile.
alyn88 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 19:36   #12
kathalin

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,174
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by alyn88 View Post
motorul de 2.5 tdi r5 este acelasi cu cel de pe transporter. este foarte fiabil, intradevar este mai zgomotos deoarece este tdi-pd nu common-rail ca cel de 3.0.
nu sunt fiabile dar stiu transportere si touareg-uri r5tdi care au 400.000km si nu s-a umblat la absolut nimic in afara de consumabile.
Ai avut touareg sau x5?
kathalin is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 19:51   #13
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by kathalin View Post
Ai avut touareg sau x5?
Nici una din ele )))



On topic : ti as sugera sa te drepti spre un touareg dar fara acel 2.5 , multa lume sa plans de el din multe puncte de vedere !

Ce vrei tu , nu e nici unul perfect fiecare are partile lui bune si rele ! automatele pica din cauza ca nu se inlocuieste uleiul la timp !

Un x5 dupa 2005 sau touareg la fel tot dupa 2005 , ambele ofera acea siguranta , la intretinere si consum ambele au cam aceleasi "dureri de cap"

x5 ul este mai inchegat pe sosea ca un touareg , pe cand touareg ul se descurca mai bine ca un x5 pe soft offroad !

Dar cum au zis si colegii mei , conteaza enorm de mult de cum a fost intretinuta masina , indiferent ca e x5 sau touareg !

Singurele probleme la x5 , de care nu scapa absolut nimeni sunt :

- galeria de evacuare din material prost [ scapi usor cu o galerie de evacuare din fonta de pe un e39 ]
- Cutia de transfer merita o revizie mai atenta
- Galeria de admisie verificata /curatata eventual anulate flapsurile ca sa elimini riscul ruperii lor !
- Revizia cutiei de viteze [ ulei+ filtre } sau in cel mai rau caz , pica convertizorul !

De touareg nu iti pot spune prea multe , totusi are avantajul acelei suspensii pe perne de aer si poti modifica garda la sol [ majoritatea touareg urilor au acesta optiune spre deosebire de x5 unde este fix invers ]


Trebuie sa fii constient ca nici unul din cele 2 modele nu te va ierta la intretinere , in oras ambele vor papa 12-15 la suta , ambele vor avea costuri mai ridicate ca un sedan spre exemplu. Cat despre colegul nostru care abereaza cu placutele lui de 30 de milioane , iti sugerezi sa nu bagi in seama
__________________

Last edited by DEVIL's Style; 19-02-13 at 19:54.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 19:57   #14
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by kathalin View Post
Ai avut touareg sau x5?
ai avut tu?
nu am avut dar am prieteni care au si le-au avut de noi sau sh aduse. puteti sa spuneti ce vreti voi. x5 e de strada, touareg e foarte bun in off-road, diferentiale blocabile, reductor, ce vreti voi. am mers cu ambele si asta e parerea mea. la touareg mai repede as lua 2.5 tdi pd si las resofta decat sa iau 3.0 tdi care mananca de rupe.
la x5 daca chiar vreti sa o luam asa 3.0 sd e suprem consum mult mai mic decat la celalalt si performante nici nu are rost
p.s. parca era vorba ca poate oricine sa isi spuna opinia pe forum, sau decat proprietarii au voie?
alyn88 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 19:58   #15
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: BMW X5 SAU TOUAREG

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Nici una din ele )))



On topic : ti as sugera sa te drepti spre un touareg dar fara acel 2.5 , multa lume sa plans de el din multe puncte de vedere !

Ce vrei tu , nu e nici unul perfect fiecare are partile lui bune si rele ! automatele pica din cauza ca nu se inlocuieste uleiul la timp !

Un x5 dupa 2005 sau touareg la fel tot dupa 2005 , ambele ofera acea siguranta , la intretinere si consum ambele au cam aceleasi "dureri de cap"

x5 ul este mai inchegat pe sosea ca un touareg , pe cand touareg ul se descurca mai bine ca un x5 pe soft offroad !

Dar cum au zis si colegii mei , conteaza enorm de mult de cum a fost intretinuta masina , indiferent ca e x5 sau touareg !

Singurele probleme la x5 , de care nu scapa absolut nimeni sunt :

- galeria de evacuare din material prost [ scapi usor cu o galerie de evacuare din fonta de pe un e39 ]
- Cutia de transfer merita o revizie mai atenta
- Galeria de admisie verificata /curatata eventual anulate flapsurile ca sa elimini riscul ruperii lor !
- Revizia cutiei de viteze [ ulei+ filtre } sau in cel mai rau caz , pica convertizorul !

De touareg nu iti pot spune prea multe , totusi are avantajul acelei suspensii pe perne de aer si poti modifica garda la sol [ majoritatea touareg urilor au acesta optiune spre deosebire de x5 unde este fix invers ]


Trebuie sa fii constient ca nici unul din cele 2 modele nu te va ierta la intretinere , in oras ambele vor papa 12-15 la suta , ambele vor avea costuri mai ridicate ca un sedan spre exemplu. Cat despre colegul nostru care abereaza cu placutele lui de 30 de milioane , iti sugerezi sa nu bagi in seama
te-ai interesat de zici ca aberez? eu am fost cu el la tess la brasov si atat a costat acum 2 ani. 30 mil placute fata + spate fara manopera.
alyn88 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -