Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-13, 14:40   #31
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Se pare ca omul nici el nu stie ce vrea, el vrea sa ia ceva f.dotat motor f.bun an f.bun NU EXISTA, mai bn te reprofilezi si cauti ceva de clasa mai mica..[/QUOTE]

Nu vreau ceva f. dotat, am mai zis vreau dotarii medii, motor intradevar vreau ceva f. bun si silentios, prefer sa renunt la design interior si la confort in favoarea fiabilitatii.
Soseaua(daca se poate denumi asa) pe care circul eu cel mai frecvent Oradea-Deva este printre cele mai proaste(daca nu cea mai proasta) sosele din tara, asa ca vreau ceva cat mai fiabil si cu costuri de intretinere mai mici, daca se poate sedan din clasa medie daca nu din clasa compacta, din clasa mica in niciun caz.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 16:22   #32
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Peugeot 508 - pentru aspect si consum (Oradea-Bucuresti-Oradea consum de 4.2 la pompa ... in toamna), Octavia 2 FL 1.6 TDI.
Totusi daca mergi des pe acel drum (Oradea-Deva) pana peste vreo 3 ani cand va fi gata (sau 4) recomand un Duster chiar daca nu se incadreaza in ce vrei tu. Cel DCI face treaba foarte buna, nu e zgomotos, nu consuma mult deloc si e fiabil.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 16:49   #33
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

daca poti sa spui ca octavia este peste insignia/astra sau mondeo e clar. eu te sfatuiesc sa mergi cu una din masinile alea . foarte "fiabila" octavia cu 2.0 tdi cu preturi foarte "bune" la piese. la skoda 1.9 tdi ce este un motor bun de recomandat. eu unul nu as alege alt motor din gama lor inafara de 1.9 tdi (cu pachetul de drumuri grele) sau 2.0 benzina RS, insa pt astea anul este prea vechi pt cerintele tale.

peugeot 508 ar fi printre ultimele variante, desi la motoarele diesel se spune ca sunt fiabile, dar ce sa vezi, surpriza ca sunt aceleasi ca pe mondeo
__________________
Ford Focus ST170

Last edited by steffan; 23-02-13 at 16:51.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 16:57   #34
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Peugeot 508 - pentru aspect si consum (Oradea-Bucuresti-Oradea consum de 4.2 la pompa ... in toamna), Octavia 2 FL 1.6 TDI.
Totusi daca mergi des pe acel drum (Oradea-Deva) pana peste vreo 3 ani cand va fi gata (sau 4) recomand un Duster chiar daca nu se incadreaza in ce vrei tu. Cel DCI face treaba foarte buna, nu e zgomotos, nu consuma mult deloc si e fiabil.
Intradevar si eu cred ca cei de la Peugeot au motoare OK la capitolul fiabilitate si consum, dar o masina nu insemna numai motor.
DCI de la Dacia(de fapt de la Renault) nu e zgomotos.... cred ca glumesti!!!
Daca am ajuns sa comparam Dacia(fie ea si Renault) cu un VW atunci... nu mai stiu ce sa zic de masini...... ii las pe altii
dexx is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 17:22   #35
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Doua 508 luate de noi acum au peste 80.000 km ambele (toti facuti in tara) si inca nu au avut nici o problema ... probabil norocul cine stie. Or fi fost singurele fara probleme. Ce noroc.

In conceptia ta Duster ... sau Dacia e aceeasi 1300 care se poate compara doar cu Lada si Oltcit?

Ti-as fi recomandat Kia Sportage dar n-ai buget de ea si nici nu e sedan, Ford Focus nu-ti recomand ca dupa tine Ford e sub Opel care e net inferior maretului VW, etc. La fel nici Duster nu e sedan e adevarat dar imi mentin parerea ca pe acel drum valurit si plin de gropi + semafoare multe + in lucru inca 3-4-5 ani e cea mai buna varianta. Orice Jetta iti vei lua in 3-4 luni de Oradea-Deva vei avea greieri si probleme la directie.

Succes.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 17:23   #36
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
daca poti sa spui ca octavia este peste insignia/astra sau mondeo e clar. eu te sfatuiesc sa mergi cu una din masinile alea . foarte "fiabila" octavia cu 2.0 tdi cu preturi foarte "bune" la piese. la skoda 1.9 tdi ce este un motor bun de recomandat. eu unul nu as alege alt motor din gama lor inafara de 1.9 tdi (cu pachetul de drumuri grele) sau 2.0 benzina RS, insa pt astea anul este prea vechi pt cerintele tale.

peugeot 508 ar fi printre ultimele variante, desi la motoarele diesel se spune ca sunt fiabile, dar ce sa vezi, surpriza ca sunt aceleasi ca pe mondeo
Fiecare cu gusturile lui, pentru mine.... am mai spus: Ford, Opel, Renault - NU !
dexx is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 17:26   #37
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
Frate tu ai ceva cu 508) nu vb ca nu arata bn sau altcv dar niciodata un pgt no sa fie lafel de fiabil ca un opel, si chiar am vurt sa cumpar 407 am mers cu cateva dar sincer nu se compara cu un b6 de la audi este cum zici tu ''anii-lumina de el''..

Se pare ca omul nici el nu stie ce vrea, el vrea sa ia ceva f.dotat motor f.bun an f.bun NU EXISTA, mai bn te reprofilezi si cauti ceva de clasa mai mica..
ce nu-mi place la 407 este pozitia la volan mult prea inalta ,nu te supara dar 407 e mult mult mai frumos decat a4 b6 cel putin exterior.
la opel singuru avantaj e ca sunt piesele mai ieftine. nu am nimic cu 508 dar e mai frumos ca insignia din toate punctele de vedere si la testele de le-am vazut eu 508 este peste insignia dpdv tehnic si motorizari.
Eu cred ca au apus acele vremuri cand peugeot avea ceva probleme ,si eu personal am auzit de probleme legate doar de partea electrica a masinii (de ex. inchiderea centralizata,etc)
__________________

Passat 3BG

Last edited by Liviu_DLA; 23-02-13 at 17:34.
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 18:41   #38
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Doua 508 luate de noi acum au peste 80.000 km ambele (toti facuti in tara) si inca nu au avut nici o problema ... probabil norocul cine stie. Or fi fost singurele fara probleme. Ce noroc.

In conceptia ta Duster ... sau Dacia e aceeasi 1300 care se poate compara doar cu Lada si Oltcit?

Ti-as fi recomandat Kia Sportage dar n-ai buget de ea si nici nu e sedan, Ford Focus nu-ti recomand ca dupa tine Ford e sub Opel care e net inferior maretului VW, etc. La fel nici Duster nu e sedan e adevarat dar imi mentin parerea ca pe acel drum valurit si plin de gropi + semafoare multe + in lucru inca 3-4-5 ani e cea mai buna varianta. Orice Jetta iti vei lua in 3-4 luni de Oradea-Deva vei avea greieri si probleme la directie.

Succes.
Am inteles ironia ta cu VW si atat pot sa-ti spun: suntem pe acest forum sa socializam, sa schimbam pareri, opinii si mai ales experiente proprii despre diverse modele aoto, n-are rost sa facem misto !

Peugeot-ul 508 este oricum prea scump pt. bugetul meu. Am un prieten care are o Kia Cee'd luata noua, la inceput a fost super incantat de ea, acum la peste 100.000
km a inceput sa-i faca probleme si-i pare rau ca a luat-o. Ford-uri am condus un Mondeo si un Focus din 2010 si nu m-au impresionat chiar deloc. Opel Insignia are design exterior nu zic, dar.... nu ceva iesit din comun, de ex. este mult sub o Mazda 6 !

Am zis ca merg mai des pe "aratura" Oradea-Deva, dar mai ies si la o .... plimbare pe drumuri mai bune si nu am chef sa ma faca vreun tupeist cu Logan. Cu tot respectu' dar nu cred sa am la 3 luni probleme cu directia la un Jetta, asta nu inseamna ca sunt fixat numai pe VW, ma gandesc si la o Toyota Corolla de ex.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 21:34   #39
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Arunca un ochi si la Volkswagen Tiguan il gasesti la bani si mergi pe unde vrei cu el..
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 08:44   #40
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Stie cineva din ce an au intrat la diesel-uri norma euro 5 ? Pe site-urile nemtesti de ex. la BMW apare din 2009, iar la VW din 2010, dar sunt si cu euro 4 din acelasi an !!! Ce an ar fi sigur la euro 5, pt. a nu risca sa vrei sa-ti cumperi un euro 5 iar la noi la RAR sa ti-o scoata euro 4 (diferenta la taxa de timbru e enorma... undeva la 1500 E la diesel) ?!
dexx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -