Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-13, 14:50   #1
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

As dori niste pareri pentru achizitionarea unui sedan SH, diesel, din afara, la max. 12000 E, euro 4, motor cat mai silentios max. 2000 cm, dotari medii, km sub 150000 reali. Ma intereseaza in primul rand fiabilitatea masinii la un stil de condus normal si silentiozitatea motorului in relanti.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 18:54   #2
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Multumesc pentru.... "multitudinea" de sfaturi, am sa tin cont de ele !!!
dexx is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 21:29   #3
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Salut pai in primul rand incearca sa completezi cu inca cateva detalii...
- cati km consideri ca vei parcurge pe an.preponderent urban/extra urban sau mixt?daca sunt km putini pe an ( sa zicem sub 10k ) ar fii ok si un benzinar?
- cat ai de gand sa tii masina
- te orientasei spre marcile premium sau doresti o masina corecta doar?
Eu de exemplu as oscila intre opel insignia/mazda 6 / honda accord.Astea consider eu ca le vei gasi cu km mai putini si dotari mai bune decat masinile din gama premium raportat la suma de bani cheltuita.Cu siguranta le vei gasi majoritatea si euro 5 si un an mai recent de fabricatie.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 01:31   #4
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Salut pai in primul rand incearca sa completezi cu inca cateva detalii...
- cati km consideri ca vei parcurge pe an.preponderent urban/extra urban sau mixt?daca sunt km putini pe an ( sa zicem sub 10k ) ar fii ok si un benzinar?
- cat ai de gand sa tii masina
- te orientasei spre marcile premium sau doresti o masina corecta doar?
Eu de exemplu as oscila intre opel insignia/mazda 6 / honda accord.Astea consider eu ca le vei gasi cu km mai putini si dotari mai bune decat masinile din gama premium raportat la suma de bani cheltuita.Cu siguranta le vei gasi majoritatea si euro 5 si un an mai recent de fabricatie.
A specificat ca vrea diesel.
ON: Ford Mondeo 2.0 tdci din 2009. O masina foarte buna.Are si un prieten dar din 2008. Are multe dotari,frumoasa,fiabila.In 2 ani de cand o are recent s-a ars un bec pe fata.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 12:08   #5
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Salut pai in primul rand incearca sa completezi cu inca cateva detalii...
- cati km consideri ca vei parcurge pe an.preponderent urban/extra urban sau mixt?daca sunt km putini pe an ( sa zicem sub 10k ) ar fii ok si un benzinar?
- cat ai de gand sa tii masina
- te orientasei spre marcile premium sau doresti o masina corecta doar?
Eu de exemplu as oscila intre opel insignia/mazda 6 / honda accord.Astea consider eu ca le vei gasi cu km mai putini si dotari mai bune decat masinile din gama premium raportat la suma de bani cheltuita.Cu siguranta le vei gasi majoritatea si euro 5 si un an mai recent de fabricatie.
Revin cu cateva detalii cerute de tine:
-km parcursi pe an: aprox. 25.000, 80% extraurban
-intentionez sa tin masina minim 5 ani
-prefer marcile japoneze, oscilez intre: Toyota Avensis ; Honda Acord; Mazda 6 si Mitsubishi Lancer, exclus combi, iar daca se poate si euro 5 cu atat mai bine.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 13:24   #6
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Dintre ce optiuni ai mentionat as alege Mazda 6. O masina mai putin comuna pe strazi, foarte frumoasa,fiabila,cu un look si un feeling sportiv,diesel.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 19:57   #7
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Din cate stiu accordul are motorul diesel 2200 cm3.Daca asta ar fii un impediment ramane avensisul sau mazda 6.
Acum nah , eu as alege accordul , , dar cred ca ai sanse sa gasesti ceva mai ieftin avensisul si mazda.Ramane sa vezi ce gasesti in bani tai , oricare din ele cred ca te vor satisface. Probabil dintre cele 3 ceva mai scumpa la intretinere ar fii accordul. La interior cred ca la fel honda e cu putin peste mazda si cu "putin mai mult" peste avensis ( parere personala ).Alegerea oricum iti apartine si tine de gusturile tale , nu ale noastre .
Spor la cautari si sa ne tii la curent cu alegerea facuta.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 31-01-13, 09:28   #8
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Din cate stiu accordul are motorul diesel 2200 cm3.Daca asta ar fii un impediment ramane avensisul sau mazda 6.
Acum nah , eu as alege accordul , , dar cred ca ai sanse sa gasesti ceva mai ieftin avensisul si mazda.Ramane sa vezi ce gasesti in bani tai , oricare din ele cred ca te vor satisface. Probabil dintre cele 3 ceva mai scumpa la intretinere ar fii accordul. La interior cred ca la fel honda e cu putin peste mazda si cu "putin mai mult" peste avensis ( parere personala ).Alegerea oricum iti apartine si tine de gusturile tale , nu ale noastre .
Spor la cautari si sa ne tii la curent cu alegerea facuta.
Intradevar Honda Accord nu gasesc sub 2200 cm3, asa ca iese din calcul. Toyota Avensis 2.0 de 126 CP gasesc la banii astia dar varianta pana in 2009 cu faceliftul vechi care nu prea imi place.
Mazda 6 2.0 de 140 CP ar fi o varianta si imi place si cum arata, o lauda multa lume desi am auzit ca piesele de schimb ar fi cam "piperate", acuma depinde si de noua taxa de mediu daca se pot recupera banii in instanta, deocamdata mai astept putin sa vad ce se-ntampla, oricum ms de sfaturi.
dexx is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 17:53   #9
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

A4-dupa 2008,2.0 tdi
Passat - > 2010,2.0 tdi
C-klase - > 2007 , 2.2 aici e problema (taxe putin mai ridicate)
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 18:29   #10
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by micut_zu View Post
A4-dupa 2008,2.0 tdi
Passat - > 2010,2.0 tdi
C-klase - > 2007 , 2.2 aici e problema (taxe putin mai ridicate)
Nu contest calitatea masinilor nemtesti, da ... parca as incerca sa vad cum sunt si japonezele, desi motoarele diesel se spune ca nu sunt punctul lor forte, dar nici acel motor TDI de la WAG nu e ceva iesit din comun mai ales la capitolul silentiozitate
dexx is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 22:06   #11
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Un prieten tocmai a schimbat turbina la Mazda 6 (a doua oara deja).
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 18:38   #12
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Un prieten tocmai a schimbat turbina la Mazda 6 (a doua oara deja).
Te cred, d-aia nu ma grabesc si intreb si eu in stanga si-n dreapta sa vad ce varianta ar fi mai buna, mai ales cand iti cumperi un SH trebuie sa fii foarte atent, din pacate nu imi permit sa cumpar un diesel nou nici macar din clasa compacta
dexx is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 22:42   #13
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Opel vectra C 1.9 facelift din 2008 , recomand !
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 07:53   #14
dexx
 
dexx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 0
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Quote:
Originally Posted by Ciumpy94 View Post
Opel vectra C 1.9 facelift din 2008 , recomand !
Vectra e istorie, daca m-ar interesa ceva de la Opel m-as gandi la Insignia, dar... nu ma intereseaza Opel. Dintre europene m-ar tenta eventual Skoda Octavia 1.6 TDI, euro 5
dexx is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 00:03   #15
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Sedan SH diesel euro 4 la 12000 E

Daca vrei sa incerci o japoneza, fa un test cu una. nu se merita sa faci un compromis pentru faptul ca "vrei sa incerci". Mai ales ca ai mentionat faptul ca intentionezi sa pastrezi masina pe o perioada de 5 ani.

Honda Accord este o masina foarte buna dar greoaie. Toyota Avensis cea noua are tot motor de 2.2. Lancer-ul este foarte sec, plasticos la interior - exterior in schimb este destul de fatos.

Cum spunea un coleg mai sus, poti merge linistit pe urmatoarele:

VW PASSAT B6 - 2.0 tdi - dupa 2009, toate motoarele 2.0tdi sunt Common-rail, mult mai silentioase si nu mai au problemele vechilor pd-uri: injectoare, pompe si alte(multe) nebunii.

AUDI A4 B8 - O clasa mai sus peste passat din pdv al confortului, calitatii..

BMW 320D

Silnetioase sunt toate cele de mai sus la ralanti. Cele de la VAG-uri imi par chiar mai silentioase decat cele de la BMW. In schimb, nu sunt la fel de performante.

Inca un aspect important: ca intretinere, scapi mai usor la bmw. Cel putin, din pdv al pieselor comune, sunt mai ieftine deoarece se gasesc pe multe variante AM, pe producator, pe cand la Passat de ex., majoritatea sunt pe original, oem, automat mai scumpe. Ti-o spun din proprie experienta. Fapt confrmat de o amica care lucreaza la un service - ea comanda toate piesele, stie cum stau lucrurile.

Cu passatul scapi in schimb cel mai ieftin. cu 12.000 E iti poti gasi un B6 din 2010 cu motor de 170 de cai chiar si cu dotari bogate.

in bugetul tau, A4 sau 320D, vor fi mai vechi si mai slabe ca dotari. Acum tu stii ce iti doresti.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -