Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-13, 09:30   #16
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Daca vrei sa incerci o japoneza, fa un test cu una. nu se merita sa faci un compromis pentru faptul ca "vrei sa incerci". Mai ales ca ai mentionat faptul ca intentionezi sa pastrezi masina pe o perioada de 5 ani.

Honda Accord este o masina foarte buna dar greoaie. Toyota Avensis cea noua are tot motor de 2.2. Lancer-ul este foarte sec, plasticos la interior - exterior in schimb este destul de fatos.

Cum spunea un coleg mai sus, poti merge linistit pe urmatoarele:

VW PASSAT B6 - 2.0 tdi - dupa 2009, toate motoarele 2.0tdi sunt Common-rail, mult mai silentioase si nu mai au problemele vechilor pd-uri: injectoare, pompe si alte(multe) nebunii.

AUDI A4 B8 - O clasa mai sus peste passat din pdv al confortului, calitatii..

BMW 320D

Silnetioase sunt toate cele de mai sus la ralanti. Cele de la VAG-uri imi par chiar mai silentioase decat cele de la BMW. In schimb, nu sunt la fel de performante.

Inca un aspect important: ca intretinere, scapi mai usor la bmw. Cel putin, din pdv al pieselor comune, sunt mai ieftine deoarece se gasesc pe multe variante AM, pe producator, pe cand la Passat de ex., majoritatea sunt pe original, oem, automat mai scumpe. Ti-o spun din proprie experienta. Fapt confrmat de o amica care lucreaza la un service - ea comanda toate piesele, stie cum stau lucrurile.

Cu passatul scapi in schimb cel mai ieftin. cu 12.000 E iti poti gasi un B6 din 2010 cu motor de 170 de cai chiar si cu dotari bogate.

in bugetul tau, A4 sau 320D, vor fi mai vechi si mai slabe ca dotari. Acum tu stii ce iti doresti.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor.
In primul rand ms de raspuns, dar.... as avea cateva observatii. Sa le luam pe rand: -As face un test cu oricare dintre masini daca as avea unde, in targurile auto nu prea gasesti japoneze de vanzare, sau ma rog gasesti mai greu (mentionez ca nu sunt din Bucuresti)
-Honda Accord, am mai spus iese din calcul din cauza motorizarii mari(dar daca Accordu' este greoaie cum o fi Passatu' sau A4... usoare ) Toyota Avensis model >2009 are si motor de 2.0 si este chiar OK dar ies din buget si oricum sunt destul de rare pe siteu-rile nemtesti
-Passatu' dupa 2009 common-rail sunt mai silentioase dar am vazut pe forumuri ca si acest motor ar avea destule probleme: sensibile la motorina proasta care este la noi, destul de scumpe la intretinere, probleme la volanta, injectoare, transmisie pe curea nu pe lant, etc., oricum si la acest model de Passat ies din buget, poate as gasi ceva dar mai forjat si cu km multi
-Audi A4 cu atat mai mult ies din buget si nu-mi place deloc bordu' de la Audi-uri (acel volan in patru spite arata oribil)
-BMW-rile sunt masini super OK mai ales seria 3 este arhicunoscuta la fiabilitate si performante(desi personal nu-mi place tractiunea spate), dar din pacate BMW la noi a devenit o marca de manelisti si cocalari
In concluzie la ce-mi doresc eu de la un sedan din clasa medie as gasi doar modele mai noi, dupa 2009 dar sunt mai scumpe decat ce-mi permit eu la acest moment, poate o sa ma orientez catre un sedan mai mic din clasa compacta: Toyota Corolla, Mazda 3, VW Jetta, Skoda Octavia, oricum conteaza si cum va fi cu noua taxa in instanta
dexx is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 16:06   #17
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Mergi pe un Bmw seria 3 E90 dupa 2009 la banii care ai poti si 2010 diesel motorul de 177cp no sa fi dezamagit nici o secunda ..lasa audi ,vw am avut si vw si audi si opel si ford multe masini dar nu am fost de nici una multumit cum am fost de un bmw e90 320d ..atat intretinere cat si consum nu mai spun ca in 2 ani nam bagat 1leu in el doar ce era necesar si piese de calitate..


Iti spun din experienta nu din auzite de la prieteni etc..
__________________
Volkswagen golf mk5

Last edited by golf.tuning; 22-02-13 at 16:09.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 16:49   #18
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
Mergi pe un Bmw seria 3 E90 dupa 2009 la banii care ai poti si 2010 diesel motorul de 177cp no sa fi dezamagit nici o secunda ..lasa audi ,vw am avut si vw si audi si opel si ford multe masini dar nu am fost de nici una multumit cum am fost de un bmw e90 320d ..atat intretinere cat si consum nu mai spun ca in 2 ani nam bagat 1leu in el doar ce era necesar si piese de calitate..


Iti spun din experienta nu din auzite de la prieteni etc..
Am avut un BMW 520i din 2003 full option, inafara de consum si unele mici probleme cu "greierasii" de la bord(inerente de fapt la un SH) am fost multumit de el. Referitor la serie 3 din 2010 cu ceva dotari si nu cu foarte multi km la bord nu cred ca gasesc la bugetul meu, in plus am mai spus nu vreau sub nici o forma combi si nici tractiunea spate nu prea ma incanta.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 17:05   #19
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by dexx View Post
Am avut un BMW 520i din 2003 full option, inafara de consum si unele mici probleme cu "greierasii" de la bord(inerente de fapt la un SH) am fost multumit de el. Referitor la serie 3 din 2010 cu ceva dotari si nu cu foarte multi km la bord nu cred ca gasesc la bugetul meu, in plus am mai spus nu vreau sub nici o forma combi si nici tractiunea spate nu prea ma incanta.
Mergi pe opel astra J super frumos ...sau golf 6 .. si daca esti cu capu pe umeri te duci si o verifici pana la stomac si poti sa stai linistit ...
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 17:45   #20
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

incearca un test drive cu peugeot 508 ,o masina superba .
vazusem ceva review-uri in care spuneau cei dela test ca este peste insignia si passat ,ca ar fi materialele de o calitate mult mai buna si etc. peugeot si bmw am inteles ca ar fi cele mai bune motoare diesel ,si sincer nu am auzit vrun peugeot cu probleme la motor HDI
am avut o experienta cu un peugeot 407 sw 2.0 HDI 136 cp de care am ramas foarte placut surprins ,la 170 km/h cu cd player si clima oprita nu se auzea NIMIC ,foarte silentioasa
__________________

Passat 3BG
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 17:46   #21
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

-Opel in niciun caz
-VW la banii astia eventual Jetta (care este de fapt un Golf varianta sedan), 2.0 TDI CR dar fara prea multe optionale, desi am auzit ca Jetta s-ar face in Mexic, .....are si transmisia pe curea nu pe lant.....nu stiu ce sa zic poate mai apar niste pareri cu privire la Jetta
dexx is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 18:00   #22
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by Liviu_DLA View Post
incearca un test drive cu peugeot 508 ,o masina superba .
vazusem ceva review-uri in care spuneau cei dela test ca este peste insignia si passat ,ca ar fi materialele de o calitate mult mai buna si etc. peugeot si bmw am inteles ca ar fi cele mai bune motoare diesel ,si sincer nu am auzit vrun peugeot cu probleme la motor HDI
am avut o experienta cu un peugeot 407 sw 2.0 HDI 136 cp de care am ramas foarte placut surprins ,la 170 km/h cu cd player si clima oprita nu se auzea NIMIC ,foarte silentioasa
Da, dar Peugeot 508 din cate stiu eu a fost scos in 2011, ca atare sunt prea sumpe pt. bugetul meu
Despre dieselul de la Peugeot am auzit si eu c-ar fi printre cele mai bune, dar "frantuzoaicele" sunt mai sensibile la drumurile noastre proaste si sunt scumpe la intretinere, asa ca nu ma tenteaza deloc.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 19:19   #23
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by dexx View Post
Da, dar Peugeot 508 din cate stiu eu a fost scos in 2011, ca atare sunt prea sumpe pt. bugetul meu
Despre dieselul de la Peugeot am auzit si eu c-ar fi printre cele mai bune, dar "frantuzoaicele" sunt mai sensibile la drumurile noastre proaste si sunt scumpe la intretinere, asa ca nu ma tenteaza deloc.
tata are peugeot 407 de 6 anii si nu a avut nici cea mai mica problema ,bine ce-i drept ca este in Spania nu a vazut Romania decat de vreo 4 ori ,intradevar au avut ceva probleme la partea electrica a masinii ,in rest alte probleme nu am mai auzit.
Mai scumpe la ce ? la piese nu prea cred.
de ex la passatul meu b5.5 10 mil bratele la o roata ceva de calitate ,si are 12 anii masina ,nu vreau sa ma gandesc la modelele noi cat sunt..

Last edited by Liviu_DLA; 22-02-13 at 19:23.
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 19:28   #24
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Daca vrei sa incerci o japoneza, fa un test cu una. nu se merita sa faci un compromis pentru faptul ca "vrei sa incerci". Mai ales ca ai mentionat faptul ca intentionezi sa pastrezi masina pe o perioada de 5 ani.

Honda Accord este o masina foarte buna dar greoaie. Toyota Avensis cea noua are tot motor de 2.2. Lancer-ul este foarte sec, plasticos la interior - exterior in schimb este destul de fatos.

Cum spunea un coleg mai sus, poti merge linistit pe urmatoarele:

VW PASSAT B6 - 2.0 tdi - dupa 2009, toate motoarele 2.0tdi sunt Common-rail, mult mai silentioase si nu mai au problemele vechilor pd-uri: injectoare, pompe si alte(multe) nebunii.
AUDI A4 B8 - O clasa mai sus peste passat din pdv al confortului, calitatii..

BMW 320D

Silnetioase sunt toate cele de mai sus la ralanti. Cele de la VAG-uri imi par chiar mai silentioase decat cele de la BMW. In schimb, nu sunt la fel de performante.

Inca un aspect important: ca intretinere, scapi mai usor la bmw. Cel putin, din pdv al pieselor comune, sunt mai ieftine deoarece se gasesc pe multe variante AM, pe producator, pe cand la Passat de ex., majoritatea sunt pe original, oem, automat mai scumpe. Ti-o spun din proprie experienta. Fapt confrmat de o amica care lucreaza la un service - ea comanda toate piesele, stie cum stau lucrurile.

Cu passatul scapi in schimb cel mai ieftin. cu 12.000 E iti poti gasi un B6 din 2010 cu motor de 170 de cai chiar si cu dotari bogate.

in bugetul tau, A4 sau 320D, vor fi mai vechi si mai slabe ca dotari. Acum tu stii ce iti doresti.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor.
sunt de accord cu tine ,a4 este cu o clasa peste passat la calitate,dar nu si la confort (adica eu inteleg prin asta spatiu interior al masinii)
de ex b5.5-ul meu este mai mare in interior/exterior ca un a4 b6
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 21:30   #25
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Salut , vad ca ai mai largit aria de cautari.Incearca daca ai ocazia sa dai o tura si cu skoda superb sau mondeo cum ti-au recomandat si alti colegi.Eu personal pe astea as merge.(Asta pentru ca ai zis ca te-ai plictisit de tractiunea spate : ) ). Si daca 12k vrei sa fie toti bani dati pe o masina , eu zic ca mai mult de 10k nu poti da la achizitie pe ea . Restul pastrezi pentru inmatriculare si punerea la punct a autoturismului
Spor la cautari.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 01:57   #26
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

opel astra j sau insignia sunt masini foarte tari si foarte fiabile, care arata probabil cel mai bine din clasele lor, cu interioare foarte primitoare, cu materiale bune si cu intretinere decenta plus motorizari ok (atat diesel cat si benzina). chiar nu inteleg ce te retine. opelul a avansat foarte mult la ultimele modele. eu unul la bugetul si cerintele tale as merge pe una din astea sau mondeo. daca m-as orienta strict dupa buget as alege ceva sport, in principal ford focus 2 st (2.5 turbo 225cp)
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 02:10   #27
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
opel astra j sau insignia sunt masini foarte tari si foarte fiabile, care arata probabil cel mai bine din clasele lor, cu interioare foarte primitoare, cu materiale bune si cu intretinere decenta plus motorizari ok (atat diesel cat si benzina). chiar nu inteleg ce te retine. opelul a avansat foarte mult la ultimele modele. eu unul la bugetul si cerintele tale as merge pe una din astea sau mondeo. daca m-as orienta strict dupa buget as alege ceva sport, in principal ford focus 2 st (2.5 turbo 225cp)
Nu prea cred ,cum sa arate insignia cel mai bine din clasa ei ? 508 e la anii-lumina de insignia (in fata ei )..
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 08:56   #28
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by Liviu_DLA View Post
Nu prea cred ,cum sa arate insignia cel mai bine din clasa ei ? 508 e la anii-lumina de insignia (in fata ei )..
Frate tu ai ceva cu 508) nu vb ca nu arata bn sau altcv dar niciodata un pgt no sa fie lafel de fiabil ca un opel, si chiar am vurt sa cumpar 407 am mers cu cateva dar sincer nu se compara cu un b6 de la audi este cum zici tu ''anii-lumina de el''..

Se pare ca omul nici el nu stie ce vrea, el vrea sa ia ceva f.dotat motor f.bun an f.bun NU EXISTA, mai bn te reprofilezi si cauti ceva de clasa mai mica..

Last edited by golf.tuning; 23-02-13 at 08:59.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 09:36   #29
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Sa fiu in situatia ta eu as alege asa:

1. Alfa 159
2. Lexus IS220
3. Superb 2
4. Octavia 2 FL
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 15:27   #30
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Imi cer scuze fanilor Opel si Ford, dar am mai spus: aceste marci nu ma intereseaza, ca parere personala as spune ca Fordu' este chiar si sub Opel.
Am un prieten care are un Ford Mondeo 1.9 TDCI, care face ca un vapor(exagerez putin, dar zgomotul este totusi INACCEPTABIL de mare), a avut o groaza de probleme cu el(turbina, injectoare, amortizoare, bucse, pivoti, capete de bara, etc.), chiar si acuma masina trosneste din toate incheieturile.
Skoda Superb este o masina OK, dar face parte dintr-o clasa mai mare, pe mine m-ar prinde mai bine o Octavia, sau un VW Jetta dar modelul din 2011 care este mult mai rafinata si mai estetica decat modelul precedent dar ... evident si mai scumpa.
dexx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -